Prezydent Trump domaga się cięć budżetowych

Biały Dom przesłał do Kongresu projekt budżetu zakładający dość znaczące cięcia wydatków publicznych. Jeśli parlament je zaakceptuje, to Stany Zjednoczone po raz pierwszy w XXI wieku będą miały zrównoważony budżet!

Administracja Donalda Trumpa wysłała do Kongresu fiskalne sole trzeźwiące – po dekadzie gigantycznych deficytów proponując cięcia wydatków federalnych na łączną kwotę 3,6 biliona dolarów w ciągu 10 lat. Choć propozycje prezydenta Trumpa raczej nie mają szans uzyskania poparcia na Kapitolu, to stanowią jasny sygnał, że administracja Republikanina chciałaby mniejszego państwa.

(fot. Carlos Barria / Reuters)

Niemal 1/4 cięć budżetowych miałaby dotyczyć programu Medicaid – na państwowe finansowanie usług medycznych dla słabo zarabiających obywateli trafić miałoby o 800 mld USD mniej w ciągu dekady. Wydatki na bony żywnościowe miałyby zostać przycięte o 192 mld dolarów, czyli o 19,2 mld USD rocznie. Przypomnijmy, że budżet federalny USA to blisko cztery biliony dolarów rocznych wydatków i ponad 3,3 bln USD wpływów podatkowych.

Plan finansowy administracji prezydenta Trumpa zakłada dość optymistyczne założenie realnego wzrostu PKB o 3,0% rocznie. Biały Dom chciałby także sprzedać połowę strategicznych zapasów ropy naftowej utworzonych po pierwszym kryzysie naftowym, ponad 40 lat temu. Wzrosnąć mają za to wydatki na armię, choć Stany Zjednoczone już teraz wydają na wojsko ponad połowę tego co reszta świata razem wzięta.

Cięcia budżetowe mają też dotknąć administrację – zwłaszcza Departament Stanu i „ochronę środowiska”. Za to oszczędzone zostaną wydatki emerytalne – zarówno lawinowo rosnące nakłady na Social Security (to taki amerykański ZUS) jak i Medicare – czyli NFZ dla emerytów.

Propozycje oszczędności budżetowych podobają się republikańskim konserwatystom i są realizacją obietnic składanych przez Donalda Trumpa podczas kampanii wybiorczej. Niemniej jednak mają nikłe szanse na realizację w obecnej formie – partykularne interesy partyjno-lokalne zapewne zablokują znaczną część cięć budżetowych.

KK/Reuters

Źródło:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
2 4 ~niepelnosprawny_org

no to kupimy ropę od Stanów po okazyjnej cenie...

! Odpowiedz
0 4 ~jaja

za darmo.... to mozesz od nich napalmem dostac :)

! Odpowiedz
3 3 ~trylion

"USA po raz pierwszy w XXI wieku będą miały zrównoważony budżet"

chyba taki jak Niemcy czyli zasilany dodrukiem banku centralnego. Kolejny QE się szykuje czy przejadają poprzednie?

! Odpowiedz
0 2 ~Salceson

Chłop się wypłakał, a teraz do roboty.

! Odpowiedz
10 7 ~abc

buuu, wariat i oszołom, w każdym normalnym cywilizowanym państwie zawsze zwiększa się wydatki i powiększa dziurę budżetową, czy on chce zniszczyć amerykę czy co?

! Odpowiedz
4 12 ~hajla

powodzenia panie Trump, prezydent na trudne czasy!

! Odpowiedz
5 13 ~PiS-PO-jednozło

A kiedy będą ostre cięcia budżetu w Polsce? Dopłaty do ZUS i KRUS, świadczenia rodzinne, zasiłki socjalne, dotacje dla rolników - to wszystko należałoby ściąć. No i przede wszystkim potwór pt. Państwowa Służba Zdrowia. Trzeba to monstrum zabić i zakopać, jak Trump obamacare.

! Odpowiedz
2 18 ~ere

górnicy - 7 mld przywileju emerytalnego z naszych pieniędz. do tego miliardy rocznie na ratowanie kopalni. Złodziejstwo i bandyctwo.

! Odpowiedz
3 8 ~PiS-PO-jednozło odpowiada ~ere

Tusk i Kaczyński nie odważą się tknąć górników i ich przywilejów. Trzeba zaczekać na ostry kryzys finansów publicznych i wtedy na fali przewrotu politycznego ktoś spoza układu musiałby wejść i rozwalić socjalizm. Polska zasługuje na to.

! Odpowiedz
4 7 ~KapitanKirk

Zacznijmy od cięcia wydatków na religię... wierni sami niech dają a nie przez budżet...

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 3,4% XII 2019
PKB rdr 3,9% III kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,2% XII 2019
Przeciętne wynagrodzenie 5 213,27 zł X 2019
Produkcja przemysłowa rdr 1,4% XI 2019

Znajdź profil