REKLAMA

Prezydent Duda o zmianach w SN: uważam tę sprawę za załatwioną

2022-07-04 20:07, akt.2022-07-04 20:29
publikacja
2022-07-04 20:07
aktualizacja
2022-07-04 20:29
Prezydent Duda o zmianach w SN: uważam tę sprawę za załatwioną
Prezydent Duda o zmianach w SN: uważam tę sprawę za załatwioną
fot. Jacek Szydłowski / / FORUM

Przewodnicząca Komisji Europejskiej mówiła mi, że rozwiązania w sprawie zmian w Sądzie Najwyższym, które zaproponowałem, są akceptowane, one zostały uchwalone, dzisiaj stanowią obowiązujące prawo - uważam tę sprawę za załatwioną - powiedział w poniedziałek prezydent Andrzej Duda.

W rozmowie z Polsat News Andrzej Duda został zapytany był o słowa wiceprzewodniczącej Komisji Europejskiej Very Jourovej, która oceniła, że zainicjowana przez niego nowelizacja ustawy o Sądzie Najwyższym nie wypełnia zobowiązań zawartych w polskim Krajowym Planie Odbudowy.

"To zdumiewające. Wcześniej, kiedy ta ustawa była na etapie procedowania, kiedy wielokrotnie rozmawiałem z przewodniczącą Komisji Europejskiej Ursulą von der Leyen takie wątpliwości nie były podnoszone. To dla mnie coś nowego" - stwierdził prezydent.

Jak ocenił, "od bardzo dawna Komisja Europejska, Parlament Europejski i inne instytucje europejskie w sposób nieuprawniony wtrącają się w polskie sprawy, przekraczając stanowczo ramy traktatów i swoje kompetencje". "Ja to, co dzieje się w tej chwili, odbieram jako czysto polityczne atak na Polskę, o profilu w gruncie rzeczy ideologicznym, który jest pozbawiony podstaw" - powiedział prezydent.

"Przewodnicząca KE mówiła mi, że te rozwiązania, które zaproponowałem, spotykają się z akceptacją; one zostały uchwalone przez parlament, zostały przeze mnie podpisane w formie ustawy i dzisiaj stanowią obowiązujące prawo - ja uważam tę sprawę za załatwioną" - oświadczył prezydent.

Dodał, że założeniem nowelizacji ustawy o SN było przede wszystkim rozwiązanie problemów wewnątrz Sądu Najwyższego. "Skutkiem ubocznym było rozwiązanie kwestii, które były podnoszone także przez TSUE czy Komisję Europejską" - dodał.

Dopytywany, czy Polska otrzyma środki z unijnego Funduszu Odbudowy i co odpowiedzieć w tej sprawie KE, prezydent odpowiedział, że "trzeba się będzie zastanowić nad konsekwencjami tej sytuacji". "Liczę na zdrowy rozsądek w Komisji Europejskiej; to jest w tej chwili bardziej problem KE niż nasz, dlatego że myśmy zrealizowali to, co ustaliliśmy z Komisją Europejską" - stwierdził.

Jak podał portal tvn.24.pl, wiceprzewodnicząca KE Vera Jourova została zapytana 30 czerwca podczas posiedzenia Komisji Wolności Obywatelskich, Sprawiedliwości i Spraw Wewnętrznych (LIBE) Parlamentu Europejskiego, czy nowelizacja ustawy o Sądzie Najwyższym wypełnia warunki określone w Krajowym Planie Odbudowy. Chodzi o zainicjowaną przez prezydenta nowelizację ustawy o SN, która wejdzie w życie 15 lipca; jej głównym założeniem jest likwidacja Izby Dyscyplinarnej i utworzenie w jej miejsce Izby Odpowiedzialności Zawodowej.

"Nie, nie wypełnia" - odparła Jourova. "Polska będzie musiała zastanowić się nad tymi warunkami i jeśli nie będzie wystarczającej reakcji w prawnie wiążących przepisach dotyczących polskich sędziów, które odpowiadają warunkom z kamieni milowych, nie wypłacimy pieniędzy. Ale powtarzam jedynie to, co szefowa Komisji (Ursula von der Leyen) już powiedziała" - stwierdziła wiceprzewodnicząca KE.

Von der Leyen oświadczyła w piątek na konferencji prasowej w Litomyślu, gdzie uczestniczyła w inauguracji prezydencji Czech w Unii Europejskiej, że "Polska musi wywiązać się ze zobowiązań, dotyczących reformy systemu dyscyplinarnego sędziów w kontekście unijnego Funduszu Odbudowy". "Wciąż oceniamy nowe prawo, dotyczące systemu dyscyplinarnego. Wyciągnięcie ostatecznych wniosków jest dziś niemożliwe. Mogę już jednak powiedzieć, że nowe prawo nie daje sędziom możliwości kwestionowania statusu innego sędziego bez ryzyka bycia pociągniętym do odpowiedzialności dyscyplinarnej" - powiedziała szefowa KE.

Komisja Europejska zaakceptowała na początku czerwca polski Krajowy Plan Odbudowy (KPO). To krok w kierunku wypłaty przez UE 23,9 mld euro dotacji i 11,5 mld euro pożyczek w ramach Funduszu Odbudowy. KE zaznaczyła m.in. że polski KPO "zawiera kamienie milowe związane z ważnymi aspektami niezależności sądownictwa, które mają szczególne znaczenie dla poprawy klimatu inwestycyjnego i stworzenia warunków dla skutecznej realizacji" i że "Polska musi wykazać, że te kamienie milowe zostały osiągnięte przed dokonaniem jakichkolwiek wypłat w ramach Funduszu Odbudowy".

17 czerwca państwa członkowskie Unii Europejskiej zatwierdziły polski Krajowy Plan Odbudowy; decyzja została podjęta na posiedzeniu ministrów finansów państw UE w Luksemburgu.

autor: Mikołaj Małecki

Źródło:PAP
Tematy
Załóż konto osobiste – bez zbędnych opłat i zgarnij do 250 zł za jego założenie

Załóż konto osobiste – bez zbędnych opłat i zgarnij do 250 zł za jego założenie

Komentarze (12)

dodaj komentarz
polonu
Tak od 33 lat wybierają Polacy,czy blisko 40 milionowy naród Polski istniejący od 4 tyś lat nie stać na prezydenta Polaka Andrzej Duda Aaron Feigenbaum Komorowski -Berek Szczynukowicz .Kaczyński - Lewi Kalkstain .Kwaśniewski - Izaak Stolzman Wałęsa -Leyba Kohne ----Wszędzie dobrze ale w Polin najlepiej ,
jas2
Po spełnieniu warunków Komisji Europejskiej, będzie tak, że:
1. Sędzia nr 1. stwierdzi, że sędzia numer dwa nie jest sędzią!
2. Sędzia numer 2. stwierdzi, że to sędzia nr 1. nie jest sędzią!
3. Sędzia nr 3. stwierdzi całą mocą swojego urzędu, że sędzia nr 2. nie mógł stwierdzić, że sędzia nr 1. nie jest sędzią, bo w momencie
Po spełnieniu warunków Komisji Europejskiej, będzie tak, że:
1. Sędzia nr 1. stwierdzi, że sędzia numer dwa nie jest sędzią!
2. Sędzia numer 2. stwierdzi, że to sędzia nr 1. nie jest sędzią!
3. Sędzia nr 3. stwierdzi całą mocą swojego urzędu, że sędzia nr 2. nie mógł stwierdzić, że sędzia nr 1. nie jest sędzią, bo w momencie ogłaszania takiego wyroku, nie był już sędzią!
4. Sędzia nr 4, kolega sędziego nr 2 stwierdzi, że sędzia nr 1. nie jest sędzią i ma on pełne prawo tak twierdzić, ponieważ jest sędzią!
5. itd. itp.
vonmisses
I bardzo dobrze! Już nawet pisowy SN szcza po nogawkach, bo wiedzą, w czym przez ostatnie lata brali udział. Za to wcześniej, czy później się ląduje w więzieniu.

https://www.rp.pl/sady-i-trybunaly/art36436961-poszerzony-sklad-sn-neokrs-nie-jest-organem-konstytucyjnym

A skoro tak, jak wyżej, żaden sędzia powołany przez
I bardzo dobrze! Już nawet pisowy SN szcza po nogawkach, bo wiedzą, w czym przez ostatnie lata brali udział. Za to wcześniej, czy później się ląduje w więzieniu.

https://www.rp.pl/sady-i-trybunaly/art36436961-poszerzony-sklad-sn-neokrs-nie-jest-organem-konstytucyjnym

A skoro tak, jak wyżej, żaden sędzia powołany przez niekonstytucyjny organ nie jest sędzią RP. Nawet jak Prezydent od niego 100x odbierze ślubowanie czy inne przysięgi.
tak_sobie_pisze
przecież o to właśnie chodzi.
mamasita
Po co dawać 500+ i zasiłek pielegnacyjny a potem brać z całkowitych dochodów 70%
mamasita
Po tegorocznej pisowskiej waloryzacji i nowelizacji prawa każdy pensjonariusz DPSów ma mniej do własnej dyspozycji niż rok wczesniej. Nawet nie starcza na środki podstawowej higieny . Co za hańba
max5000
To jest oczywiste ze jest to sprawa polityczna, UE nie ma zadnych kompetencji by wtrącać się i ingerować w wymiar sprawiedliwosci panstw członkowskich. Zaden traktat nie daje im takiego prawa. Dziwie się ze rząd chce w ogole z nimi na ten temat dyskutować. UE chce w ten sposob wpłynąć na wyniki przyszłorocznych wyborów w Polsce To jest oczywiste ze jest to sprawa polityczna, UE nie ma zadnych kompetencji by wtrącać się i ingerować w wymiar sprawiedliwosci panstw członkowskich. Zaden traktat nie daje im takiego prawa. Dziwie się ze rząd chce w ogole z nimi na ten temat dyskutować. UE chce w ten sposob wpłynąć na wyniki przyszłorocznych wyborów w Polsce ale im się to nie uda. Niemcy bo UE to Niemcy mają za krotkie ręce.
mamasita
Najpierw zaczeli od najsłabszych, czyli pensjonariuszy DPSów. Nawet złodziej Tusk nie zabierał 70% od zasiłku pielegnacyjnego a i po co było dawać 500+ skoro zabieracie pieniądze dla najbardziej potrzebujących.
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)
faramir_z_gondoru
Chyba tylko on tak uważa. Skoro nie rozumie najprostszych prawidłowości, to żaden z niego prezydent a i prawnicza miernota.

Powiązane: Burzliwe prace nad przepisami o sądach

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki