REKLAMA

Bez wiz do USA. Jest zgoda Trumpa

2019-10-04 16:57, akt.2019-10-05 08:13
publikacja
2019-10-04 16:57
aktualizacja
2019-10-05 08:13

Biały Dom ogłosił w piątek nominację Polski do Programu Ruchu Bezwizowego. Donald Trump powiedział dziennikarzom, że wkrótce będzie podpisywany "pełen program bezwizowy". Aby sfinalizować przystąpienie Polski do programu, potrzebne jest przeprowadzenie dodatkowych procedur ze strony rządu USA, co może potrwać kilka miesięcy - informuje ambasada Stanów Zjednoczonych w Polsce.

fot. Jakub Szymczuk / / Kancelaria Prezesa Rady Ministrów

Rozmawiając z dziennikarzami przed Białym Domem, Trump powiedział, że podpisał zgodę na zniesienie obowiązku wizowego dla Polaków.

Dodał: "wkrótce podpiszę (...) będziemy podpisywać pełen program bezwizowy" - dodała po 17:30 Polska Agencja Prasowa.

- Włączamy Polskę do programu ruchu bezwizowego. To oznacza, że Polacy będą mogli bez problemów dostać się do Ameryki, a Amerykanie też z łatwością będą mogli podróżować do Polski. Polacy starali się o to przez kilkadziesiąt lat. Zrobiłem to w uznaniu dla Polaków mieszkających w Stanach Zjednoczonych i w Polsce - powiedział Trump.

Biały Dom ogłosił w piątek nominację Polski do Programu Ruchu Bezwizowego - podała Ambasada USA w Polsce. Jak poinformowano, aby sfinalizować przystąpienie Polski do programu, potrzebne jest przeprowadzenie dodatkowych procedur ze strony rządu USA, co może potrwać kilka miesięcy.

Ambasada podkreśliła w informacji przekazanej PAP, że nominacja Polski to historyczny moment i wspólny sukces. Zakwalifikowanie się Polski do nominacji do amerykańskiego Programu Ruchu Bezwizowego oznacza - podała amerykańska placówka - że wkrótce Polacy będą mogli podróżować do Stanów Zjednoczonych w celach biznesowych i turystycznych, w większości przypadków, bez wizy.

"Departament Bezpieczeństwa Wewnętrznego USA wymaga przeprowadzenia dodatkowych procedur administracyjnych ze strony rządu USA, aby sfinalizować przystąpienie Polski do Programu Ruchu Bezwizowego. Ambasada USA przewiduje, że procedury te potrwają kilka miesięcy, zanim rozpocznie się podróżowanie bez wiz. Po zakończeniu tego procesu Sekretarz Bezpieczeństwa Wewnętrznego ogłosi datę rozpoczęcia podróżowania w ramach Programu Ruchu Bezwizowego" - napisano. Decyzja nie wymaga zatwierdzenia przez Kongres.

Włączenie Polski do Programu Ruchu Bezwizowego oznacza, że obywatele polscy podróżujący na podstawie paszportów z chipami do odczytu komputerowego, którzy pomyślnie uzyskali autoryzację za pośrednictwem Elektronicznego Systemu Autoryzacji Podróży (Electronic System for Travel Authorization [ESTA]), będą mogli podróżować do Stanów Zjednoczonych w celach turystycznych i biznesowych do 90 dni bez wizy. Osoby podróżujące z krajów objętych programem VWP muszą uzyskać autoryzację w systemie ESTA, która obecnie kosztuje 14 USD i jest ważna przez okres 2 lat.

Ambasada zaznacza, że polscy obywatele, którzy zamierzają podróżować do Stanów Zjednoczonych na dłużej niż 90 dni lub planują podjąć działania wymagające innych kategorii wizowych (np. praca lub studia w Stanach Zjednoczonych) nadal będą musieli ubiegać się o odpowiednią kategorię wizy. Polscy obywatele, którzy otrzymali odmowę w systemie ESTA, również będą musieli ubiegać się o wizę.

"Polska i Stany Zjednoczone są nie tylko sojusznikami, ale najbliższymi przyjaciółmi, a w tym roku wspólnie tworzyliśmy historię" - powiedziała w okolicznościowym nagraniu ambasador Georgette Mosbacher. "Ten milowy krok był moim priorytetem od samego początku" - podkreśliła.

Duda: Jestem wdzięczny prezydentowi Trumpowi

"Mam nadzieję, że już niebawem ruch bezwizowy pomiędzy Polską a Stanami Zjednoczonymi stanie się faktem. Procedura dopuszczenie Polski do Visa Waiver Program ruszyła - to oznacza, że od strony polskiej wszystkie wymogi formalne zostały spełnione, zostało to przez amerykańską administrację zatwierdzone i w tej chwili ruszają procedury, które zawsze w takiej sytuacji są przeprowadzane" - powiedział prezydent Andrzej Duda na piątkowym briefingu.

"Możemy się spodziewać, że w jakimś w miarę niedługim czasie, nie chcę zapowiadać w jakim - kiedy byliśmy w Stanach Zjednoczonych mówiono nam, że będzie to kilka do kilkunastu tygodni - to zostanie zrealizowane i rzeczywiście Polacy będą mogli podróżować do Stanów Zjednoczonych bez wiz" - powiedział prezydent na briefingu prasowym.

"Cieszę się ogromnie i jestem też za to wdzięczny prezydentowi Donaldowi Trumpowi, dlatego, że przez wiele, wiele lat nam to (zniesienie wiz - PAP) obiecywano. Wielu prezydentów o tym mówiło i rzeczywiście jest tak, że odkąd przeprowadziłem z prezydentem Trumpem na ten temat dosyć długą rozmowę i on wtedy powiedział +musimy to załatwić, to musi być dokonane i Polacy musza być zwolnieni z wiz+, to się właśnie dzieje, z czego bardzo się cieszę" - dodał prezydent.

Bez wizy do USA od początku przyszłego roku?

Prezydent pytany w piątek przez dziennikarzy, czy po Nowym Roku Polacy będą mogli jeździć do Stanów Zjednoczonych w ramach Programu Ruchu Bezwizowego, odpowiedział, że ma taką nadzieję.

Jak zaznaczył, procedura potrzebna do przystąpienia Polski do tego programu najkrócej może trwać pięć tygodni. "Prosiłbym, żeby to traktować rzeczywiście jako najkrócej, bo zdarzały się przypadki, że to ciągnęło się nawet kilka miesięcy w przypadku innych krajów" - zastrzegł.

"Nie jestem w stanie określić, ile rzeczywiście to będzie trwało, ale po cichu liczę, że być może udałoby się przed końcem roku jeszcze to zrealizować" - powiedział Andrzej Duda.

Na 90 dni do USA bez wizy

Obywatele Polski będą mogli przebywać na terytorium USA przez 90 dni bez posiadania wizy. Cel ich wizyty w Stanach Zjednoczonych będzie musiał mieć charakter biznesowy lub turystyczny.

Zniesienie wiz do USA – dlaczego to takie ważne dla Polaków?

1. Wjazd na teren Stanów Zjednoczonych obecnie nie jest możliwy dla obywateli polskich bez wizy wydanej przez konsula Stanów Zjednoczonych
2. O wizę do Stanów trzeba ubiegać się z wyprzedzeniem, nie ma możliwości – jak w przypadku innych krajów – uzyskania jej na granicy.
3. Od zawsze kontrowersje budził fakt, że nawet posiadanie wizy nie gwarantuje wjazdu do Stanów Zjednoczonych. Ostateczną decyzję podejmuje urzędnik kontroli granicznej. Zdarza się, że obywatele polscy nie są wpuszczani do USA.
4. Najczęstszy powód nieudzielenia prawa wjazdu do USA to naruszenie przepisów imigracyjnych podczas poprzednich pobytów lub uznanie, że faktyczny cel przyjazdy jest sprzeczny z deklarowanym podczas ubiegania się o wizę. Ministerstwo Spraw Zagranicznych powołuje się na przykłady prób osiedlania się w Stanach lub podejmowania tam pracy mimo ubiegania się o wizę turystyczną.

Obecnie od osób ubiegających się o wizy do Stanów Zjednoczonych oczekuje się (za Ambasadą USA w Polsce):

  • jak najwcześniejszego zaplanowania wyjazdu i rozpoczęcia procesu ubiegania się o wizę z dużym wyprzedzeniem;
  • szczegółowego i dokładnego wypełnienia wniosku wizowego;
  • szczerego przedstawienia celu podróży i planów;
  • przygotowania się do rozmowy z konsulem, by jasno i szczegółowo określić swoje intencje.

Objęcie kraju programem ruchu bezwizowego wymaga według amerykańskiego prawa, by odsetek odmów przyznania wiz obywatelom danego państwa był mniejszy niż 3 proc. W przypadku Polski dotąd był on wyższy. Odsetek ten jest liczony corocznie na koniec września.

fot. / / Bankier.pl

Przed blisko dwoma tygodniami Onet ustalił, że Polska spełniła wymagania programu bezwizowego. Jak ustalono, odsetek odmów podań o wizy w konsulatach USA w Polsce po raz pierwszy w historii spadł w Polsce do 2,8 proc., czyli o 0,2 proc. mniej niż poziom wymagany przez program bezwizowy.

Morawiecki w sierpniu: Boję się, żeby tam za dużo ludzi nie chciało zostać

O kwestię wiz do USA był pod koniec sierpnia pytany Mateusz Morawiecki. "Jasno od jakiegoś czasu podkreślam, że mam pewne obawy, żeby za dużo ludzi natychmiast potem nie chciało wyjechać i boję się, żeby tam za dużo ludzi też nie chciało zostać - wyjaśniał premier. I dodawał, że "liczę na to, że wizy jako pewna uciążliwość zostaną zniesione, ale jednocześnie liczę, że Polacy zostaną tutaj w kraju i że więcej Polaków wróci tutaj i będzie budowało swoją przyszłość w oparciu o Polskę" - powiedział premier na antenie TVN24.

W sierpniu Polska i USA podpisały porozumienie o współpracy w zakresie bezpieczeństwa granic i imigracji, co stanowiło ważny krok na drodze do zniesienia przez USA obowiązku wizowego wobec Polaków. Umowę między polskim MSWiA i amerykańskim ministerstwem bezpieczeństwa narodowego podpisał polski ambasador w USA Piotr Wilczek oraz podsekretarz w resorcie bezpieczeństwa narodowego Chad F. Wolf.

Bez wizy, ale z innymi warunkami

Program bezwizowy (Visa Waiver Program, VWP) wszedł w życie w 1986 r.; jego celem jest wspieranie rozwoju turystyki i zacieśniania więzów USA z sojusznikami. W ramach programu corocznie wjeżdża do USA ok. 20 mln osób. VWP obejmuje 38 państw, w tym 23 kraje UE, wśród nich Czechy, Słowację, Węgry, Litwę, Łotwę i Estonię. Warunków programu do tej pory oprócz Polski nie spełniały także Bułgaria, Rumunia, Chorwacja i Cypr.

Po wejściu decyzji w życiu Polacy nie będą musieli już spotykać się z konsulem ani płacić 160 dolarów za samo ubieganie się o wizę. Trzeba jednak spełnić pewne warunki - mieć paszport biometryczny i zarejestrować się w Elektronicznym Systemie Autoryzacji Podróży (ESTA); rejestracja kosztuje 14 dolarów.

Ponadto paszport osoby udającej się do USA musi być ważny jeszcze przez co najmniej pół roku po planowanym terminie wyjazdu, a rodziny planujące podróż do Stanów Zjednoczonych muszą pamiętać, że każdy jej członek, w tym dzieci i noworodki, musi mieć własny paszport.

Ponadto po przyjęciu przez Kongres USA pewnych przepisów w życie weszły dodatkowe ograniczenia - dla osób z krajów objętych VWP, które jednak po 1 marca 2011 roku podróżowały do Libii, Somalii, Jemenu, a także Korei Północnej, Iranu, Iraku, Syrii i Sudanu, oraz dla osób z obywatelstwem ostatnich pięciu krajów.

Trzeba pamiętać, że wejście kraju do VWP nie oznacza, że każdy obywatel chcący wjechać na terytorium USA automatycznie uzyskuje na to zgodę. Ostatecznie decyzję o pozwoleniu na wjazd podejmuje już na miejscu urzędnik amerykańskich służb imigracyjnych. Nie można też ubiegać się o przedłużenie pobytu.

Przyjęcie do VWP nie jest dane raz na zawsze - nadal obowiązuje reguła nieprzekraczania 3 proc. odmów prawa wjazdu, znaczenie może mieć też łamanie prawa przez obywateli podczas pobytu w USA.

LOT uruchomi kolejne połączenia do USA?

Zniesienie wiz do USA dla Polaków to jedno z ważniejszych wydarzeń tego roku dla rynku lotniczego w Polsce - przekazał w piątek PAP wiceminister infrastruktury i pełnomocnik rządu ds. CPK Mikołaj Wild. Dodał, że daje to zielone światło LOT-owi do uruchomienia kolejnych połączeń za Atlantyk.

"Dzisiaj LOT przewozi między Polską i USA ponad pół miliona pasażerów, docierając na lotniska w Nowym Jorku: JFK i Newark oraz w Chicago, Los Angeles i Miami" - wskazał Wild.

Dodał, że wyczekiwane od lat zielone światło dla zniesienia wiz to bardzo dobra wiadomość, która oznacza możliwość uruchamiania przez LOT kolejnych połączeń do USA oraz perspektywę znaczącego wzrostu liczby pasażerów i dalszego rozwoju narodowego przewoźnika.

Wild zwrócił ponadto uwagę, że ruch do USA jest również bardzo istotny z punktu widzenia Centralnego Portu Komunikacyjnego. CPK to planowany węzeł przesiadkowy między Warszawą i Łodzią, który zintegruje transport lotniczy, kolejowy i drogowy. W odległości 37 km na zachód od Warszawy, na obszarze ok. 3 tys. ha zostanie wybudowany Port Lotniczy Solidarność, który w pierwszym etapie będzie mógł obsługiwać 45 mln pasażerów rocznie, a docelowo ok. 100 mln.

Prezes LOT Rafał Milczarski niedawno zapowiadał w mediach, że po zniesieniu wiz narodowy przewoźnik uruchomi nowe kierunki do USA. W czerwcu LOT zainaugurował połączenie z Warszawy do Miami na Florydzie.

BPL/PAP

Źródło:Bankier24
Tematy
Otwórz Konto Mój Biznes i zyskaj nawet 1800 zł

Otwórz Konto Mój Biznes i zyskaj nawet 1800 zł

Komentarze (66)

dodaj komentarz
open_mind
Natomiast banki USA i nie tylko, pomimo ogromnego i bez rozgłosu dokapitalizowania „REPO” Co uszło uwadze gawiedzi. Nadal jadą po bandzie i domagają się więcej, więcej, więcej, bo skrobią w dalszym siągu dno !
open_mind
A tymczasem w USA wypłyną drugi „sygnalista zdrajca szpieg” A sprawa ma się tak: Kiedy i jak agenci CIA uzyskali uprawnienia do interpretowania działań wybranego prezydenta w celu prowadzenia spraw zagranicznych i zawetowania ich, jeśli osobiście się nie zgadzają?
JFK miał rację. Ta nieuczciwa agencja powinna zostać
A tymczasem w USA wypłyną drugi „sygnalista zdrajca szpieg” A sprawa ma się tak: Kiedy i jak agenci CIA uzyskali uprawnienia do interpretowania działań wybranego prezydenta w celu prowadzenia spraw zagranicznych i zawetowania ich, jeśli osobiście się nie zgadzają?
JFK miał rację. Ta nieuczciwa agencja powinna zostać rozbita na tysiące kawałków i rzucona na cztery wiatry.
Nie dość że CIA rozwaliło i przeniknęło w struktury polityczne całego świata to teraz dobierają się do prezydenta USA.
open_mind
Dodatkowi Agencje masowego ścieku nie podają wiadomości ale one je produkują.
spaceavenger
Szacun! To Trump kazał ulgowo traktować wnioski w ambasadzie żeby procent odmów spadł. Teraz już nie wzrośnie bo Janusze lecące do brata do pracy będą się bały deportacji wprost z lotniska, a to przez takich wszyscy mieli problemy.
pstrzezek
Ale zaraz, skoro te wizy już są załatwione, to co ci biedni Amerykanie będą nam teraz obiecywać??
asdrubal
Dzisiaj w teleexpressie podano informację, że rzekomo Duda załatwił zniesienie wiz do USA dla Polaków, co ... nie udało się np. Bronisławowi Komorowskiemu. Propaganda PiSu robi się coraz bardziej bezczelna. Co za kłamliwa i żenująca partia, ludzie bez honoru i godności. A co panie kurski, Lechowi Kaczyńskiemu udało Dzisiaj w teleexpressie podano informację, że rzekomo Duda załatwił zniesienie wiz do USA dla Polaków, co ... nie udało się np. Bronisławowi Komorowskiemu. Propaganda PiSu robi się coraz bardziej bezczelna. Co za kłamliwa i żenująca partia, ludzie bez honoru i godności. A co panie kurski, Lechowi Kaczyńskiemu udało się znieść wizy do USA? A może coś przegapiłem? Może Lech Kaczyński zniósł wizy a za Komorowskiego wprowadzono je z powrotem? ;-) Kurski kandydatem do tytułu Pinokia roku. Nie Duda załatwił, tylko Polska po 30-tu latach spełniła warunki, a mogłaby spełnić np. już po 10-ciu latach, dyby nie to, że wszystkie rządy w Polsce od prawa do lewa były tak cienkie, że Polska będzie dopiero 39-tym krajem na świecie, któremu zniosą wizy. duda tu nie ma nic do gadania, bo warunki spełnili Polacy pomimo rządów PiSu a nie dzięki ich rządom! TVP, Kurski, Ziemiec, Adamczyk, Holecka = Kłamstwo, kłamstwem, kłamstwo pogania!
search
Leszek z Wawelu dal podwaliny do zniesienia viz ;-D. A Juda uczen dokonczyl dziela. Szkoda ze samolotu ze Smolenska nie moga sprowadzic.
aerk
Poczytaj sobie co bylo powodem zmiesienia wiz - Polska spelnila kryteria odmow ponizej 3 %. Po czesci wiaze sie to z dochodem Polakow, ktory w ostatnich latach wyraznie wzrosl. PIS na pewno sie do tego przyczynil chociazby szerokim socjalem (500+, wyprawka 300, leki dla seniorow, 13 emerytura itd).

open_mind
TRUMP CALLS FOR MILLION MAN MARCH IN D.C.!!!! ARMED MILITIAS & AMERICAN PATRIOTS UNITE!!!!!!! Będzie się działo !!

Powiązane: Wizy do USA dla Polaków

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki