REKLAMA

Prezydent Włoch: Konstytucja wymaga równowagi budżetu

2018-09-29 19:25, akt.2018-09-30 16:07
publikacja
2018-09-29 19:25
aktualizacja
2018-09-30 16:07

Prezydent Włoch Sergio Mattarella oświadczył, że konstytucja wymaga równowagi budżetu. Mówił to dwa dni po tym, jak rząd Ligi i Ruchu Pięciu Gwiazd opracował budżet zakładający wyższy niż dotąd deficyt. "Niech pan będzie spokojny" - odparł wicepremier Salvini.

Prezydent Włoch Sergio Mattarella / fot. STEFANO PORTA / FORUM

Szef państwa podczas sobotniego spotkania zorganizowanego w ramach obchodów 70-lecia włoskiej konstytucji mówił, że "wskazuje ona kryteria zachowań i ważnych decyzji, jak te, jakie należy podjąć w tych dniach".

Następnie Mattarella dodał, że włoska konstytucja "nakazuje zapewnienie równowagi budżetu i zrównoważenie długu publicznego, by chronić oszczędności naszych współobywateli, środki dla rodzin i dla firm, by bronić systemu emerytur, umożliwić konkretne i skuteczne inicjatywy społeczne".

"Posiadanie solidnych i uporządkowanych finansów jest niezbędnym warunkiem bezpieczeństwa socjalnego, zwłaszcza dla młodych ludzi i ich przyszłości" - zauważył szef państwa.

Na jego słowa zareagował wicepremier, szef MSW i lider prawicowej Ligi Matteo Salvini, który stwierdził: "Ustawa zasadnicza nie zabrania dokonania odważnego zwrotu kursu".

"Panie prezydencie, niech pan będzie spokojny" - dodał Salvini, komentując słowa szefa państwa. Zapytał również, czy konstytucja zabrania zmienić system emerytalny, "obniżyć podatki firmom - płatnikom VAT, podnieść renty inwalidzkie, zatrudnić tysiące policjantów i strażaków, pomóc młodzieży znaleźć pracę?".

"Nie wydaje mi się" - odpowiedział Salvini, polemizując z prezydentem. Podkreślił też, że "po latach budżetów narzuconych przez Unię (Europejską), które rozsadziły zadłużenie publiczne i podniosły je do rekordowego poziomu w historii, nareszcie zmienia się kurs i stawia się na przyszłość i wzrost; z równowagą, dumą i odwagą".

Wicepremier powtórzył hasło "Najpierw Włosi", z jakim szedł do wyborów w marcu, i dodał: "Przechodzimy od słów do czynów". "To budżet inwestujący w tych, którzy nie mają pieniędzy; emerytów, młodych bezrobotnych. Jeśli w Brukseli powiedzą mi, że nie mogę tego zrobić, nic mnie to nie obchodzi; i tak to zrobię" - oświadczył Salvini.

Pierwszy budżet opracowany przez rząd Ligi i antysystemowy Ruch Pięciu Gwiazd przewiduje deficyt na poziomie 2,4 procent PKB przez trzy lata - trzykrotnie większy niż cel, jaki wyznaczały sobie poprzednie rządy w Rzymie, a także wprowadzenie tzw. dochodu obywatelskiego dla najuboższych, obniżenie podatków dla firm płacących VAT.

Gabinet premiera Giuseppe Contego twierdzi, że zlikwiduje ubóstwo w kraju.

Premier Conte: Nie chcemy sporów z UE na tle budżetu

Włoski premier Giuseppe Conte zapewnił, że jego rząd nie chce sporów z UE na tle budżetu Włoch na przyszły rok. Celem tego planu wydatków jest zniesienie zadłużenia i stały wzrost gospodarczy oraz szerszy rozwój socjalny - wyjaśnił dziennikowi "Corriere della Sera".

W opublikowanej w niedzielę rozmowie szef rządu odniósł się do planu wydatków przygotowanego przez jego gabinet, który zakłada deficyt na poziomie 2,4 proc. PKB i wprowadzenie tzw. dochodu obywatelskiego dla najuboższych. W UE i wśród inwestorów pojawiły się pierwsze głosy wyrażające zaniepokojenie wysokością planowanego deficytu.

"Dokonamy inwestycji w wysokości 15 mld euro w ciągu najbliższych trzech lat" - podkreślił premier Conte. Jak wskazał, jego gabinet przewiduje "plan inwestycji publicznych w wysokości 38 mld przez 15 lat".

Będzie mu towarzyszyć - wyjaśnił - uproszczenie biurokracji, reforma kodeksu kontraktów publicznych, cyfryzacja czy przyspieszenie procesów cywilnych.

Chcemy - powiedział Conte - "zrealizować największy projekt inwestycji, jaki kiedykolwiek powstał we Włoszech". Następnie zapewnił: "Nie mamy żadnego zamiaru wchodzić w spory czy kontrowersje z instytucjami europejskimi. Wiemy, że dialog z Unią jest ważny i przygotowujemy się do niego z najwyższym spokojem".

"Ufam, że inwestorzy uznają za bardzo korzystne inwestowanie we Włoszech, także dlatego, że nasz kraj oferuje wartość dodatkową w postaci mocnej stabilności politycznej" - stwierdził szef rządu Ligi i antysystemowego Ruchu Pięciu Gwiazd. Podkreślił, że wraz z ministrem finansów Giovannim Trią wyjaśni europejskim rozmówcom i inwestorom szczegóły budżetu. Jego zdaniem jest za wcześnie, by ocenić, jak plan został on przyjęty.

Premier oświadczył też, że Tria nie wyszedł politycznie osłabiony z negocjacji nad budżetem. Jest to nawiązanie do tego, że minister finansów nalegał na niższy poziom deficytu. Budżet jest "owocem pracy zbiorowej i w pełni popartej" - dodał Conte.

Wyraził on opinię, że Ruch Pięciu Gwiazd ma powody do świętowania, bo w budżecie zapisane zostało wprowadzenie dochodu obywatelskiego dla najuboższych, który - jak przypomniał - był "prawdziwym manifestem politycznym" tego ugrupowania. "Uważam za uzasadniony entuzjazm z powodu reformy, która przywraca godność milionom Włochów przeżywającym trudności i stanowi fundamentalną miarę sprawiedliwości społecznej" - ocenił premier.

Zapytany o to, czy w czasie swej październikowej wizyty w Rosji będzie rozmawiał z prezydentem Władimirem Putinem również o prawach człowieka, Giuseppe Conte odparł: "Z Rosją utrzymujemy od dawna intensywne relacje handlowe. Putin pozostaje strategicznie ważnym rozmówcą nie tylko dla nas, ale dla wszystkich, którym na sercu leży rozwiązanie podstawowych kryzysów geopolitycznych". "Będziemy rozmawiać o wszystkim" - dodał włoski premier.

Z Rzymu Sylwia Wysocka

sw/ ulb/ ap/ wj/

Źródło:PAP
Tematy
Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Komentarze (1)

dodaj komentarz
and00
To oni od zawsze łamią konstytucję, a co na to Komisja Wenecka, KE, i inni?
Gdzie był przedtem prezydent jak odpowiedzialne i niepopulistyczne rządy socjalistów i liberałów zadłużały państwo?
Przecież oni mają dług ponad 130% PKB, i tego długu wcale obecnie rządzący nie zaciągali

Powiązane: Co się dzieje ze strefą euro?

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki