REKLAMA

Prezydent po szczycie NATO: zagrożenie ze strony Rosji to jedno z największych wyzwań

2021-06-14 18:04, akt.2021-06-14 19:45
publikacja
2021-06-14 18:04
aktualizacja
2021-06-14 19:45
Prezydent po szczycie NATO: zagrożenie ze strony Rosji to jedno z największych wyzwań
Prezydent po szczycie NATO: zagrożenie ze strony Rosji to jedno z największych wyzwań
fot. POOL / / Reuters

Jako bardzo dobry ocenił prezydent Andrzej Duda zakończony w poniedziałek szczyt NATO w Brukseli. Jak mówił, dyskusja dotyczyła m.in. bezpieczeństwa na wschodniej flance Sojuszu oraz zagrożeń, w tym tych ze strony Rosji, które Duda uznał za jedno z największych wyzwań obecnie.

"Szczyt (był) bardzo dobry, w mojej ocenie, przede wszystkim patrząc na to z naszego, polskiego punktu widzenia. Dużo się mówiło o tych sprawach, które nas bezpośrednio dotyczą, a więc o bezpieczeństwie na wschodniej flance, o wadze i powadze art. 5 jako de facto naczelnego artykułu traktatu północnoatlantyckiego, czyli kolektywnej obrony" - powiedział prezydent Duda na konferencji prasowej po zakończeniu szczytu NATO.

Jak dodał, bardzo dużo podczas szczytu mówiono o obecnych zagrożeniach. "Mogę to wprost powiedzieć, to się przewijało w absolutnej większości wypowiedzi, w tym w wypowiedzi pana prezydenta Joe Bidena, że niestety cały czas jest to zagrożenie absolutnie aktualne ze strony Rosji w postaci jej różnego rodzaju agresywnych zachowań, w postaci jej agresji na Ukrainie. To jest jedno dzisiaj z absolutnie największych wyzwań, jakie w ogóle istnieją w przestrzeni geopolitycznej, w szczególności oczywiście tej dotyczącej naszej części Europy" - podkreślił polski przywódca.

"Należy spodziewać się wzrostu zaangażowania państw członkowskich, jeśli chodzi o funkcjonowanie NATO"

Prezydent podkreślił, że tematem szczytu NATO w Brukseli był m.in. przyjęty w poniedziałek dokument o wyzwaniach przyszłości dla Sojuszu, "NATO 2030", który został wypracowany od szczytu NATO w Londynie. "Mogę wyrazić pewną satysfakcję, ponieważ w pracach nad tym dokumentem uczestniczyła m.in. nasza przedstawicielka pani minister Anna Fotyga, w grupie ekspertów" - powiedział Andrzej Duda.

Zaznaczył, że zostały w nim wskazane najistotniejsze kwestie dot. przyszłości NATO i polityki, jaką ma prowadzić. "Więc należy spodziewać się wzrostu zaangażowania państw członkowskich, jeśli chodzi o funkcjonowanie NATO, można więc w perspektywie spodziewać się wzrostu intensywności obecności Sojuszu także i w naszej części świata, naszej części Europy" - ocenił prezydent.

Podkreślił, że wiąże się z tym kwestia poruszana od lat, czyli wzrost nakładów państw członkowskich na obronność i ten element jest w dokumencie powtórzony, oraz zapowiedzi przygotowania nowej strategii NATO. "Ta która jest (...) pochodzi z 2010 r, założono, że zostanie do przyszłego roku, do szczytu, który odbędzie się w Madrycie w 2022 r. opracowana nowa koncepcja strategiczna i mamy nadzieję, że zostanie ona (wtedy) przyjęta" - powiedział Duda. Zaznaczył, że to zadanie na najbliższy czas. (PAP)

Prezydent: Rozmowy bilateralne m.in. o współpracy militarnej i Baltic Pipe

Prezydent rozmawiał m.in. z prezydentem Francji Emanuelem Macronem, premierem Wielkiej Brytanii Borisem Johnsonem, premierem Kanady Justinem Trudeau, premier Danii Mette Frederiksen, premier Norwegii Erną Solberg i premierem Macedonii Północnej Zoranem Zaewem.

"Odbyłem cały szereg spotkań bilateralnych, bardziej formalnych i mniej formalnych" – przekazał w poniedziałek na konferencji prasowej po zakończeniu szczytu prezydent Duda.

Poinformował, że rozmawiał z prezydentem Francji Emanuelem Macronem o współpracy polsko-francuskiej – gospodarczej, militarnej i energetycznej.

Współpraca gospodarcza, ale także i militarna była również – jak wyliczał - poruszana podczas jego rozmowy z premierem Wielkiej Brytanii Borisem Johnsonem.

"Rozmawiałem również z premierem Macedonii Północnej (Zoranem Zaewem-PAP). Tych rozmów był dzisiaj cały szereg" - zauważył Duda.

"Dla mnie też istotna kwestia to problem naszego gazociągu Baltic Pipe, który budujemy. Rozmawiałem więc na ten temat z panią premier Danii, a także z panią premier Norwegii. (…) Prosiłem je o polityczne wsparcie w tej sprawie. Mówiłem, że nam na tej inwestycji bardzo zależy. Chcielibyśmy, żeby została sprawnie zrealizowana" – zaznaczył.

Prezydent poinformował, że rozmawiał także krótko z premierem Kanady Justinem Trudeau. Tematem – jak relacjonował - było wsparcie dla Ukrainy. "Wiadomo, że Kanada jest szczególnie zaangażowana we wsparcie dla Ukrainy, więc zapewniłem pana premiera, że my również Ukrainę wspieramy i że Ukraina nie zostaje sama w tej trudnej sytuacji, w jakiej się wobec Rosji znajduje" – powiedział Andrzej Duda.

"Rozmów, oczywiście w głównej mierze na tematy związane z bezpieczeństwem militarnym, było dzisiaj dużo, cały szereg. Jestem bardzo zadowolony z przebiegu tego szczytu. Jestem bardzo zadowolony z tych wszystkich spotkań, które dzisiaj miały miejsce" – podkreślił prezydent.

Ocenił, że atmosfera szczytu była bardzo dobra. "Widać, że wszyscy byli spragnieni tego, by się spotkać. Tych rozmów kuluarowych dzisiaj było bardzo, bardzo dużo. Mógłbym chyba powiedzieć, że więcej niż to bywało poprzednio" – powiedział Duda.

Prezydent wskazał, że wśród poruszanych tematów były też kwestie związane z walką z pandemią COVID-19 i tego, jak ona wygląda w poszczególnych krajach.

"Intensywny dzień. Same obrady plenarne też trwały dosyć długo. Nie było chyba ani jednego przywódcy, który wykorzystując przewidziany dla niego czas, a każdy miał trzy minuty teoretycznie, żeby się wypowiedzieć, nie przedłużył swojej wypowiedzi przynajmniej o dwie, trzy minuty, a bywało, ze i dłużej" – mówił. "Był to ważny szczyt, oczekiwany" – podkreślił.

"Cieszę się, że prezydentem USA jest człowiek znający sprawy naszej części Europy"

"Mogę państwu zdradzić, że we wcześniejszej rozmowie, którą prowadziłem z panem prezydentem Joe Bidenem, pan prezydent bardzo wyraźnie podkreślił, że to jest tak, że to nasze bezpieczeństwo, bezpieczeństwo Europy Środkowo-Wschodniej, w tym bezpieczeństwo Polski, tych krajów, które zostały przyjęte do NATO, a wyszły kiedyś zza żelaznej kurtyny, leży mu bardzo na sercu. Bo - jak powiedział - sam kiedyś był architektem przyjęcia tych krajów do Sojuszu Północnoatlantyckiego" - podkreślił Andrzej Duda.

"Sam osobiście nad tym pracował, żeby te kraje zostały przyjęte, więc to, by dzisiaj czuły się i ich obywatele czuli się pewnie i bezpiecznie jako członkowie Sojuszu, bardzo mu leży na sercu" - dodał prezydent. Podkreślił, że to z naszego punktu widzenia jest bardzo dobrą wiadomością.

Prezydent Duda zaznaczył, że wśród tematów rozmowy z prezydentem USA były też odstraszanie, współpraca militarna, relacje dotyczące Rosji. "I spodziewamy się od strony amerykańskiej informacji po rozmowie z prezydentem (Rosji) Putinem, tak to zostało wstępnie zapowiedziane" - mówił polski przywódca.

Duda podkreślił na konferencji prasowej, że współpraca Polski i USA, od kiedy objął urząd prezydenta RP, układa się bardzo dobrze. "Najlepszym tego dowodem jest to, że nie kiedy indziej, a właśnie w 2016 roku na szczycie NATO w Warszawie, kiedy prezydentem był pan prezydent Barack Obama, zapadły decyzje o obecności Sojuszu Północnoatlantyckiego na wschodniej flance w ramach Enhanced Forward Presence. To wtedy te decyzje podjęto, to wtedy tamta administracja amerykańska te decyzje wspólnie tutaj, z sojusznikami wypracowywała" - powiedział prezydent.

Jak dodał, później współpraca ta była pogłębiana podczas prezydentury Donalda Trumpa. "Ta obecność amerykańska także się zwiększała. Zwiększaliśmy także wagę naszych relacji, bo podnosiliśmy je na kolejne strategiczne poziomy. Mamy dzisiaj dowództwo V Korpusu w Polsce, w Poznaniu, więc ten proces jest realizowany od lat, a dzisiaj cieszę się, że prezydentem Stanów Zjednoczonych jest ponownie człowiek, który zna sprawy naszej części Europy" - podkreślił Duda.

Według niego, jest to bardzo istotne, "żeby prezydent USA był tym, który rozumie powagę bezpieczeństwa europejskiego". "A to dzisiaj pan prezydent Joe Biden bardzo wyraźnie powiedział. Tak, jak powiedziałem przed chwilą, po pierwsze, że ma takie poczucie bycia jednym z absolutnie architektów, budowniczych tego stanu bezpieczeństwa, które jest, ponieważ sam zabiegał o to, żeby Polska została przyjęta do Sojuszu Północnoatlantyckiego, uczestniczył w tych wszystkich pracach, które były realizowane. Dzisiaj jest prezydentem USA i mam nadzieję, że ten kierunek będzie nadal pogłębiany" - zaznaczył Duda.

"Z dużą satysfakcją przyjąłem dzisiaj te słowa pana prezydenta, także jako przejaw zainteresowania Polską i polskimi sprawami w absolutnym oparciu o realia" - dodał. (PAP)

autorzy: Marta Rawicz, Jakub Borowski, Wiktoria Nicałek, Katarzyna Lechowicz-Dyl

mkr/ brw/ par/ wni/ ktl

Źródło:PAP
Tematy
Sprawdź jak zyskać 350 zł z Kontem Jakie Chcę

Sprawdź jak zyskać 350 zł z Kontem Jakie Chcę

Advertisement

Komentarze (21)

dodaj komentarz
ajwaj_
Ciekawy nowy tydzien
_____________

""Sygnał gotowości Stoltenberga do dialogu nastąpił po oficjalnej zachęcie ze strony byłego prezydenta USA Donalda Trumpa: na początku grudnia, na marginesie szczytu NATO w Londynie,
Trump powiedział, że nie widzi problemu, jeśli Stoltenberg będzie utrzymywał
Ciekawy nowy tydzien
_____________

""Sygnał gotowości Stoltenberga do dialogu nastąpił po oficjalnej zachęcie ze strony byłego prezydenta USA Donalda Trumpa: na początku grudnia, na marginesie szczytu NATO w Londynie,
Trump powiedział, że nie widzi problemu, jeśli Stoltenberg będzie utrzymywał kontakty z Rosją. Jego zdaniem można "mieć bardzo dobre relacje z Rosją" - podkreślił wówczas Trump. NATO, jego zdaniem, powinno zawsze prowadzić dialog z Moskwą.

Dzis
Stoltenbereg podkreśla znaczenie dialogu.

"Rosja jest naszym największym sąsiadem i tak pozostanie" - powiedział w wywiadzie.

Nawet jeśli stosunki nie ulegną poprawie, musimy być w stanie poradzić sobie z trudną sytuacją. Stoltenberg nie sprecyzował jednak, jak mogłyby wyglądać odpowiednie warunki do spotkania z Putinem - podała niemiecka telewizja Das Erste.""
the_mind_renewed
Przed spotkaniem z Putinem Biden myli Syrię z Libią 3 razy w czasie krótszym niż 90 sekund.
Podczas niedzielnej konferencji prasowej kończącej szczyt G7 w Kornwalii w Anglii, Biden wyglosil przemówienie, w którym pomylił Syrię z Libią trzy razy w czasie krótszym niż 90 sekund...
Obama/Biden zamienił zarówno Syrię,
Przed spotkaniem z Putinem Biden myli Syrię z Libią 3 razy w czasie krótszym niż 90 sekund.
Podczas niedzielnej konferencji prasowej kończącej szczyt G7 w Kornwalii w Anglii, Biden wyglosil przemówienie, w którym pomylił Syrię z Libią trzy razy w czasie krótszym niż 90 sekund...
Obama/Biden zamienił zarówno Syrię, jak i Libię w rozdarte wojną piekielne dziury, łatwo się pogubić.
adashi
Jedynym i największym zagrożeniem dla Polski nie jest Rosja, tylko obecny rząd. A co do Baidena znającego Polskie sprawy, to z oglądanych relacji widać, że Biden nie jest wstanie nawet odgadnąć o jakim kraju sam mówi. Dla niego Libia, czy Syria, to jedno i to samo. Podobnie jest z krajami Europy, szczególnie wschodniej.Jedynym i największym zagrożeniem dla Polski nie jest Rosja, tylko obecny rząd. A co do Baidena znającego Polskie sprawy, to z oglądanych relacji widać, że Biden nie jest wstanie nawet odgadnąć o jakim kraju sam mówi. Dla niego Libia, czy Syria, to jedno i to samo. Podobnie jest z krajami Europy, szczególnie wschodniej. Biden to kukła i nic już nie kontaktuje. Żałosne jest to całe przedstawienie i pier.... lenie głodnych kawałków, które i tak nic nie znaczą.
jas2
"Cieszę się, że prezydentem USA jest człowiek znający sprawy naszej części Europy"

Obawiam się, że to stwierdzenie nieco na wyrost.
the_mind_renewed
Patrzenie na to zdjęcie z G7 daje mi największą nadzieję, jaką miałem od lat. Wszyscy ci liderzy pozują w jednym miejscu. Wyobraź sobie, o ile lepszy mógłby być świat dzięki jednemu dobrze wystrzelonemu pociskowi naramiennemu. Wszyscy możemy mieć swoje marzenia, czyż nie.
the_mind_renewed
Polska całe życie po kolanach i jeszcze się cieszy! Panie Duda spytaj pan co myślą kraje o bezpieczeństwie które zostało wprowadzone u nich przez USA.
My nie chcemy waszego przywództwa. Nie chcemy waszej bankowości. Nie chcemy waszych patologi i tak zwanych szczepionek. WSZYSCY musicie zrezygnować. Ostrzeżenie o
Polska całe życie po kolanach i jeszcze się cieszy! Panie Duda spytaj pan co myślą kraje o bezpieczeństwie które zostało wprowadzone u nich przez USA.
My nie chcemy waszego przywództwa. Nie chcemy waszej bankowości. Nie chcemy waszych patologi i tak zwanych szczepionek. WSZYSCY musicie zrezygnować. Ostrzeżenie o fair play.
Nie chcemy ani Brukseli USA i Rosji bezpieczeństwa, odczepcie się wreszcie od ludzi. Wy i ta wasza patologia.
Należy się obawiać ludzi którzy chcą dobra dla innych. Budowanie dobroci wewnątrz nas samych tylko ma sens.
jarekzbyszek
Biden też się cieszy, Trump i PIS to już przeszłość.
talmud
wasale muszą wchodzić w d......albo cytując "klasyka" robić l......LMAO
cos na deser...
https://www.youtube.com/watch?v=65IeJM9QzL8
darius19
ooo!! jest i "talmud" ze stajni cara. No i oczywiscie link na poparcie oplowania Zachodu. Rosja - wzor demokracji. Ale nie widze "lorelie" i "grzegorzkubik"
"talmud2021-04-05 bravo putin bravo rosja - uczciwie przedstawione w porównaniu z "konkurencja" która urządza dla zwyklego
ooo!! jest i "talmud" ze stajni cara. No i oczywiscie link na poparcie oplowania Zachodu. Rosja - wzor demokracji. Ale nie widze "lorelie" i "grzegorzkubik"
"talmud2021-04-05 bravo putin bravo rosja - uczciwie przedstawione w porównaniu z "konkurencja" która urządza dla zwyklego ludu "igrzyska wyborcze" a w rzeczywistości wszystko jest kontrolowane od lat przez ta sama grupę lichwiarskich pasożytów.."
"talmud2021-04-02 oczywiście ze rosja "zagraża" tak samo jak chiny "zagrażają" a po prostu chodzi tu o DEDOLARYZACJE.....podważanie wartości makulatury $$ czyli upadek życia na kredyt czytaj koszt innych.."
ajwaj_ odpowiada darius19
500 spamu
nowa wklejka PISio yntelygent

Powiązane: Polityka na świecie

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki