Prezydent Rudy Śląskiej zapowiada debatę o górnictwie

08.07. Ruda Śląska (PAP) - Prezydent Rudy Śląskiej Andrzej Stania zapowiedział, że we wrześniu w mieście odbędzie się debata poświęcona przyszłości polskiego górnictwa.

W czwartek w Rudzie Śląskiej odbyła się manifestacja związkowców obawiających się o przyszłość swoich kopalń. Protestujący przeszli z rudzkiej dzielnicy Wirek przed siedzibę urzędu miasta w dzielnicy Nowy Bytom. Tam wręczyli prezydentowi kilkustronicowy apel, w którym m.in. zarzucili mu wypowiedzi nieprzychylne górnictwu, wspieranie działań na rzecz nałożenia na kopalnie podatku od podziemnych budowli oraz negatywne opiniowanie niektórych dokumentów potrzebnych kopalniom do funkcjonowania, w tym dodatków do planów ruchu.

Przyjmowany gwizdami, buczeniem i wrogimi okrzykami prezydent miasta Andrzej Stania, emerytowany górnik inżynier ds. bhp, przemawiając do manifestantów zapewnił, że nie zapomniał, iż jest górnikiem. "Umorzyłem ponad 27 mln zł górnictwu w Rudzie Śląskiej w ostatnich latach, zapłaciłem państwu 4 mln zł kary za to umorzenie. Ponad 90 mln zł rozłożyłem na raty" - mówił o swoich działaniach na rzecz górnictwa Stania.

"Nigdy więcej Wałbrzycha w Polsce" - podkreślił, nawiązując do hasła demonstrantów, że Ruda Śląska nie może podzielić losu boleśnie dotkniętego skutkami likwidacji górnictwa Wałbrzycha. "Dlatego zróbmy konferencję, która będzie poświęcona problematyce górniczej, tu w centrum metropolii górnośląskiej. Zaprosimy wszystkich ważnych, którzy decydują o finansach w tym kraju (), z wami oczywiście na czele. (...) Budżet państwa zarabia na górnictwie ponad 95 proc., gminy górnicze dostają z tego tylko 4,2 proc. To wszystko wyjaśnimy sobie na konferencji w okolicach 11 września" - mówił Stania.

Stania ocenił też, że niepokój związkowców i pracowników rudzkich kopalń wynika "z braku rzetelnych informacji" ze strony właściciela kopalń - Kompanii Węglowej. Kompania od pewnego czasu rozważa "zamrożenie wydobycia" w kopalni Halemba-Wirek. Związkowcy obawiają się, że chodzi o jej likwidację, a w konsekwencji też zamknięcie kolejnych zakładów, których złoża są powiązane z Halembą-Wirkiem.(PAP)

mtb/ bos/ jbr/

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.

Nowy komentarz

Anuluj
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 4,7% II 2020
PKB rdr 3,1% IV kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,5% II 2020
Przeciętne wynagrodzenie 5 330,48 zł II 2020
Produkcja przemysłowa rdr 4,9% II 2020

Znajdź profil