Prezydent o rosnących cenach: To efekt złożonych procesów ekonomicznych

Na stwierdzenie, że ceny w Polsce rosną szybciej, co niepokoi społeczeństwo, prezydent odparł, że jest to efekt złożonych procesów ekonomicznych - powiedział prezydent Andrzej Duda w poniedziałek wieczorem w rozmowie z TVP Info. 

(fot. Marek Włodarczyk / FORUM)

"Ceny rosną, ale proszę pamiętać, że rosną także wynagrodzenia. Wynagrodzenia są najczęściej wypłacane przez tych, co te produkty wytwarzają i sprzedają, ponieważ rosną im koszty pracy. To są naczynia połączone, procesy ekonomiczne, których przy podwyższaniu wynagrodzeń nie dało się uniknąć, bo tak działa gospodarka rynkowa. Jeżeli podwyższamy płacę minimalną, wypłacamy dodatkowe świadczenia, ludzie mają więcej pieniędzy i w związku z tym koszty dla pracodawców, to mimo że wprowadzamy +mały ZUS+, to widać, że wpływ na ceny jest. Najważniejsze to starać się proces ten ukierunkować tak, żeby relatywnie ta stopa życiowa się podnosiła. A jeśli o to chodzi, to głos w społeczeństwie jest wyraźny, bo ludzie odczuwają swoją sytuację lepiej, niż to było 5 lat temu" – powiedział.

Spytany o ocenę programu "500+" prezydent stwierdził, że był on "ogromnie potrzebny” polskim rodzinom. "Dzięki niemu polska rodzina z dnia na dzień stała się zamożniejsza, bo to są pieniądze, które wpłynęły do domowego rodzinnego budżetu. I widać, ile rodzin mogło skorzystać z wakacji. Nie mam żadnych wątpliwości, że to był program słuszny oraz że wielu polityków, zwłaszcza takich, którzy wcześniej rządzili wiele lat i niczego nie zrobili, bardzo zabolał" – podkreślił.

Na przypomnienie przez dziennikarza słów przedstawicieli PO, którzy twierdzą, że te świadczenia są możliwe, ponieważ nikt już nie trzyma w ryzach finansów publicznych, prezydent odpowiedział, że rządy PiS "załatały" lukę VAT w polskiej gospodarce.

"Gdzie podziało się te 50 mld zł w postaci luki VAT, których oni nie potrafili, a może nie chcieli załatać. Okazało się, że paroma ruchami można było spowodować, że ogromna pula tych pieniędzy znalazła się w polskim budżecie i starcza na +500 plus+, +trzynastki+ i inne świadczenia. To dlatego, że w okresie, kiedy byłem prezydentem i rządziła Zjednoczona Prawica, prowadzona była skuteczna polityka podatkowa, która przede wszystkim była przeciwna wobec tych, którzy okradali polskie społeczeństwo z podatku VAT. Nie wiem, gdzie są teraz te pieniądze, ale mam wrażenie, że nie w naszym kraju, bo nie widać było, żeby wspierały one polską gospodarkę" – powiedział.

Prezydent zapytany, o czym głównie chcą z nim rozmawiać ludzie podczas jego wizyt, powiedział, że tematy ewoluują. Na początku była to kwestia obniżenia wieku emerytalnego, następnie domagano się świadczeń dla rodzin polskich, a obecnie emeryci i rencisty proszą o większe wsparcie finansowe.

"Emeryci proszą o większe wsparcie. Takie głosy słychać też ze strony rencistów, osób z niepełnosprawnościami. Po to wypłacane są 13. emerytura i świadczenia dla nich. To są ogromne kwoty. Rok temu w skali kraju to było 11 mld polskich zł. To jest moje zobowiązanie wobec polskich emerytów i rencistów" – zapewnił.

Autorka: Alicja Skiba

skib/ joz/

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 14 bankierro

Bedzie Irlandia lub Japonia. Od czegos trzeba zaczac, to zaczeli od cen. Wynagrodzenia musza nadgonic. Obiecywali Wam przeciez

! Odpowiedz
12 3 silvio_gesell

Co za bzdury, nie ma w tym nic złożonego, że inflacja rośnie we wszystkich krajach, bez względu jaką prowadzą politykę monetarną, bo FED podniósł stopy w 2015r.

! Odpowiedz
4 25 boris-vodka

PISokomuchy schowajcie śmiesznego Adrianka:):):)

! Odpowiedz
21 11 --__hubert__---__--__--__--__-

Prowadzę działalność minie od styczni dotknęła jedynie podwyżka składki ZUS i energii eklektycznej.
Ceny aut w salonach takie same jak w 2018 !! kupowałem to wiem , ceny rosną ale nie wszędzie !
Porównajcie ceny na skupie dla rolników a ceny w sklepie – kolonializm dużych sieci w PL działa !
Młode ziemniaczki już nie długo w sklepach będą po 5 zł za kg albo lepiej.
Ceny energii elektrycznej rosną bo inwestycje w farmy wiatrowe są spóźnione o lata !!! Na Bałtyku powstanie farma ale za 5 lat !!! PO rządziło 8 lat i zero farm , PIS dopiero teraz coś zaczął robić trochę późno !!! Te 5 lat drogiej energii ze względu na kary za emisję będzie słono kosztować polski biznes.
Ta sama zabawka Chińska w tym samym sklepie dwa lata temu kosztowała 5 zł teraz 7 zł co wypłynęła na zmianę ceny , przecież cła nie wzrosły , ani koszty transportu !!!
Sytuacja obecna w Chinach tez ma wpływ czy wiecie że najbardziej ucierpiały firmy transportowe, zaraz za nimi – hotelarze !!! Firmy Polskie pobrały autokary za prawie 1 mln PLN sztuka w leasing i teraz grozi im upadłość .
Kredyty tanie jak barszcz tylko brać i kupować !!! Ludzie już wolą kupić mieszkania niż co roku tracić na wartości tego co mają w banku !!!
Zatem zastanówcie się kto steruje podwyżkami na niektóre produkty i jaki ma w tym interes .

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
6 17 marxs

bredzisz aparatczyku z Nowogrodzkiej (albo co bardziej prawdopodobne uprawiasz prymitywna i prostacką PISią propagandę)
"Zatem zastanówcie się kto steruje podwyżkami na niektóre produkty i jaki ma w tym interes'-juz odpowiadam podwyżkami steruje Firma Moravietz & Kumple a jaki ma w tym cel? wprowadzić jak najwyższe podatki inflacyjne dla obywateli (nazywane.uszczelnieniem VAT) bo PRL(PISia Republika Ludowa) bankrutuje i upada na naszych oczach

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
3 17 krokus12

przecież PIS wstrzymał inwestycje w wiatraki ile płacą za taki durny tekst

! Odpowiedz
0 7 xxpp

Pierwsza ustawa PIS to była likwidacja farm wiatrowych.

! Odpowiedz
4 10 barysza51

Nie Zjednoczona Prawica tylko PiS.

! Odpowiedz
38 51 jasiustasiu01

Sypanie pustego pieniądza do gospodarki zawsze powoduje inflację, bardzo to skomplikowane!
Ale on się jeszcze uczy, ciągle sie uczy...a efektu brak!

! Odpowiedz
30 25 (usunięty)

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
20 11 (usunięty)

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
37 51 antybolszewik

Dzisiaj zapłaciłem 10%więcej za bilet. To bardzo skomplikowany proces ekonomiczny :/

! Odpowiedz
64 38 marxs

bułka za PO 50 gr obecnie ta sama bułka za PIS 1,50 zł
wniosek: PIS jest główną przyczyna bidy i nęndzy w PISlandeszu

! Odpowiedz
11 29 tom-inwest

Tu gdzie mieszkam 5 lat temu chleb był po 2.10 teraz 2.30. To chyba jednak czary.
Po prostu nasi kochani handlowcy zwietrzyli interes i podnieśli ceny.
Nikt mnie nie przekona że ziemniaki w biedrze po 3.50 (ponad rok temu po 0.90) to efekt 500+.
Była susza ziemniaków brakowało, ceny podnieśli ale zapomnieli potem opuscić.
I tyle w temacie. To samo tyczy większosci produktów. Paliwo, gaz jakby tańsze ... jakbłka w skupie po 0.5 zł a w Lidlu po 3.90 !!!!! Ciekawe dlaczego. ludzie opamiętajcie sie i zacznijcie myśleć.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
26 6 marxs odpowiada tom-inwest

czy dlatego że żresz chleb po 2,10 zł czy może po 2,30 zł to jestes tak głupi ze nic nie kumasz ?nie wiesz ze śmieci GMO i alkohol robia z człowieka kretyna (albo kretynkę)

! Odpowiedz
4 7 tom-inwest odpowiada marxs

Widać dużo ttrunków w siebie wlewasz i zajadasz sie GMO. Chleb o którym piszę pochodzi z tradycyjnej uczciwej piekarni zaopatrujacej spory kawałek województwa. Piekarnia ta robi również całą masę różnych bułek w tym te tradycyjne z pieca opalanego drewnem. I te bułki tez jakoś za bardzo nie podrożały. Ciekawe czemu ziemniaki, cebula, por itp uprawiane w PL sa droższe od owoców cytrusowych ... Złodziej na złodzieju złodziejem pomiata. Porównaj sobie ceny w sklepach nawet w podobno drogich Włoszech i PL. W PL jest dużo drożej i gorzej. A kto winny ? handlowcy.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
4 4 marxs odpowiada tom-inwest

zamiast uprawiać PISiu-Fisiu propagandę PISowską zostań handlowcem i zarabiaj jak maja tak dobrze
ps.we Wrocławiu 2 zł z tradycyjnej piekarni (ale też drożej )kosztuje niewielka bułka podaj nazwę tej piekarni i miasto co piecze i sprzedaje tradycyjny chleb po 2 zł przy chociażby kosmicznych cenach PISowskiego prądu i także kosmicznych i stale nowych podatkach

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
48 46 karbinadel

Znalazł się ekspert od "złożonych procesów ekonomicznych", chłe, chłe, chłe

! Odpowiedz
69 58 jarekzbyszek

Duda nienachalny intelektualnie.

! Odpowiedz
97 70 anty12

Ocho Mateuszek i Jarus uruchomili trole do akcji.

! Odpowiedz
68 44 xxpp

Poszły stada botów z Kremla. ;)

! Odpowiedz
7 35 specjalnie_zarejstrowany1 odpowiada xxpp

wiadomo ze na Kremlu ceny w Biedrze i Lidlu to temat dyskusji nr 1 i wszystkie moce przerobowe sa skierowane na ten temat

! Odpowiedz
32 17 xxpp odpowiada specjalnie_zarejstrowany1

Wiadomo, że Kremlowi zależy na zwycięstwie PIS i Dudy. To ich największy sojusznik. Chodzi o oderwanie wschodu Europy od Unii.

! Odpowiedz
98 87 xxpp

Ja rozumiem, że on wie jaki poziom wykształcenia ma jego elektorat, ale chyba nawet on już łapie, że coś jest nie tak. ;)

! Odpowiedz
53 34 krokus12

elektorat PIS puki płynie kasa uwierzy ,że ziemia jest płaska jest to elektorat słabo wykształcony i pazerny któremu można wszystko wmówić

! Odpowiedz
54 9 trooper

Wysoka inflacja jest to nie wprost obniżanie kosztów pracodawców poprzez nie-wprost obniżanie kosztów pracowniczych (czyli obniżanie wynagrodzeń). Taki eksporter sprzedaje za tyle samo EURO, ale już musi płacić swoim pracownikom mniej tych EURO, bo płaci im w osłabiającej się złotówce.

! Odpowiedz
3 39 1984

No to o ile w ciągu niecałych 5-ciu lat rządów PiS EURO osłabiło?

https://stooq.pl/q/?s=eurpln&c=5y&t=l&a=ln&b=0

! Odpowiedz
32 17 krokus12 odpowiada 1984

może przypomnisz ile podrożało mięso, nabiał, pieczywo czy warzywa a to są podstawowe produkty

! Odpowiedz
25 15 krokus12 odpowiada krokus12

to co nie podrożało ? a zapomniałem ,że wyznawcy sekty kupują za 100 zł i zawsze płacą tyle samo

! Odpowiedz
110 87 cyganoitaliano

Zauważyliście jak nagle w którymś momencie dnia pojawiło się mnóstwo czerwonych łapek przy waszych postach, podczas gdy przez większość dnia ludzie popierali to co piszecie? To już któryś raz to zauważam, jak jakieś pisowskie trole walą minusy a nie potrafią napisać logicznego posta który by usprawiedliwiał tą szkodniczą władzę.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
71 51 xxpp

Automatyczne boty nie pisza postów. Atakują komentarze po 12, 15, 20 lapek na raz. To jest juz śmieszne. Najgorsze, ze to jest opłacane z naszych podatków.

! Odpowiedz
63 22 anty12 odpowiada xxpp

Oczywiscie ze tak jest

! Odpowiedz
43 28 karbinadel

Standardowy atak klonów. Przyszła do roboty druga zmiana w ministerstwach

! Odpowiedz
50 62 pluto85md

Jednym z mniej zlozonych procesow ekonomicznych jest dzialanie popytu i podazy. Popyt generuje w PL 38 mln ludzi (wszyscy mieszkancy), a podaz 16,5 mln ludzi (pracujacy). Skoro Duda ma pomysl by kolejna czesc pracujacych wyslac na emerytura, to nie nalezy sie spodziewac niczego innego niz inflacja. Z drugiej strony niewydolna sluzba zdrowia wplywa na popyt, choc mniej znaczaco, niz demografia.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
249 214 karbinadel

Pamiętam z poprzedniej kampanii tego pana głupawe spoty o tym, jaka to straszna drożyzna nas czeka po przyjęciu euro (którego zresztą nikt nie miał zamiaru przyjmować). Jak widać, i bez euro rząd PiS dał radę

! Odpowiedz
77 40 xxpp

Wyobraź sobie, ze jakimś cudem Tusk wprowadza rzutem na tasmę Euro w Polsce w 2014. Miałbyś dzisiaj tysiace wpisów i nienawiśc do Unii, bo ceny się podniosły o 1%. ;)

Teraz mają PLN i 10% inflacji, ale przyczyną są "złożone mechanizmy".

! Odpowiedz
213 205 loool

Nie ma ani słowa o tym że w czasie rządów PIS wyceny spółek z udziałem skarbu państwa spadły o 70% co daje sumę większą niż dziura w VAT. Oglądając dziennik TVPis można się zachwycać ale rzeczywistość nie jest już taka różowa. Polityka PISu to gra o sumie zerowej , jednemu zabrać i dać drugiemu a problemy zamieść pod dywan. Tu nie ma żadnego rozwoju. Długo to nie pociągnie. Ale wróci PO które widzi że socjal daje władzę i dobije gospodarkę jeszcze bardziej.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
97 183 loool

To dlaczego jeśli ceny rosną i jest inflacja to nie podnosicie stóp procentowych aby zatrzymać inflację ?? nawet przyjmując kłamliwy wskaźnik inflacji 3,4% to stopy procentowe powinny juz być przynajmniej 4%

! Odpowiedz
140 161 henk54

Podnieśli 30 podatków i innych danin, to ceny wszystkiego poszły w górę. Do tego sztucznie podnoszą pensję minimalną. To ceny sztucznie rosną.

! Odpowiedz
50 20 karbinadel

Mylisz się :-) Z opisanych przez Ciebie powodów ceny rosną całkiem naturalnie

! Odpowiedz
5 6 1a2b odpowiada karbinadel

Zwłaszcza nieruchomości ale nie tylko.

! Odpowiedz
104 116 pdox

To efekt kilku, ale za to bardzo prostych czynników jak kasa z helikoptera, nowe haracze na energię, problemy hydrologiczne (z którymi przynajmniej częściowo da się walczyć, tylko się tego w Polsce nie robi), odwracanie się piramidy demograficznej (coraz więcej emerytów na coraz mniej pracujących). Tu nie ma nic złożonego. Bardziej złożone są motywy "ekonomistów", którzy "prognozują", że inflacja nie będzie wzrastać i to są "przejściowe problemy".

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
217 144 anty12

Rosnace ceny to efekt przede wszystkim waszej glupoty i rozdawania peiniedzy. I tak, susza to efekt waszej glupoty bo woliscie modlic si edo Jezuska niz dzialac. Dalej polecam modlic sie do Jezuska i patrzec jak kraj bankrutuje.

! Odpowiedz
141 86 liczygrosz

Tu nie chodzi o kraj tylko, żeby wygrać wybory. Jak widać "modlenie się" do Jezuska skutkuje...

! Odpowiedz
36 112 1984

Skończ waść pisać głupoty, wstydu sobie osszczędzisz:

https://www.obserwatorfinansowy.pl/forma/dispatches/fao-w-i-indeks-cen-zywnosci-wzr-do-1825-pkt-vs-1812-pkt-w-xii/

"Indeks cen żywności na świecie w styczniu 2020 r. wzrósł do 182,5 pkt z 181,2 pkt w grudniu 2019 r. – wynika z danych Organizacji Narodów Zjednoczonych do spraw Wyżywienia i Rolnictwa (Food and Agriculture Organization of the United Nations, FAO)."

"W styczniu 2019 r. indeks był na poziomie 163,9 pkt"

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
90 48 januszcebulak

Przecież inwestycje w gospodarkę wodną kosztują! A Grażyna z Sebastianem nie zagłosują tak jak trzeba bo nie będą rozumieć, że inwestycje mogą być dla nich korzystniejsze na długą metę niż pieniądze do ręki

! Odpowiedz
173 102 ania_199

dzięki 500+ każdy Polak-podatnik z dnia na dzień staje się biedniejszy, i to jest proces ciągły, gdyż już tych obciążeń jest dużo a będzie więcej, dlaczego Kościół woli zbierać na tacę i co łaska niż opodatkować swoich wiernych jak w innych krajach - bo to się lepiej kamufluje, tak samo zasiłki od władzy kamuflują się jako coś pozytywnego, coś co rząd daje z dobrej woli, mogliby podwyższyć najniższą krajową, ale wówczas społeczeństwo nie widziałoby tego jako dar, tylko jak wreszcie słuszne pieniądze za wykonaną pracę, co zresztą było postulatem Solidarności, czy raczej jej gruszkami na wierzbie dla stada baranów, część społeczeństwa dostaje gwiazdkę z nieba, a gdzie tu sprawiedliwość i dobrobyt dla tych którzy mają godność i nie w smak im pasożytnicze życie na socjalu, żeby chociaż to było zgodne z prawem Polski - w sensie powinno stanowić opodatkowany dochód, skoro jest zasiłkiem socjalnym te rodziny powinny mieć przeprowadzany regularny wywiad środowiskowy przez pracownika socjalnego, powinni udowadniać fakturami przeznaczenie tych pieniędzy na dzieci - a tu jakiś podział, szary Kowalski który jest bezdzietny utrzymuje dzieci sąsiada, nie ma wyboru musi płacić podatki, jeśli ma firmę musi gromadzić faktury bo kontrol - to jest niesprawiedliwość, rodzina otrzymuje spory zasiłek jak mannę z nieba i nie obowiązuje ją prawo polskie, władza kupując sobie wyborców, zwalnia ich jednocześnie z obowiązków wobec państwa, najważniejsze że pójdą zagłosować w jedyny słuszny sposób, niby dlaczego mieliby zagłosować inaczej, to nie kto inny daje Januszom i Grażynkom na melinowanie się żeby w napływie sił twórczych połączyć zygotę i wydać kolejnego Endrju takiego samego pozbawionego moralności jak rodzice

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
138 90 antek10

:-)) Bolszewicy nie przewidzieli że ceny bedą rosnąć.

! Odpowiedz
56 38 fakpejsy

Zytowska pacynka!

! Odpowiedz
92 74 karllos7799

widzę że bankier wytyczne od właścicieli też realizuje.... Duda ma być wklejany na zdjęciach z otwartą buzią albo z złapany na fotce z grymasem... najlepiej jakby go złapać na kiblu i wtedy wklejać pod każdy artykuł... wtedy premia od szefów haha... sprzedawczyki dawać

! Odpowiedz
67 33 ania_199

karllos7799 bzdury piszesz

! Odpowiedz
45 7 heldbaum

To tak samo jak politycy targowicy w mediach obozu wolnosciowego.

! Odpowiedz
121 69 znawca_wszystkiego

Chce mi się rzygać.

! Odpowiedz
34 82 bankroll

Czy wielce czcigodny prezydent, mógłby powiedzieć kto odpowiada za te braki w uszczelnieniu VAT oraz kto za to został skazany karą więzienia?
Bo rozumiem, że przez uszczelnienie VAT, mamy rozumieć to, że ludzie/firmy kradły, a więc może przedstawiliby jakiś raport z kontroli? 50 mld to jest nic, ot po prostu uszczelniliśmy vat i mamy więcej w kasie. No nic prostszego, taka tam mała kasiorka, nie było jej, a już jest. Spoko.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
190 158 bobyxyz1

To efekt złożonych procesów ekonomicznych których ani on ani nikt w PiS nie rozumie.

! Odpowiedz
106 22 ania_199

bobyxyz1 nikt nie zauważył że to jest taki tekst lekceważący, w stylu: mógłbym wam powiedzieć ale i tak nie zrozumiecie, nie jest to dyplomatyczne, a czy są to złożone procesy powinien zostawić do oceny podatnikom, chyba że typowa parabola do których jest przyzwyczajony a te procesy są tak złożone jak tylko Janusz z Grażynką muszą się złożyć żeby powstała zygota

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
13 75 remo87

drożejąca żywność - susza + asf w Chinach (a będzie jeszcze gorzej, bo mamy teraz największą suszę od kilku dekad)
drożejąca energia - wzrost haraczu do Brukseli za CO2
drożejące usługi - wzrost wynagrodzeń
drożejące nieruchomości - zbyt niskie stopy procentowe i tu jest pole do działania dla rządu.

! Odpowiedz
97 71 fakty

Cena węgla w ARA - 48 USD/t, cena węgla w PGG - 80 USD/t. Trzeba naprawdę być ekonomicznym analfabetą, żeby podwyżki energii zwalać na opłaty za CO2, nie zauważająca najdroższego węgla na świecie.

! Odpowiedz
24 75 1984 odpowiada fakty

Jak rozumiem koszt transportu z ARA na Śląsk gdzie jest większość elektorwni wynosi 0? W dodatku musiałeś spać na lekcjach chemii - ze spalenia 1 tony węgla otrzymujemy ponad 2t CO2. Teraz policz co mocniej wpływa na koszt energii: polski węgiel po 80$ czy koszt emisji który obecnie wynosi 24 euro za tonę CO2? Mam przeczucie graniczace z pewnoscią, że ekonomicznym analfabetą nie jest osoba którą o to oskarżasz!

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
10 52 remo87 odpowiada fakty

Polski węgiel jest droższy od lat, a opłaty za emisję CO2 drastycznie wzrosły w zeszłym roku.
Teraz dlaczego polski węgiel jest droższy - w Polsce mamy kopalnie głębinowe, chyba już wszystkie fedrują poniżej kilometra, a do tego są to kopalnie metanowe i te dwa czynniki znacząco podnoszą koszty wydobycia (np. wszystkie kopalnie w Australii są odkrywkowe - najniższy koszt wydobycia). Dlaczego nie możemy zlikwidować wszystkich kopalni? Ponieważ państwo nie może opierać strategicznych obszarów gospodarki w 100 % na imporcie. Co by się stało gdyby ruscy zablokowali Bałtyk? Przy braku własnych kopalnii cała gospodarka leży i kwiczy.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
42 17 heldbaum odpowiada fakty

Zabawne, ostatnio wdalme sie w dyskusje na temat wegla z patriotami na LinkedIn, udowadniali ze polski wegiel jest tanszy bo ten w ara to syf a nasz to czyste kalorie a ta wyskoa cena to za koksyjacy. Totez moze sobie Pan szanowny podwac dane jakiee chce a i tak dowie sie, ze to nieprawda. Patrioci maja cudowna zdolnosc nie przyjmowania faktow do wiadomosci.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
14 8 waldek6868

Czy to nie za rządów PIS jedną z pierwszych ustaw nie była ustawa ''10h'' blokująca budowę nowych elektrowni wiatrowych?Był to ewidentny ukłon w stronę lobby górniczego i by zablokować produkcję tańszej energii elektrycznej która jest konkurencją dla coraz droższej energii z węgla kamiennego i brunatnego.
A było i wtedy i jest nadal wielu inwestorów chcących budować elektrownie wiatrowe za własneprywatne pieniądze.Doszło nawet do procesów amerykańskich inwestorów którzy mieli podpisaną umowę na budowę takich elektrowni a którym realizację tej inwestycji wstrzymano.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
2 15 (usunięty)

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
158 124 zmr1

On chciał powiedzieć, że naród za głupi, żeby to zrozumieć ale nie mógł tak wprost.

Ekonomia powinna być w szkole przedmiotem obowiązkowym ale to by naruszyło pewien porządek interesów. Baranów nie uczy się technik zaganiania.

! Odpowiedz
99 49 nostsherlock

Uczono by wtedy ekonomii partyjnej na potrzeby ogłupiania ciemnego ludu

! Odpowiedz
48 8 pdox odpowiada nostsherlock

Kolejny argument przeciwko państwowej szkole w ogóle.

! Odpowiedz
49 70 danip

niestety, mlode rodziny sobie jeszcze poradzą ale bez zmian w najblizszym czasie nasi seniorzy będą zrywac trawę i zjadać na posilki ( bo ich emerytury nie idą po jednej ścieżce z inflacją)

! Odpowiedz
184 109 karbinadel

Pamiętam z poprzedniej kampanii tego pana głupawe spoty o tym, jaka straszna drożyzna nas czeka pop przyjęciu euro (którego zresztą nikt nie miał zamiaru przyjmować). Połowa obietnicy się spełniła - jest drogo, coraz drożej. I bez euro PiS dał radę

! Odpowiedz
111 62 proce

Już teraz znaczna część produktów jest tańsza po zachodniej granicy ( głównie oryginalne niemieckie produkty), ba nawet francuski ser Presidante jest o 15% tańszy od polskiego Turka xD. Ciemnogród i tak zagłosuje na swojego naczelnika Pan dał - dobry Pan xd

! Odpowiedz
17 65 1984 odpowiada proce

Porównaj jakość obu produktów. Najlepiej poprzez zakup i pozostawienie na dłuższy czas by dalej dojrzewały. W dniu oznaczonym jako "najlepiej spożyć przed" President będzie niejadalną suchą skorupą, a Turek czy Valbone lepszy niż w dniu dostawy.

! Odpowiedz
35 9 heldbaum odpowiada 1984

Ciekawe, co do masla moja mama ma odwrotne obserwacje, krajowe uwaza za wode w porownaniu do tego z kalifatu germanskiego albo niderlandzkiego.

! Odpowiedz
135 66 jkl777

Zenujacy zart na prezydenta.

! Odpowiedz
124 95 cyganoitaliano

Ma rację, są to złożone procesy ekonomiczne polityki rozdawnictwa...

! Odpowiedz
86 75 damian93

Transfery socjalne, podwyższanie najniższej krajowej powoduje, że rosną koszty pracy i rosną ceny, ale możemy to wyrównać zwiększając transfery i dać Wam 4000 najniższej xDDDDDDDD

! Odpowiedz
86 71 szeregowy_forumowicz

"Ja pracuję cały czas, naprawdę, ja się cały czas czegoś uczę, bez przerwy. Ja się uczę w mieszkaniu, ja się uczę w samochodzie kiedy jadę, ja się uczę w samolocie kiedy lecę. Jak się nie uczę tego, co mam powiedzieć, to się uczę tego, co będę chciał kiedyś powiedzieć."

Prezydent Andrzej Duda

! Odpowiedz
38 13 muhh5

No i spoko. Każdy, kto jest tylko trochę bardziej rozgarnięty również wykorzystuje swój czas na naukę. Rozumiem, że dla jego elektoratu to jakiś niesamowity achievement i tytan pracy xD Nie mniej jednak, dobrze robi.

! Odpowiedz
93 122 matikos

O tych "złożonych procesach ekonomicznych" można się dowiedzieć na 2 lekcji ekonomii, ale dopóki ludzi bardziej będzie interesować Taniec z Gwiazdami od takiej, wydawałoby się elementarnej wiedzy, to ten kraj zawsze będzie dziadowski

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Kalkulator płacowy

Oblicz wysokość pensji netto, należne składki oraz podatek.