Prezydent Tajwanu odwiedzi w tym miesiącu USA. Pekin protestuje

Prezydent Tajwanu Caj Ing-wen spędzi w tym miesiącu cztery noce w Stanach Zjednoczonych w czasie podróży do krajów karaibskich – poinformował w poniedziałek rząd w Tajpej. Chińskie MSZ wezwało władze USA, by nie zezwalały Caj na tranzyt przez ich terytorium.

(fot. Tyrone Siu / Forum)

Komunistyczne władze ChRL uznają Tajwan za zbuntowaną prowincję „jednych Chin” i twierdzą, że nie ma on prawa utrzymywać relacji międzypaństwowych. Pekin nigdy nie wykluczył siłowego przejęcia kontroli nad wyspą, na której władzę sprawuje demokratycznie wybrany rząd.

USA nie mają formalnych stosunków dyplomatycznych z Tajwanem, ale utrzymują z nim kontakty nieoficjalne i sprzedają mu uzbrojenie. Władze chińskie wielokrotnie oceniały sprawę Tajwanu jako jedną z kluczowych kwestii w relacjach chińsko-amerykańskich.

W czasie podróży na Karaiby w dniach 11-22 lipca prezydent Caj odwiedzi Saint Vincent i Grenadyny, Saint Lucię, Saint Kitts i Nevis oraz Haiti – wyspiarskie państwa utrzymujące relacje dyplomatyczne z Tajwanem. W drodze w obie strony Caj spędzi łącznie cztery noce w USA – poinformował wiceminister spraw zagranicznych Tajwanu Miguel Tsao. Według tajwańskiej agencji prasowej CNA prezydent najprawdopodobniej zatrzyma się w Nowym Jorku i Denver.

W Pekinie rzecznik chińskiego MSZ Geng Shuang wezwał USA, aby „nie zezwalały na tranzyt Caj Ing-wen oraz prowadziły sprawy związane z Tajwanem ostrożnie i w odpowiedni sposób, aby uniknąć szkodzenia relacjom chińsko-amerykańskim oraz pokojowi i stabilności w Cieśninie Tajwańskiej”. Władze chińskie przekazały władzom amerykańskim protest w tej sprawie – dodał Geng.

Caj była ostatnio w USA w marcu, gdy zatrzymała się na Hawajach po zakończeniu podróży po krajach Pacyfiku.

Tajwan zabiega o utrzymanie relacji dyplomatycznych z tymi nielicznymi krajami, które uznają go za niepodległe państwo, podczas gdy Pekin nasila presję na rzecz izolacji wyspy na arenie międzynarodowej. W 2018 roku Dominikana, Burkina Faso i Salwador zerwały relacje z Tajpej, by nawiązać je z Pekinem.

Większość z 17 krajów, które wciąż utrzymują formalne stosunki z Tajwanem, to małe wyspiarskie państwa Ameryki Środkowej i Pacyfiku. Zmianę sojuszu rozważają obecnie Wyspy Salomona, które wyślą do sąsiednich krajów delegację, by przyjrzeć się chińskiej pomocy gospodarczej – podała agencja Reutera, powołując się na szefa tej delegacji.

Na początku 2020 roku na Tajwanie odbędą się wybory parlamentarne i prezydenckie, w których rządząca, proniepodległościowa Demokratyczna Partia Postępowa (DPP) zmierzy się z opozycyjną Partią Nacjonalistyczną (Kuomintang – KMT), opowiadającą się za zbliżeniem z Pekinem. Caj, która wywodzi się z DPP, będzie walczyła o reelekcję.

Z Kantonu Andrzej Borowiak (PAP)

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.

Nowy komentarz

Anuluj
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 2,6% XI 2019
PKB rdr 3,9% III kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,0% X 2019
Przeciętne wynagrodzenie 5 213,27 zł X 2019
Produkcja przemysłowa rdr 3,5% X 2019

Znajdź profil