Prezydent Włoch: Amerykańskie cła na produkty z UE przeciwskuteczne

Prezydent Włoch Sergio Mattarella powiedział dziennikarzom po środowym spotkaniu z prezydentem USA Donaldem Trumpem w Białym Domu, że amerykańskie "cła są przeciwskuteczne" w odniesieniu do towarów z Unii Europejskiej.

(BACKGRID USA)
Według wcześniejszych zapowiedzi Mattarella chciał przekonać władze USA, by nie nakładały ceł na włoskie dobra eksportowe.

Włoski prezydent powiedział jednak po spotkaniu, że cła odwetowe na europejskie produkty mogą zostać nałożone w ciągu sześciu miesięcy w związku z decyzją Światowej Organizacji Handlu (WTO) w sprawie subwencji dla Airbusa.

Na początku października USA zapowiedziały nałożenie ceł na setki produktów przemysłowych i rolnych z UE w związku z decyzją WTO, iż subwencje unijne dla Airbusa były nielegalne i w związku ze stratami Boeinga Stany Zjednoczone mogą nałożyć na UE karne taryfy na dobra warte 7,5 mld dolarów.

Nie jest jasne, co ustalili przywódcy podczas środowego spotkania. Trump po rozmowach z Mattarellą powiedział: "Cieszymy się z poparcia Włoch dla wzajemnie korzystnej umowy handlowej z Unią Europejską, która stworzyłaby sprawiedliwe warunki dla amerykańskich pracowników. Nie było tak od wielu, wielu lat".

Dodał, że nałożenie dodatkowych ceł na europejski eksport może "błyskawicznie rozwiązać" konflikty handlowe między USA a UE, ale on nie jest na razie gotowy, by uruchomić kolejne taryfy.

"Mógłbym rozwiązać ten problem w jednej chwili, ale to byłoby zbyt surowe. Oznaczałoby to taryfy na europejskie produkty przywożone do naszego kraju, ale na razie spróbujemy sobie poradzić bez tego" - podkreślił Trump.

Amerykański prezydent oznajmił też, że USA prowadzą rozmowy handlowe z "nowymi ludźmi w Europie" i że ma on nadzieję na zakończenie tych rozmów sukcesem.

fit/ ap/ arch/

Źródło: PAP
Tematy:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
6 15 men24a

Donald musi nakładać cła bo obniżył mocno podatki korporacjom i podwoił deficyt. Teraz w imię czegoś tam chce nałożyć cła aby ten deficyt zmniejszyć kosztem większych cen dla ciemnego luda. Podobnie jak w Polsce doprowadzili do takiej sytuacji, że ciemny lud klaszcze jak mocno vat wzrasta. Tylko że macdonald, kfc, google, hipermarkety i wszystkie inne firmy nie płacą vatu tylko .....hahaha. to jest dopiero fenomen, Korwin-Mike ma 100 % racji, pisowcy nie są inteligentni.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
6 15 oorim

Donald to jest jednak czyimś pożytecznym.... zamiast razem z UE ukrócić fikanie Chin i Rosji to poszedł na wojnę ze wszystkimi naraz w tym samym czasie...

! Odpowiedz
0 7 remo87

A to dlatego, że UE wcale nie opowiedziała się jednoznacznie przeciwko Chinom, Niemcy chcą dalej kręcić lody z Chińczykami, Macron i Xi podpisali kontrakty znacznie zwiększającą ich wzajemną wymianę handlową, Włochy przystąpiły do inicjatywy pasa i szlaku. Trump najpierw przypomni Europie z kim lepiej handlować, a potem każe jednoznacznie wybrać którąś ze stron :-)

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 18 antek10

Skoro mówi prawdę to dlaczego nie poprosi o 2x wyższe cła.

! Odpowiedz
6 30 django

Ciekawe co amerykanie na to? Przecież te cła docelowo zapłacą amerykańscy konsumenci a nie eksporterzy. Pewnie są szczęśliwi że mają do wyboru 3x droższe towary rodzime albo 30% droższe niż dotychczas z importu. Dla USA globalizm był super gdy to oni byli największym eksporterem. Teraz gdy inni stali się lepszymi eksporterami to nagle trzeba walczyć z globalizmem.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
9 25 django

"Przeciwskuteczne" ? Przecież nie ma takiego słowa. Co za beton tak to przetłumaczył z włoskiego?

! Odpowiedz
1 9 doji88

Takie słowo istnieje. Warto sprawdzić zanim się coś napiszę w internecie
https://sjp.pwn.pl/poradnia/haslo/przeciwskuteczny;13522.html

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 2,6% IX 2019
PKB rdr 4,4% II kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,2% VIII 2019
Przeciętne wynagrodzenie 5 084,56 zł IX 2019
Produkcja przemysłowa rdr 5,6% IX 2019

Znajdź profil