Prezydent Iranu ogłosił odkrycie ogromnego złoża ropy naftowej

Prezydent Iranu Hasan Rowhani ogłosił w niedzielę odkrycie ogromnego złoża ropy naftowej, które mogłoby zwiększyć potwierdzone rezerwy jego kraju o jedną trzecią - podają światowe agencje. W poniedziałek minister ds. ropy naftowej Bidżan Namdar Zanganeh skorygował informację prezydenta.

(fot. Brendan MCDERMID / Reuters)

"Znaleźliśmy złoże naftowe z (szacowanymi rezerwami na poziomie) 53 miliardów baryłek" - powiedział Rowhani w transmitowanym w telewizji przemówieniu w mieście Jezd w środkowym Iranie.

Dodał, że złoże rozciąga się od Bostanu do Omidije, dwóch miast w bogatym w ropę naftową ostanie (prowincji) Chuzestan w południowo-zachodnim Iranie nad Zatoką Perską, na powierzchni 2400 km2 i znajduje się na głębokości 80 metrów.

"To mały prezent od rządu dla narodu irańskiego" - wskazał prezydent w sytuacji, gdy krajowa gospodarka odczuwa skutki sankcji gospodarczych, które Stany Zjednoczone ponownie nałożyły na Iran w ub.r.

Rowhani podkreślił, że "irańscy robotnicy i inżynierowie byli w stanie odkryć 53 miliardy baryłek ropy" w czasie, gdy Biały Dom "obłożył sankcjami sprzedaż irańskiej ropy naftowej".

Minister ds. ropy naftowej Bidżan Namdar Zanganeh przekazał w poniedziałek, że nowo odkryte złoże ropy naftowej w południowo-zachodnim Iranie ma rezerwy na poziomie 22,2 mld baryłek. Dzień wcześniej prezydent Hasan Rowhani mówił o 53 mld baryłek.

Biorąc pod uwagę charakterystykę złoża i "techniki, które obecnie stosujemy", "ilość (ropy naftowej) do wydobycia (w tym nowym złożu) wynosi 22,2 miliarda baryłek" - powiedział minister w oświadczeniu dla prasy.

Według ministra Zanganeha liczba 53 mld baryłek odpowiada wszystkim rezerwom odkrytym w tym regionie, gdzie Iran znalazł już pięć złóż reprezentujących skumulowane rezerwy na poziomie "31 miliardów baryłek ropy".

Według danych resortu ds. ropy naftowej nowe złoża obejmują powierzchnię 2400 km kw., znajdują się na głębokości 3,1 km, a grubość pokładu wynosi 80 metrów. Dzięki najnowszemu odkryciu "dodana ilość (do potwierdzonych rezerw ropy naftowej) wynosi 22,2 mld baryłek" - powtórzył Zanganeh.

Według ostatniej edycji raportu na temat statystyk dotyczących energii na świecie, publikowanego co roku przez brytyjski koncern naftowy BP, Iran ma czwarte co do wielkości potwierdzone rezerwy ropy naftowej na świecie, za Wenezuelą, Arabią Saudyjską i Kanadą. W przeliczeniu wynoszą one od 155 do 157 mld baryłek.

Po jednostronnym wycofaniu się USA w maju 2018 roku z porozumienia nuklearnego, zawartego przez sześć światowych mocarstw z Iranem, Stany Zjednoczone przywróciły surowe sankcje gospodarcze na Iran, w tym m.in. na eksport irańskiej ropy naftowej. Administracja prezydenta Donalda Trumpa prowadzi wobec Iranu kampanię "maksymalnej presji", starając się zmusić ten kraj do zawarcia nowego porozumienia, które obejmowałoby również jego program rakietowy i działania w regionie. (PAP)

cyk/

Źródło: PAP
Tematy:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
6 7 and00

Może i znaleźli, tylko co z tego jak tego sprzedać nie mogą?

A jak mają 150mld to +50mld da im tyle że jak już ropa będzie na etapie jak węgiel teraz to wciąż będą jej mnóstwo mieli

! Odpowiedz
14 7 jkendy

Będzie więcej forsy na bombki dla hamsu.

! Odpowiedz
14 10 tindala

jak w przedziałku swędzi wstąp do rosyjskiej armii.

! Odpowiedz
6 17 talmud

....a nie lepiej do izraelskiej ???......"bardziej demokratyczna"

! Odpowiedz
29 18 jaguar_61

Jeszcze parę lat i bedą mogli sobie te baryłki w d#pę wsadzić.....

! Odpowiedz
11 36 open_mind

Uważaj aby nie zaczęli od twojej

! Odpowiedz
1 1 jes

Nie strasz closemendy bo ze strachu o Rosję gotów jeszcze sam się nadstawić.

! Odpowiedz
16 61 open_mind

Spodziewana odpowiedz USA: Musimy ukraść ich olej natychmiast!!!! Knujmy nowe zagrożenie i najazd koalicji na ten barbarzyński kraj zagrażający pokojowi światowemu.

! Odpowiedz
13 70 abcx

No to trzeba przyspieszyć wprowadzenie demokracji w Iranie

! Odpowiedz
42 23 tindala

Może jeszcze dokopią się węgla , sardynek i depozytów szwajcarskich chronometrów.
Biedni Persowie - taka starożytna, wielka kultura. Naród gościnnych i pracowitych ludzi.
Obecnie kraj zarażony wścieklizną przez religijnych fanatyków. Autorytarne Chiny są przy Iranie rajem na ziemi. W Chinach -zlikwidować biedę do końca 2021 roku.
W Iranie - zniszczyć, opluć i rozdeptać. Kogo ? Wrogów !!! czyli wszystkich

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne
ROPA 1,72% 64,37
2019-12-06 22:58:00

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 2,6% XI 2019
PKB rdr 3,9% III kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,0% X 2019
Przeciętne wynagrodzenie 5 213,27 zł X 2019
Produkcja przemysłowa rdr 3,5% X 2019

Znajdź profil