Prezydent Tajwanu: Celem spotkania z przywódcą Chin dalsza normalizacja

Prezydent Tajwanu Ma Jing-cu podkreślał w czwartek na konferencji prasowej, że jego sobotnie spotkanie w Singapurze z prezydentem ChRL Xi Jinpingiem będzie poświęcone dalszej normalizacji stosunków między Chinami kontynentalnymi a wyspą.

Prezydent Chin Xi Jinping
Prezydent Chin Xi Jinping (fot. Michel Temer / Flickr/Global Panorama/Michel Temer )

Ma wielokrotnie zapewniał, że to historyczne, pierwsze spotkanie przywódców Chin i Tajwanu od czasu zakończenia chińskiej wojny domowej w 1949 roku nie ma nic wspólnego z tajwańskimi wyborami, które odbędą się w styczniu i dążeniem do poprawy notowań jego Partii Nacjonalistycznej (Kuomintangu).

Tajwański prezydent podkreślał, że jego spotkanie z Xi będzie "transparentne" i że nie będą na nim składane żadne "prywatne obietnice". Wyraził nadzieję, że również przyszli przywódcy Tajwanu będą mogli odbywać takie spotkania.

W Singapurze "będzie chodziło o przyszłość Republiki Chińskiej (Tajwanu), o przyszłość więzi przez Cieśninę (Tajwańską)" - zaakcentował Ma, wypowiadając się publicznie po raz pierwszy na temat spotkania z prezydentem ChRL.

"Wyjaśnimy obecną sytuację panu Xi, a zwłaszcza powiemy mu o statusie Tajwanu" - powiedział, dodając, że chodzi o to, by Pekin mógł wziąć to pod uwagę, określając politykę wobec wyspy.

Sondaże wskazują, że w styczniowych wyborach prezydenckich i parlamentarnych na Tajwanie Kuomintang przegra z Demokratyczną Partią Postępową (DPP), tradycyjnie opowiadającą się za formalną niepodległością wyspy. BBC podkreśla w komentarzu, że rosnąca popularność DPP jest powodem zaniepokojenia Pekinu.

Ma, który nie kandyduje ponownie, ponieważ upływa jego druga kadencja prezydencka, kluczowym elementem swej polityki od czasu objęcia władzy w 2008 roku uczynił poprawę relacji ekonomicznych z ChRL. Od tego czasu zwiększył się ruch turystyczny i ożywiły się relacje handlowe i inwestycje po obu stronach Cieśniny Tajwańskiej. Jednak ramowa umowa o swobodnej wymianie handlowej między Tajwanem a Chinami wywołała wiosną 2014 r. falę protestów społecznych na wyspie, przyczyniając się także do przegranej Kuomintangu w wyborach samorządowych w grudniu 2014 r.

Pomimo ocieplenia relacji Chiny wciąż uważają Tajwan, faktycznie niepodległy od 1949 r., za swą zbuntowaną prowincję.

Zwolennicy opozycji twierdzą, że przyjazna Chinom polityka prezydenta z Kuomintangu coraz bardziej narusza demokratyczne swobody na Tajwanie i może wręcz prowadzić do utraty niepodległości kraju.

Reuters zwraca uwagę na protokolarny aspekt spotkania w Singapurze. Agencja pisze, powołując się na niewymienioną z nazwiska tajwańską osobistość oficjalną, że Ma i Xi podzielą się rachunkiem za wspólny obiad. Według Pekinu będą się zwracać do siebie per pan, aby uniknąć określenia "panie prezydencie", jako że oficjalnie nie uznają się nawzajem za głowy państw.

O pomoc w zorganizowaniu pierwszego spotkania przywódców ChRL i Tajwanu zwróciły się do władz Singapuru obie strony. Władze Singapuru podkreśliły, że przystały na to bardzo chętnie jako długoletni przyjaciel Chin kontynentalnych i Tajwanu. Zaakcentowano, że spotkanie Ma-Xi będzie oddzielone od państwowej wizyty prezydenta ChRL w Singapurze w dniach 6-7 listopada.(PAP)

az/ kar/

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.

Nowy komentarz

Anuluj
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 3,4% XII 2019
PKB rdr 3,9% III kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,2% XII 2019
Przeciętne wynagrodzenie 5 213,27 zł X 2019
Produkcja przemysłowa rdr 3,8% XII 2019

Znajdź profil