Prezydent Niemiec Joachim Gauck spotkał się z marszałek Sejmu Ewą Kopacz

Jak mówił, polsko-niemieckie relacje są bardzo dobre, mimo iż w przeszłości wiele nas różniło. Podkreślał, że dziś Polskę i Niemcy łączą jako Europejczyków te same wartości. Jak powiedział, poruszyło go to, że podczas wizyty nie widać śladów bolesnej, polsko-niemieckiej historii. To dobry sygnał, szczególnie na początku pełnienia przeze mnie urzędu prezydenta - zaznaczył.


Niemiecki prezydent odniósł się też do toczącej się w Polsce dyskusji na temat podwyższenia wieku emerytalnego. Joachim Gauck zwrócił uwagę, że nawet najostrzejsze spory polityczne są częścią wolności. Dlatego - podkreślił - nie przeszkadza mu, że jego wizyta w Polsce przypadła w czasie trwania ostrych, wewnętrznych dyskusji. Spory są czymś normalnym w demokracji - powiedział. Niemiecki prezydent życzył też Ewie Kopacz wytrwałości w rozwiązywaniu kryzysów.

Marszałek Ewa Kopacz podkreślała, że nowy prezydent Niemiec jest wielkim przyjacielem Polski. Jak powiedziała, jest rzeczą symboliczną, że miejscem pierwszej, zagranicznej wizyty Joachima Gaucka jest nasz kraj. Podkreśliła, że odbieramy go z wielką radością. Pańska wizyta - mówiła - to także dowód na to, jak potrafiliśmy odpowiedzialnie zbudować nasze przyjazne relacje. Marszałek Sejmu nazwała też prezydenta Gaucka symbolem odpowiedzialności, wolności i prawdy.

Joachim Gauck spotkał się wcześniej z prezydentem Bronisławem Komorowskim i premierem Donaldem Tuskiem.

IAR
Źródło: IAR

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 0 ~Lot

Prezydent ma nosa ,to przeciez cala twarz Helgi za Odry,

! Odpowiedz
0 0 (usunięty)

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
0 0 ~gosc

Napewno mu opowiadala jak kopala na metr gleboko w Smolensku.

!
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 4,7% II 2020
PKB rdr 3,1% IV kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,5% II 2020
Przeciętne wynagrodzenie 5 330,48 zł II 2020
Produkcja przemysłowa rdr 4,9% II 2020

Znajdź profil