Prezydent Duda: Wietnam jest otwarty na polskie towary i inwestycje

Wietnamski rynek i władze są otwarte na polskie towary i inwestycje - oświadczył we wtorek w Hanoi prezydent Andrzej Duda po spotkaniu z prezydentem Tran Dai Quangiem.

Pan prezydent zapewnił mnie o otwartości władz wietnamskich i wietnamskiego rynku dla polskich towarów i polskich inwestycji - powiedział Duda na spotkaniu z polskimi i wietnamskimi mediami po rozmowach z prezydentem Wietnamu.

Wcześniej w obecności obu przywódców podpisano szereg umów i porozumień międzyrządowych, m.in. umowę między Ministerstwem Nauki i Szkolnictwa Wyższego RP a wietnamskim Ministerstwem Oświaty i Szkolenia Zawodowego o współpracy w zakresie szkolnictwa wyższego.

Podpisano także ramową umowę o współpracy finansowej między rządem RP a rządem Socjalistycznej Republiki Wietnamu. Polska zgodziła się udzielić Wietnamowi 250 mln euro pożyczki, która ma zostać przeznaczona na zakup produktów wskazanych przez stronę wietnamską u polskich producentów.

Ponadto podpisano memorandum o porozumieniu miedzy resortami rolnictwa i środowiska obu krajów, a także między polskimi ministerstwami rozwoju i finansów a wietnamskim resortem przemysłu i handlu.

Wszystkie one (podpisane umowy i porozumienia) budują sferę wzajemnych relacji, a także wierzę w to, że ułatwią rozwój kontaktów biznesowych i naukowych pomiędzy naszymi krajami - mówił polski prezydent.

Wyraził też przekonanie, że dzięki podpisaniu porozumienia finansowego w niedługim czasie funkcjonariusze wietnamscy będą mogli korzystać z polskich łodzi dostarczonych przez firmę Cenzin oraz pojazdów strażackich i policyjnych wyprodukowanych przez polską firmę Wiss.

Prezydent zaznaczył, że liczy także na to, że dzięki porozumieniu między resortami oświaty więcej wietnamskich studentów będzie mogło studiować w Polsce oraz będzie możliwa nauka języka polskiego na Uniwersytecie w Hanoi.

Duda podziękował wietnamskiemu prezydentowi za poparcie kandydatury Polski na niestałego członka Rady Bezpieczeństwa ONZ na lata 2018-2019. Wietnam naszą kandydaturę poparł i także dzięki temu osiągnęliśmy świetny wynik w głosowaniu w ONZ - mówił Duda. Zapewnił jednocześnie o poparciu kandydatury Wietnamu na tę samą funkcję na lata 2020-2021.

Z Hanoi Marzena Kozłowska

Źródło: PAP
Ludzie:
Tematy:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.

Nowy komentarz

Anuluj

Do rozliczenia PIT 2018 zostało:

WCZYTAJ TWÓJ E-PIT

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 1,7% III 2019
PKB rdr 4,9% IV kw. 2018
Stopa bezrobocia 6,1% I 2019
Przeciętne wynagrodzenie 4 931,8 zł I 2019
Produkcja przemysłowa rdr 5,6% III 2019

Znajdź profil