Prezydent Rowhani: Nigdy nie ulegniemy presji USA

Teheran nie będzie negocjować ze słabszej pozycji i nigdy nie ulegnie presji Waszyngtonu - powiedział w niedzielę prezydent Iranu Hasan Rowhani podczas transmitowanej przez telewizję konferencji prasowej.

(Reuters)

"Zapewnienie pokoju i stabilności w delikatnym regionie Bliskiego Wschodu i w Zatoce Perskiej jest niemożliwe bez pomocy Iranu" - stwierdził Rowhani.

Prezydent podkreślił, że negocjacje ze Stanami Zjednoczonymi są możliwe, ale tylko wtedy, gdy Waszyngton powróci do umowy nuklearnej z 2015 roku i zniesie nałożone na Teheran sankcje. "Iran nigdy nie będzie negocjował pod presją. (...) Nigdy nie ulegniemy presji Ameryki i nie będziemy negocjowali ze słabszej pozycji. +Maksymalna presja+ Ameryki na Iran jest skazana na porażkę" - powiedział Rowhani.

Prezydent Iranu mówił też, że planowane na piątek wybory parlamentarne będą "uczciwe i wolne".

Napięcia między Teheranem a Waszyngtonem wzrosły po tym, jak w 2018 roku Stany Zjednoczone wycofały się z umowy nuklearnej między Iranem a USA, Wielką Brytanią, Francją, Chinami, Rosją i Niemcami. Administracja prezydenta Donalda Trumpa chce podpisania nowej umowy, która m.in. jeszcze bardziej ograniczy program nuklearny Iranu i zakończy program rakiet balistycznych tego kraju. Teheran jako warunek przystąpienia do negocjacji stawia zniesienie nałożonych przez Waszyngton sankcji. (PAP)

kib/ ap/

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.

Nowy komentarz

Anuluj
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 4,7% II 2020
PKB rdr 3,1% IV kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,5% II 2020
Przeciętne wynagrodzenie 5 330,48 zł II 2020
Produkcja przemysłowa rdr 4,9% II 2020

Znajdź profil