REKLAMA

Prezydent Ukrainy na szczycie G7: Wolny świat musi zachować jedność

2023-12-06 18:55
publikacja
2023-12-06 18:55

Wolny świat musi zachować swoją jedność i wsparcie dla narodów i państw, których wolność zagrożona jest przez agresorów - oświadczył w środę prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski na telekonferencji przywódców państw G7, której gospodarzem jest premier Japonii Fumio Kishida.

Prezydent Ukrainy na szczycie G7: Wolny świat musi zachować jedność
Prezydent Ukrainy na szczycie G7: Wolny świat musi zachować jedność
/ Kancelaria Prezydenta Ukrainy

Zełenski powiedział też, że tej zimy Ukraina ma szansę wyjść cało z rosyjskich prób zniszczenia sektora energetycznego, w dużej mierze dzięki pomocy partnerów we wzmocnieniu obrony powietrznej nad ukraińskimi miastami.

"A jeśli nadal będziemy to robić, jeśli przetrwamy tę zimę energetycznie, rosyjski terror poniesie jedną z największych strat. Silna obrona powietrzna i energia to szansa dla naszych miast, aby mogły normalnie funkcjonować, a gospodarka działać" - podkreślił ukraiński prezydent. Dodał też, że dalsze i systematyczne wsparcie wojskowe dla Kijowa pozwoli ukraińskiej armii na udaną kontrofensywę.

"Nasi żołnierze wytrzymują ataki - Putin nie wygrał ani jednej operacji w tym roku. Utrzymujemy ważne przyczółki na kilku odcinkach frontu i przygotowujemy się do kolejnych kroków. Mamy realistyczny plan działania, a nasze wysiłki - przy waszym wsparciu - mogą zapewnić Ukrainie sukces w walce na lądzie" - zaznaczył ukraiński przywódca. Zapewnił też, że decyzja Unii Europejskiej o rozpoczęciu negocjacji w sprawie członkostwa Ukrainy jest dla Kijowa "potężnym zastrzykiem energii". "Musimy wygrać tę bitwę o motywację dla naszych ludzi" - podkreślił.

"Rosja ma nadzieję tylko na jedno - że w przyszłym roku świat utraci swoją jedność. Wierzy, że Ameryka i Europa okażą słabość i nie utrzymają wsparcia dla Ukrainy na odpowiednim poziomie" - powiedział Zełenski. "Wierzę, że razem możemy sprawić, że następny rok będzie produktywny dla nas wszystkich. (...) Dla wolnych narodów. Nie dla Putina. Ukraina jest silna. I proszę was, abyście byli tak silni, jak potraficie - i jak silna umie być wolność" - podsumował Zełenski.

Przemówienie Zełenskiego rozpoczęło spotkanie przywódców państw G7, które tworzą Japonia, Stany Zjednoczone, Kanada, Wielka Brytania, Niemcy, Francja, Włochy i Unia Europejska. Wcześniej zapowiadano, że telekonferencja będzie miała formułę zamkniętą, wiadomo jednak, że zdominują ją kwestie dotyczące wojen na Ukrainie (w tym nałożenia kolejnych sankcji na Rosję) i w Izraelu oraz zagadnienie sztucznej inteligencji. (PAP)

sm/ adj/

Źródło:PAP
Tematy
Najtańsze konta firmowe dla oszczędzających z premią

Najtańsze konta firmowe dla oszczędzających z premią

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane: Wojna w Ukrainie

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki