Prezydent Andrzej Duda pozostaje w czerwcu liderem rankingu zaufania do polityków; ufa mu 55 proc. badanych, to o 3 pp. mniej niż w maju - wynika z sondażu CBOS. Drugie miejsce zajmuje premier Mateusz Morawiecki, ufa mu 44 proc. badanych (spadek o 2 pp.); trzeci jest Szymon Hołownia z wynikiem 42 proc. (wzrost o 3 pp.)


Największą nieufność odnotowali w czerwcu: szef PO Donald Tusk (55 proc.), prezes PiS Jarosław Kaczyński (53 proc.) oraz lider Solidarnej Polski Zbigniew Ziobro (52 proc.).
Według czerwcowego sondażu CBOS Andrzejowi Dudzie ufa 55 proc. ankietowanych (spadek o 3 punkty procentowe wobec poprzedniego miesiąca). 32 proc. osób nie ufa prezydentowi (wzrost o 3 punkty proc.).
Drugie miejsce, z zaufaniem 44 proc. ankietowanych (spadek o 2 pp.), przypadło premierowi Morawieckiemu. Nieufność w stosunku do premiera deklaruje 45 proc. i jest to wzrost o 5 pp.
Na trzeciej pozycji rankingu zaufania lokuje się Szymon Hołownia, z zaufaniem na poziomie 42 proc. (wzrost o 3 pp.). Nie ufa mu 32 proc. badanych (wzrost o 2 pp.). Czwarte miejsce zajął prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski z zaufaniem 41 proc. ankietowanych (bez zmian), brak zaufania w stosunku do niego wyraziło 37 proc. respondentów (spadek o 1 pp.)
Pierwszą piątkę rankingu zaufania zamyka szef MON Mariusz Błaszczak z zaufaniem na poziomie 36 proc. (spadek o 2 pp.); Błaszczakowi nie ufa 32 proc. respondentów (wzrost o 4 punkty).
Prezesowi PiS Jarosławowi Kaczyńskiemu ufa 35 proc. ankietowanych (spadek o 1 punkt proc.), a nieufne nastawienie do niego deklaruje 53 proc. (wzrost o 2 punkty proc.).
Takim samym zaufaniem (35 proc.) cieszy się lider PSL-Koalicji Polskiej Władysław Kosiniak-Kamysz (wzrost o 1 punkt proc.), brak zaufania w stosunku do niego wyraziło 27 proc. badanych (bez zmian).
CBOS podkreśla, że zaufanie do pozostałych uwzględnionych w badaniu polityków kształtuje się poniżej jednej trzeciej pozytywnych wskazań.
Marszałek Sejmu Elżbiecie Witek ufa 31 proc. ankietowanych, a nieufność do niej deklaruje 30 proc. Ministrowi Zdrowia Adamowi Niedzielskiemu ufa 30 proc. badanych, a nie ufa mu 32 proc. ankietowanych.
Po 29 proc. deklaracji zaufania zebrali w tym miesiącu szef Platformy Obywatelskiej Donald Tusk oraz minister sprawiedliwości i prokurator generalny Zbigniew Ziobro. Donaldowi Tuskowi nie ufa 55 proc. ankietowanych, nieufność w stosunku do Zbigniewa Ziobry wyraża 52 proc. respondentów.
Wicepremierowi, ministrowi kultury i dziedzictwa narodowego Piotrowi Glińskiemu ufa 27 proc. ankietowanych, nie ufa 24 proc. Szefowi MSZ Zbigniewowi Rauowi ufa 23 proc. respondentów, nie ufa 12 proc. Polityk Konfederacji WiN Krzysztof Bosak cieszy się zaufaniem 23 proc. badanych, brak zaufania wobec niego wyraziło 37 proc.
Marszałkowi Senatu Tomaszowi Grodzkiemu ufa 23 proc., nie ufa 38 proc. respondentów. Kolejne miejsca zajmują: minister aktywów państwowych Jacek Sasin (21 proc. mu ufa, 44 proc. nie ufa), szef kancelarii premiera Michał Dworczyk (zaufanie na poziomie 21 proc., nieufność 24 proc.), lider Lewicy Włodzimierz Czarzasty (20 proc. ankietowanych mu ufa, 30 proc. nie ufa).
Ostatnie miejsce rankingu zajmuje nieidentyfikowany przez co drugiego z badanych minister rolnictwa i rozwoju wsi Henryk Kowalczyk. Ufa mu 18 proc. respondentów, a zbliżony odsetek deklaruje w stosunku do niego nieufność (16 proc.).
Badanie zrealizowano w dniach od 30 maja do 9 czerwca 2022 roku na próbie liczącej 1050 osób (w tym: 61,6 proc. metodą CAPI, 23,1 proc. – CATI i 15,2 proc. – CAWI).
Autor: Adrian Kowarzyk