Prezydent Trump wyleciał z Waszyngtonu na szczyt z Kim Dzong Unem

Prezydent Stanów Zjednoczonych Donald Trump wyleciał w poniedziałek do Hanoi na drugie spotkanie z przywódcą Korei Płn. Kim Dzong Unem, które odbędzie się w dniach 27-28 lutego i będzie poświęcone denuklearyzacji Półwyspu Koreańskiego.

Biały Dom poinformował, że przed wylotem Trump był optymistą co do spotkania z przywódcą północnokoreańskiego reżimu. "Chcemy denuklearyzacji. Myślę, że to może być bardzo dobre spotkanie. Myślę, że będziemy mieli naprawdę wspaniały szczyt" - mówił, zanim wsiadł do Air Force One w bazie wojskowej Andrews pod Waszyngtonem.

Wcześniej Trump pisał na Twitterze, że Korea Płn. mogłaby być jedną z "wielkich potęg gospodarczych", gdyby zrezygnowała z broni jądrowej. "Ze względu na swoje położenie i ludzi Korea Płn. ma większy potencjał do szybkiego wzrostu niż jakikolwiek inny kraj!" - napisał amerykański prezydent.

W poniedziałek wietnamskie MSZ poinformowało, że Trump przybędzie do Wietnamu we wtorek wieczorem. Następnego dnia spotka się z prezydentem Wietnamu i sekretarzem generalnym KC Komunistycznej Partii Wietnamu Nguyenem Phu Trongiem.

W drodze na szczyt jest też Kim Dzong Un, który ze swojego kraju do Hanoi jedzie pociągiem. Przywódca północnokoreański przesiądzie się do samochodu na granicy Chin i Wietnamu, w mieście Dong Dang, które od Hanoi dzieli 170 km.

Trump i Kim po raz pierwszy spotkali się w czerwcu ub.r. w Singapurze. Przywódca Korei Północnej wyraził wówczas gotowość do "całkowitej denuklearyzacji Półwyspu Koreańskiego" w zamian za gwarancje bezpieczeństwa dla swojego reżimu.

Od tamtej pory obie strony prowadzą negocjacje, które mają określić szczegóły denuklearyzacji, jak dotąd nie przedstawiono jednak konkretnego grafiku tego procesu. USA żądają całkowitej, możliwej do zweryfikowania i nieodwracalnej denuklearyzacji" Korei Północnej, natomiast Pjongjang naciska na zniesienie nałożonych na niego międzynarodowych sankcji gospodarczych. (PAP)

zm/ kar/

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.

Nowy komentarz

Anuluj
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 4,7% II 2020
PKB rdr 3,1% IV kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,5% II 2020
Przeciętne wynagrodzenie 5 330,48 zł II 2020
Produkcja przemysłowa rdr 4,9% II 2020

Znajdź profil