Prezydent: Jesteśmy w drodze do zamożnego kraju

Jesteśmy w drodze do kraju, który będzie zamożny, rzeczywiście silny, który będzie jednym z najbardziej liczących się państw w UE - powiedział w poniedziałek na spotkaniu z mieszkańcami Kłobucka (woj. śląskie) prezydent Andrzej Duda.

(fot. Krystian Maj / FORUM)

Prezydent mówił, że Polska dobrze się rozwija, ale jest jeszcze bardzo wiele zadań do wykonania. "Jesteśmy w drodze do kraju, który będzie krajem zamożnym, do kraju, który będzie krajem rzeczywiście silnym, który - jestem przekonany - będzie jednym z najbardziej liczących się państw w UE. Jestem przekonany, że taką Polskę zdołamy zbudować" - powiedział Andrzej Duda.

Przekonywał, że Polacy są społeczeństwem inteligentnym, zaradnym i sprytnym, które przeżyło niejedne trudności i "nigdy nie dało się zadeptać". "Jesteśmy jak trawa, w najgorszych momentach zawsze umieliśmy się podnieść. Przetrwaliśmy zabory, nie daliśmy się wynarodowić, zabrać sobie naszej wiary ani obcym, ani komunistom - nikomu. Nie daliśmy sobie zabrać naszej kultury, potrzeby wolności i przekonania, że do tej wolności powinniśmy dążyć" dodał prezydent.

"Jestem w związku z tym przekonany, że skoro dzisiaj dążymy do zamożności, to również tę zamożność osiągniemy - naszymi rękami, pracując" - powiedział prezydent.

Andrzej Duda zaznaczył, że dla niego najważniejsza jest rodzina i marzy o tym, aby w momencie zakończenia przez niego służby prezydenckiej, przeciętna rodzina w Polsce powiedziała, że żyje jej się lepiej niż wtedy, kiedy obejmował urząd prezydenta. "Jeżeli tak będzie, będę mógł śmiało powiedzieć, że ta cząstka, którą ja starałem się włożyć w Polskę i dać z siebie - swojego wysiłku, swojej pracy, swojej myśli, że ona w jakimś sensie zaprocentowała i że ona właśnie przynosi plon, na tym zależy mi najbardziej" - powiedział prezydent.

Podkreślił, że w Polsce obniżono wiek emerytalny, co postulowali Polacy, wprowadzono program 500 plus, wspierający rodziny i promujący rodzicielstwo oraz udało się zablokować "rozkradanie podatku VAT", dzięki czemu można rozszerzać program 500+.

"Wierzę w to, że polskiej rodzinie z roku na rok będzie się żyło coraz lepiej. Cieszę się, że jest praca. Chciałbym, żeby była coraz lepiej wynagradzana. Mam nadzieję, że będziemy w stanie pomóc także ludziom, którzy już nie pracują, bo są na emeryturze, że świadczenia dla nich będą mogły wzrosnąć, i że będziemy w stanie powoli podnosić pensje także w sferze budżetowej - dla nauczycieli, dla wszystkich innych. Bo to dla mnie będzie oznaczało prawdziwe dochodzenie do poziomu życia, jaki jest na Zachodzie" - mówił Andrzej Duda.

"Pokonaliśmy już naprawdę wielką drogę, ale jeszcze sporo przed nami i wszyscy musimy się starać, ale wierzę w to, że to osiągniemy" - oświadczył prezydent.

W swoim wystąpieniu kilkakrotnie nawiązał do historii Kłobucka. Jak przyznał, rzadko zdarza mu się być w mieście starszym od jego rodzinnego Krakowa. Takim miastem jest właśnie Kłobuck, który uzyskał prawa miejskie już w 1244 r. Podkreślił, że mieszkańcy ziemi kłobuckiej wielokrotnie w historii stawali do walki o niepodległość, biorąc np. udział w powstaniach, wojnie polsko-bolszewickiej czy II wojnie światowej. Brali też udział w budowie II Rzeczypospolitej i wolnej Polski.

Prezydent przypomniał o Bitwie pod Mokrą, która rozegrała się 1 września 1939 r. kilka kilometrów od Kłobucka. Przeszła ona do historii jako jedna z największych stoczonych w wojnie obronnej 1939 roku. Starła się wtedy Wołyńska Brygada Kawalerii (ułani na koniach) dowodzona przez płk. Juliana Filipowicza, przez cały dzień 1 września powstrzymywała natarcie niemieckiej 4. Dywizji Pancernej wspieranej przez lotnictwo.

Andrzej Duda dziękował władzom i mieszkańcom za patriotyzm i liczne inicjatywy związane ze stuleciem odzyskania niepodległości i prosił o kolejne, zwłaszcza o wspominanie lokalnych bohaterów.

Przed spotkaniem z mieszkańcami prezydent spotkał się z samorządowcami. Mówili mu m.in. o obawach mieszkańców związanych z budową w okolicy Kłobucka odcinka autostrady A1, a ściślej - zwiększenia ruchu samochodowego; chcą budowy obwodnicy. Andrzej Duda obiecał, że będzie na ten temat rozmawiał z ministrem infrastruktury Andrzejem Adamczykiem. Prezydent wyraził zarazem przekonanie, że budowa nowoczesnej drogi przyczyni się do rozkwitu gospodarczego Kłobucka. (PAP)

autor: Krzysztof Konopka

Źródło: PAP
Tematy:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
1 6 histeryk

Mam nadzieję, że prezydent w końcu wyruszy w drogę po rozum i odrobinę przyzwoitości :-) Grecy też tańcowali za pożyczone, do czasu...

! Odpowiedz
2 12 fakty

Tymczasem w Indiach kwota wolna od podatku została podniesiona do 26 200 zł. Nie wiem co zrobię z tum dobrobytem, litości panie prezydencie.

! Odpowiedz
2 15 carlito1

Nooo WY na pewno.....

! Odpowiedz
4 31 glos_rozsadku

Afryka też jest na drodze do zamożności.

! Odpowiedz
4 13 ajwaj

""Prezydent: Jesteśmy w drodze do zamożnego kraju""

- bo i prawda, Magdalenka, Okr.Stól slabnie, afer coraz wiecej (a to czubek loda) > jak se pójda w kosmos na zawsze zacznie sie rozwój

! Odpowiedz
5 23 antek10

Kiedy podwyzki dla pracujących? Rozdajecie nie swoją kasę. Czarodzieje zakichani.

! Odpowiedz
3 19 glos_rozsadku

podwyżki? Państwo ma Ci dać podwyżki? Państwo moze Ci co najwyzej zabrać, chyba ze jestes rencistą, emerytem albo urzędasem.

! Odpowiedz
4 4 antek10 odpowiada glos_rozsadku

W Biedronkach wiecej zarabiają niż w Budżetówce.

! Odpowiedz
1 10 glos_rozsadku odpowiada antek10

ja się dziwię, że w ogóle coś urzędnicy zarabiają skoro z przekładania papierów z kupki na kupkę bogactwa nie przybywa, a z pracy kasjerów tak.

! Odpowiedz
4 30 trooper

Zarówno prezydent jak i cały PIS od jakiegoś czasu usilnie pracują nad osłabieniem naszej polskiej waluty, więc zamożność Polaków w obiektywnym zwierciadle z dnia na dzień maleje, a nie rośnie. Co z tego, że dostaniemy więcej złotówek, jak są one z dnia na dzień jakiś ułamek procenta mniej warte? Spójrzcie tylko na wykres PLN/EUR i PLN/USD

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 2,5% X 2019
PKB rdr 4,4% II kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,2% VIII 2019
Przeciętne wynagrodzenie 5 084,56 zł IX 2019
Produkcja przemysłowa rdr 5,6% IX 2019

Znajdź profil