REKLAMA

Prezydent USA odwiedzi Polskę? Biały Dom odmawia komentarza

2023-01-31 21:13
publikacja
2023-01-31 21:13

Rzecznik Rady Bezpieczeństwa Narodowego John Kirby odmówił we wtorek potwierdzenia, że prezydent Joe Biden odbędzie podróż do Polski. Nie odpowiedział też, czy "nie" Bidena dla dostaw myśliwców F-16 dla Ukrainy oznacza też brak zgody na wysłanie samolotów przez sojuszników.

Prezydent USA odwiedzi Polskę? Biały Dom odmawia komentarza
Prezydent USA odwiedzi Polskę? Biały Dom odmawia komentarza
fot. JONATHAN ERNST / / Reuters

"Nie mam do ogłoszenia żadnych planów podróży, ani do Europy, ani gdziekolwiek indziej" - powiedział Kirby podczas wirtualnej konferencji prasowej. Odpowiedział w ten sposób na ponawiane pytania o poniedziałkową wypowiedź prezydenta Bidena, który powiedział, że wybierze się do Polski, ale nie wie jeszcze kiedy. Prezydent stwierdził też wówczas, że nie jest pewny, czy odwiedzi Europę w okolicach rocznicy rosyjskiej inwazji.

Rzecznik odmówił też rozwinięcia poniedziałkowych słów Bidena, który przecząco odparł na pytanie o to, czy Stany Zjednoczone przekażą Ukrainie samoloty wielozadaniowe F-16. Nie odpowiedział też na pytanie, czy "nie" odnosi się też do braku zgody USA na przekazanie tych samolotów Ukrainie przez innych sojuszników.

"Stale rozmawiamy z Ukraińcami i naszymi sojusznikami i partnerami o zdolnościach, których potrzebuje Ukraina, i o tym, co my lub oni możemy dostarczyć Ukraińcom" - powiedział. Wcześniej zastępczyni rzeczniczki Białego Domu Olivia Dalton mówiła, że wkrótce USA ogłoszą kolejny pakiet uzbrojenia dla Kijowa.

Kirby zapowiedział też, że wojna na Ukrainie będzie jednym z głównych tematów rozmów nadchodzącej wizyty sekretarza stanu USA Antony'ego Blinkena w Chinach 5-6 lutego.

Z Waszyngtonu Oskar Górzyński

Źródło:PAP
Tematy
Konto firmowe z premią do 2000 zł od Banku Millennium + 400 zł od Bankier.pl

Konto firmowe z premią do 2000 zł od Banku Millennium + 400 zł od Bankier.pl

Komentarze (1)

dodaj komentarz
zene
Pani Hela ma cymes locum
Agencja Manuela,
jedzenie nie wykwintne, paprykarz z puszki,
spanie tak sobie, materac dmuchany.
ale tanio

Powiązane: Polityka

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki