Prezydent: Porozumienie z USA otworzy nowy rozdział we współpracy militarnej

Porozumienie z USA, które zostanie podpisane w środę, otworzy nowy rozdział w naszej współpracy militarnej, ale mam nadzieję także, że i na innych polach, bo tych porozumień podpisanych dzisiaj będzie kilka - powiedział w środę w Waszyngtonie prezydent Andrzej Duda.

(Biały Dom)

Andrzej Duda w środę w Białym Domu spotka się z prezydentem USA Donaldem Trumpem. Głównym tematem rozmowy obu przywódców ma być zwiększenie obecności wojsk amerykańskich w Polsce. Planowane jest też podpisanie porozumienia politycznego w tej sprawie.

"Budowanie partnerstwa z największym mocarstwem na świecie jest z pewnością korzystne dla kraju i nie mam co do tego żadnych wątpliwości. Tym bardziej, że jest coraz więcej nici wiążących nas w kwestii bezpieczeństwa militarnego, gdzie Stany Zjednoczone stanowią najważniejszy element architektury bezpieczeństwa na świecie, jeśli chodzi o bezpieczeństwo militarne" - powiedział prezydent dziennikarzom w Waszyngtonie przed spotkaniem z prezydentem USA.

Jak podkreślił, "dzisiaj są obecni żołnierze Stanów Zjednoczonych w Polsce, czego przecież kilka lat temu jeszcze nie było. To, o czym kiedyś marzył prezydent Lech Kaczyński, jest dziś faktem".

Duda wyraził nadzieję, że "ta obecność się zwiększy na różne sposoby". "Natomiast oprócz tego mamy jeszcze bardzo ważne kwestie gospodarcze, które chcemy rozwijać, bezpieczeństwa energetycznego dla Polski. Patrząc już w taka daleką przyszłość, bo ponad dwudziestoletnią, też w tym kierunku te rozmowy na pewno będą zmierzały" - podkreślił.

"To są oczywiście moje rozmowy z panem prezydentem Donaldem Trumpem, ale to są także rozmowy na kolejnych politycznych poziomach, takich już bardziej o charakterze wykonawczym, realnie wykonawczym" - zaznaczył Duda.

Pytany, na ile istotne dla Polski jest porozumienie, które zostanie w środę podpisane, prezydent powiedział, że "negocjacje zazwyczaj trwają przez miesiące, ale to wtedy, gdy porozumienie ma charakter poważny, kiedy rzeczywiście strony traktują je poważnie i zamierzają je zrealizować". "Jest to porozumienie, które - mam nadzieję - otworzy jak gdyby w jakimś sensie nowy rozdział w naszej współpracy militarnej, ale mam nadzieję także, że i na innych polach, bo tych porozumień podpisanych dzisiaj będzie kilka" - dodał prezydent.

Pytany, czy to maksimum tego, co można było wynegocjować, odparł: "ja myślę, że wynegocjowaliśmy dobrze". "Pewnie zamierzenia są daleko większe, ale proszę pamiętać, że te procesy mają taki charakter rozwojowy, każdy proces ma swój początek i jeśli przebiega spokojnie i konsekwentnie, to kiedyś tam po latach ma swój koniec, a w międzyczasie się rozwija i rozbudowuje. I ja zakładam, że to jest po prostu początek" - zaznaczył Andrzej Duda.

Prezydent był też pytany o informacje CNN, według których władze USA planują podczas środowej wizyty prezydenta Polski pokazowy przelot dwóch samolotów myśliwskich F-35 nad Białym Domem. "Ponoć ma być jakaś niespodzianka, tak słyszałem" - odpowiedział Andrzej Duda. (PAP)

autorki: Wiktoria Nicałek, Marzena Kozłowska

wni/ mzk/

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 2 talmud

BUAHAHAA HAAHA HAHAA

! Odpowiedz
0 2 (usunięty)

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
1 6 wizytator

Danald nawet ładnie z tą córką się prezentuje.

! Odpowiedz
6 10 misafi

Krzesło tym razem pewnie zabrał sam z Warszawy.

! Odpowiedz
7 12 fakty

Piękne te dudy, takie amerykańskie. Cały dzień słyszę czego to nie kupimy od amerykanów lub już kupiliśmy. Moje pytanie brzmi, co amerykanie kupią od nas ? Jakie kontrakty na eksport do USA podpisaliśmy. Partnerstwo polega na tym, że dwie strony zyskują, to co robi duda nazywa się wasalstwem.

! Odpowiedz
3 6 marxs

nie wasalstwem tylko zdradą i kraju i obywateli (nawet tych od ciemnego luda Pana Jacka Kurskiego chociaz oni kompletnie nie rozumieja że ich sprzedano i to za 500 zł)

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 2,8% VIII 2019
PKB rdr 4,4% II kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,2% VII 2019
Przeciętne wynagrodzenie 5 182,43 zł VII 2019
Produkcja przemysłowa rdr -1,3% VIII 2019

Znajdź profil