Prezydent Filipin zapowiedział "nową falę czystek" w rządzie

Prezydent Filipin Rodrigo Duterte zapowiedział, że rozpocznie wkrótce, jak to sam określił, "nową falę czystek w rządzie i siłach zbrojnych". Wyjaśnił, że będą wymierzone w plagę korupcji.

"To naprawdę jest reżim czystek" - przyznał znany z niecodziennych wypowiedzi szef państwa, zapowiadając, że zmiany nastąpią wkrótce m.in. na stanowiskach pewnej państwowej agencji, że usunie trzech generałów oraz 50 do 70 oficerów policji.

Wypowiedź Rodrigo Duterte opublikował w piątek w specjalnym komunikacie pałac prezydencki.

Celem zmian - jak wyjaśnia komunikat - będzie "oczyszczenie rządu z korupcji".

Jeśli chodzi o filipińską policę, pałac prezydencki wyjaśnia, że chodzi o zwalczanie takich zjawisk występujących w siłach policyjnych, jak "porwania dla okupu" i "wymuszenia".

"Wiecie, że nie jestem święty, też miałem w życiu potknięcia, ale korupcja nigdy nie była moim problemem. Jestem teraz w fazie zastępowania ludzi na stanowiskach" - oświadczył prezydent, wyrażając jednocześnie ubolewanie, że położenie kresu korupcji na Filipinach zajmuje mu tyle czasu.

Rodrigo Duterte znany jest na świecie przede wszystkim z tego, że urzędowanie rozpoczął w czerwcu 2016 roku od proklamowania "wojny z narkomanią". Podjął także walkę z korupcją w instytucjach publicznych, która doprowadziła do usunięcia z posad dziesiątków wysokich urzędników i przedstawicieli policji.

Wśród usuniętych są m.in. minister spraw wewnętrznych Ismael Sueno, szef rady do spraw niebezpiecznych narkotyków Dionisio Santiago, administrator urzędu morskiego Marcial Amaro i przewodniczący prezydenckiej komisji do spraw ubóstwa Terry Ridon.

Ponadto 72-letni prezydent Filipin co najmniej dwukrotnie odsuwał aparat policyjny od udziału w swej krwawej, bezpardonowej "wojnie z narkotykami", pod której sztandarem wygrał wybory.

Ukarał też dziesiątki policjantów winnych korupcji.

ik/ mc/

Źródło: PAP
Tematy:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 7 ajwaj

Prez. Filipin Rodrigo Duterte
jest OK

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 2,6% XI 2019
PKB rdr 3,9% III kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,0% X 2019
Przeciętne wynagrodzenie 5 213,27 zł X 2019
Produkcja przemysłowa rdr 3,5% X 2019

Znajdź profil