Prezydent Rosji planuje przyjechać do Turcji w styczniu

Prezydent Rosji Władimir Putin planuje złożyć wizytę w Turcji w pierwszym tygodniu stycznia - przekazał w piątek Ibrahim Kalin, doradca tureckiego prezydenta Recepa Tayyipa Erdogana. Ankara nie zamierza wycofywać się z zakupu od Moskwy systemu S-400 - dodał.

(fot. Mikhail Klimentyev/Russian Presidential Press and Information Office/TASS / FORUM)

W wypowiedzi dla państwowego nadawcy TRT Haber Kalin sprecyzował, że Erdogan i Putin mają zamiar omówić kwestie energetyczne, w tym temat gazociągu Turecki Potok, a także szczegóły umowy między Ankarą a Moskwą, dotyczącej wycofania się kurdyjskiej milicji YPG z terenów przygranicznych w Syrii.

Kalin podkreślił też, że Turcja nie wycofa się z zakupu rosyjskich systemów obrony powietrznej S-400 i zamierza rozpocząć prace nad oceną wpływu rosyjskiej broni na funkcjonowanie amerykańskich myśliwców F-35.

Wypowiedź Kalina ma miejsce dwa dni po rozmowach w Waszyngtonie Erdogana z amerykańskim prezydentem Donaldem Trumpem. Trump ocenił wówczas, że spór o system S-400, który należąca do NATO Turcja kupiła od Rosji, pozostaje nierozwiązany. Wyraził jednak nadzieję, że w końcu uda się "wyjść z tej sytuacji".

Zakupienie przez Ankarę systemu S-400 wywołało napięcia w stosunkach amerykańsko-tureckich. Pentagon ostrzegał wcześniej, że rosyjska broń może stanowić zagrożenie dla sił powietrznych NATO, a amerykańscy eksperci uważają, że radary zainstalowane w S-400 nauczą się dostrzegać i śledzić myśliwce F-35, przez co ich niewykrywalność stałaby się wątpliwa. W związku z tym zakupem USA wykluczyły Turcję z programu myśliwców F-35. (PAP)

zm/ akl/

arch.

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 1 tindala

Oj kukiełki wy moje. Gdyby nie Lenin i Trocki dawno by już Dardanele, Bosfor i Stambuł były wasze. A tak to trzeba czapkować na sułtańskim dworze

! Odpowiedz
20 12 talmud

polin niech wyśle do Ankary czaputowicza......LOL

! Odpowiedz
1 4 jes

Za to twój góru, rosij władymir, jedzie czapkować do Erdogana by nie rezygnował z rakiet, bo w Rosji już głód. Czym dalej na wschód, tym gorzej.

! Odpowiedz
6 11 (usunięty)

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
5 7 (usunięty)

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 2,6% XI 2019
PKB rdr 3,9% III kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,0% X 2019
Przeciętne wynagrodzenie 5 213,27 zł X 2019
Produkcja przemysłowa rdr 3,5% X 2019

Znajdź profil