Prezydent: Wydatki na obronność do 2,5 proc. PKB powinniśmy podnosić już do 2024 r.

Gdyby sytuacja gospodarcza na to pozwoliła, powinniśmy wytężyć siły i podnosić wydatki na obronność do 2,5 proc. PKB do 2024 r., szybciej niż pierwotnie zaplanowaliśmy - oświadczył prezydent Andrzej Duda. Jest to cel bardzo ambitny, ale modernizacja polskiej armii jest palącą potrzebą - zaznaczył.

(fot. Marian Paluszkiewicz / Gazeta Polska / FORUM)

W środę przed godz. 14 Wisłostradą wyruszyła Wielka Defilada Niepodległości; tworzy ją ponad 1000 żołnierzy, 900 rekonstruktorów oraz ok. dwustu pojazdów. Defiladę uświetnia około 100 samolotów i śmigłowców, które przelecą wzdłuż Wisły. To kulminacyjny punkt obchodów Święta Wojska Polskiego.

"Uczynimy wszystko, aby polska armia była lepiej wyposażona, aby plany modernizacyjne zostały zrealizowane, aby wydatki na obronność faktycznie były zwiększane" - podkreślił prezydent. Jak ocenił, nasz kraj ma "wielką szansę na to, aby nasza sytuacja gospodarcza cały czas się poprawiała, aby Polska była państwem coraz bogatszym, aby nasz wzrost gospodarczy był coraz szybszy".

"Uważam, że powinniśmy podnosić wydatki na obronność szybciej niż to pierwotnie zaplanowaliśmy" - oświadczył Andrzej Duda. Jak zaznaczył, planowaliśmy to zrobić do 2030 r., ale gdyby sytuacja gospodarcza pozwoliła na to, to powinniśmy wytężyć siły, "aby podnieść te wydatki do 2,5 proc. PKB do roku 2024".

Według niego, jest to cel "bardzo ambitny", ale - jak wskazał prezydent - "modernizacja polskiej armii jest potrzebna, jest potrzebą palącą".

Andrzej Duda podkreślił, że polscy żołnierze zasługują na to, by mieć nowoczesną broń, która uplasuje ich wśród najlepiej wyposażonych armii świata. "Zasługują na to wreszcie, by móc bronić ojczyzny jak najbardziej bezpiecznie dla siebie, bo nie ma nic cenniejszego niż życie żołnierza. Żołnierz w tym wszystkim jest najważniejszy" - powiedział Andrzej Duda. (PAP)

autor: Anna Tustanowska, Karol Kostrzewa, Maciej Zubel

amt/ kos/ zub/ eaw/

Źródło: PAP
Ludzie:
Tematy:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 0 sebastian_successful_investor

PLAKAC sie chce patrzac na podniecenie ludzi i ''wladzy'' tym marnotrastwem defiladowym!

czy te pajace z naszywkami ''prezydent'' ''polski rzad'' kopujace zalecenia upadajacego usa sa na jakis amerykanskich srodkach odurzajacych czy to jest mind control?
jak mozna z taka duma mowic o gotowosci do dymania sie przez producentow (nie polskich) uzbrojenia, ze ''musimy'' zwiekszac wydatki na obrone przed...kim? wrog fantom?

kiedy ten swiat zmadrzeje?

przeznaczanie 1% przez kazde panstwo na rozwoj technologii nie niszczacych naszej planety uratowalo by nas przez samozaglada....komu potrzebna wojna?

te marionetki nie zdaja sobie sprawy, ze graja stare, lipne i nudne przedstawienie w tym samych banalnym teatrzyku... wymyslony wrog, fikcyjne zagrozenie, realny wydatek i realne dymanie sojusznikow!

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
3 4 search

2 % z tego to idzie na pensje i gotowosc WOT takie ukryte ORMO w wydaniu PIS.
poza tym misiewicze kazda kase przepuszcza na imprezki, wodka i panienki tak nie smakuja jak sie placi sluzbowa karta

! Odpowiedz
2 9 powergenerator

A na haracz dla USA za bazy i dla Izraela za to, że Niemcy Żydów mordowali nie zabraknie?

! Odpowiedz
2 8 ajwaj

Na biednego nie trafilo, bedzie wiecej % w kieszen:)
Niemcy 1,32 %
Italia 1,34 % > w 2019 zmniejszaja do 1,00 %
itd.

! Odpowiedz
2 6 ajwaj

a poniewaz Maciorewicz wrócil, musi starczyc na modele szybowców, topory automatyczne, sztuczna mgle i parówki :)

! Odpowiedz
1 11 wizytator

To komu to mamy kabze napchać ? Jakiej firmie ? Z Francji, Niemiec czy USA ?

! Odpowiedz
10 10 leszczykowy

Po co nam armia? Jak wybuchnie wojna z Europie to cobyśmy nie mieli za armie nasze terytorium skończy jako poligon. Lepiej jakby te 2,5% PKB odkładali i inwestowali a po wojnie przeznaczyć to na odbudowę infrastruktury, która zostanie doszczętnie zniszczona. A to że będziemy mieli 30 czołgów więcej będzie bez znaczenia.

! Odpowiedz
5 16 wektorwg

Będzie na parady

! Odpowiedz

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 1,2% II 2019
PKB rdr 4,9% IV kw. 2018
Stopa bezrobocia 6,1% I 2019
Przeciętne wynagrodzenie 4 931,8 zł I 2019
Produkcja przemysłowa rdr 6,9% II 2019

Znajdź profil