REKLAMA

Prezydent Duda: Polska i Łotwa za łagodnym Brexitem

2017-05-15 13:15
publikacja
2017-05-15 13:15
fot. Artur Widak/NurPhoto / Zuma Press

Polskę i Łotwę łączy zgodne stanowisko w sprawach unijnych, m.in. przekonanie, że Brexit powinien mieć maksymalnie łagodny przebieg i dążyć do wzajemnie korzystnych stosunków pomiędzy UE a Wielką Brytanią - powiedział w poniedziałek w Warszawie prezydent Andrzej Duda.

W oświadczeniu po zakończeniu rozmów z prezydentem Łotwy Raimondsem Vejonisem Duda podkreślił, że Polskę i Łotwę łączy zgodne stanowisko w sprawach unijnych, m.in. w kwestii Brexitu.

"Należy szukać porozumienia z Wielką Brytanią, tak żeby ten Brexit przebiegł w sposób maksymalnie łagodny dla naszych społeczeństw i aby (...) ta relacja była korzystna (w przyszłości) zarówno dla Unii Europejskiej, jak i Wielkiej Brytanii. Bo to jest warunkiem dobrego współdziałania na przyszłość w kwestii zabezpieczenia praw polskich i łotewskich obywateli, którzy w Wielkiej Brytanii dzisiaj przebywają i będą przebywali" - mówił polski prezydent.

Duda wyraził również wdzięczność wobec swojego łotewskiego partnera za deklarację udziału w spotkaniu państw Trójmorza. "Dla mnie to jest inicjatywa właśnie europejska, dla mnie to jest inicjatywa w ramach UE, która dąży do spójności w ramach UE, która dąży do wyrównania rozwoju pomiędzy częściami UE, tak aby te różnice w miarę możliwości się zatarły" - podkreślił.

Polski prezydent relacjonował, że podziękował również Vejonisowi za jego wsparcie dla polskiej kandydatury na niestałego członka Rady Bezpieczeństwa ONZ w latach 2018-2019. "Zapewniłem pana prezydenta, że chcemy być w Radzie Bezpieczeństwa nie tylko po prostu jej członkiem, ale też reprezentantem naszego regionu Europy i że jesteśmy wsłuchani tutaj także we wszystkie propozycje i inicjatywy, z jakimi będą wychodzili nasi partnerzy regionalni, także Łotwa" - dodał.

Polska i Łotwa współpracują na rzecz umacniania bezpieczeństwa

Polska i Łotwa blisko ze sobą współpracują na rzecz umacniania bezpieczeństwa w rejonie Morza Bałtyckiego - zadeklarował w poniedziałek w Warszawie prezydent Łotwy Raimonds Vejonis. Jak podkreślił, Polska i Łotwa mają wspólny pogląd na temat globalnych i regionalnych wyzwań.

"Nasze dyskusje potwierdzają to, że nasze kraje podzielają wspólne poglądy na temat obecnych globalnych i regionalnych wyzwań, takich jak: współpraca regionalna i polityka bezpieczeństwa" - powiedział Vejonis w poniedziałek na wspólnej konferencji prasowej z prezydentem Andrzejem Dudą.

Jak ocenił, "Polska i Łotwa blisko ze sobą współpracują na rzecz umacniania bezpieczeństwa w rejonie Morza Bałtyckiego".

Vejonis powiedział, że pełna implementacja postanowień szczytu NATO w Warszawie, to priorytet dla państw bałtyckich. Podkreślił też, że silny sojusz ze Stanami Zjednoczonymi jest niezwykle ważny dla bezpieczeństwa naszego regionu.

"NATO w relacjach z Rosją powinno stać razem"

NATO powinno w sprawie relacji z Rosją stać razem tak, żeby było widać spójność, jednomyślność i solidarność wszystkich państw członkowskich - mówił w poniedziałek prezydent Andrzej Duda.

"Omawialiśmy z panem prezydentem przede wszystkim kwestię wypełnienia postanowień ostatniego szczytu Sojuszu Północnoatlantyckiego w Warszawie, teraz zbliża sie szczyt w Brukseli, gdzie znów spotkamy się z przywódcami innych państw NATO, ale jesteśmy w trakcie realizacji tego, co wcześniej przed laty zostało postanowione w Newport i w zeszłym roku w Warszawie" - mówił.

Prezydent zaznaczył, że rozmowy dotyczyły także tworzonej grupy batalionowej na Łotwie, w której bierze udział także kompania polskich żołnierzy wyposażona w czołgi.

"Cieszę się, że Polska w ramach tej grupy batalionowej, której państwem ramowym jest Kanada, będzie miała taką aktywną rolę, to prawie 200 polskich żołnierzy, którzy w najbliższym czasie na Łotwę pojadą" - powiedział Duda.

"Nawiązujemy w ten sposób w jakimś sensie, mówiliśmy o tym dzisiaj z panem prezydentem, do wielkiej tradycji, stuletniej tradycji współdziałania żołnierzy polskich i żołnierzy łotewskich, w czasie kiedy Łotwa odzyskiwała niepodległość, kiedy walczyła o utworzenie granic wolnego państwa" - dodał.

Jak podkreślił Duda rozmowa z prezydentem Łotwy dotyczyła także kwestii zapewnienia bezpieczeństwa obywatelom obu państw, w tym współpracy wojskowej oraz o relacjach z Rosją.

"Tutaj nasze stanowiska z panem prezydentem są można powiedzieć absolutnie zgodne, uważamy, że NATO powinno w tej sprawie relacji z Rosją stać razem i powinno przede wszystkim dbać o to, aby flanka wschodnia Sojuszu Północnoatlantyckiego była zabezpieczona i żeby było widać tą spójność, jednomyślność i solidarność wszystkich państw Sojuszu Północnoatlantyckiego i determinację w tym, aby terytorium NATO było terytorium absolutnie niepodzielnym " - powiedział prezydent.

"Mamy także wspólne stanowisko, że NATO powinno zwalczać terroryzm i także w tej sprawie powinno zajmować twardą postawę" - dodał.

mrr/ kno/ par/

Źródło:PAP
Tematy
Kredyt balonowy jak abonament na samochód

Kredyt balonowy jak abonament na samochód

Komentarze (1)

dodaj komentarz
~PL_ziom
Tylko twardy Brexit. Takie warunki zrobić, żeby naszemu (sic! - nie "mojemu") rządowi odechciało sie rumakowania a'la Polexit...a Brytole sami przyjadą do Nas, bo wiedzą co będzie oznaczał odpływ tak znacznej siły roboczej jak Polacy - tyczy się to także kasy w ich bankach

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki