REKLAMA

Prezydent Chin: Niektóre kraje powinny wziąć na siebie odpowiedzialność za rozwój Afganistanu

2021-09-17 16:10
publikacja
2021-09-17 16:10
Prezydent Chin: Niektóre kraje powinny wziąć na siebie odpowiedzialność za rozwój Afganistanu
Prezydent Chin: Niektóre kraje powinny wziąć na siebie odpowiedzialność za rozwój Afganistanu
fot. Valery Sharifulin / / TASS

Niektóre kraje powinny wziąć na siebie odpowiedzialność za przyszły rozwój Afganistanu jako inicjatorzy obecnej sytuacji - powiedział w piątek prezydent Chin Xi Jinping podczas spotkania online szefów państw Szanghajskiej Organizacji Współpracy (SzOW), zorganizowanego przez władze Tadżykistanu.

Podobną opinię wyraził uczestniczący w spotkaniu prezydent Rosji Władimir Putin, który powiedział, że "główną część wydatków związanych z odbudową Afganistanu po zakończeniu konfliktu powinny ponosić Stany Zjednoczone i państwa NATO, które są bezpośrednio odpowiedzialne za poważne konsekwencje ich przedłużającej się obecności w tym kraju".

Sytuacja w Afganistanie zdominowała spotkanie szefów państw SzOW. Prezydent Xi zaznaczył, że "odpowiednie partie" w tym kraju powinny wykorzenić terroryzm i zapewnił, że Pekin udzieli Kabulowi w tej kwestii większej pomocy, w miarę swoich możliwości.

"Niektóre kraje powinny wziąć na siebie należną odpowiedzialność za przyszły rozwój Afganistanu jako inicjatorzy obecnej sytuacji" – powiedział Xi i dodał, że Afganistan powinien być bardziej otwarty i inkluzywny oraz powinien prowadzić umiarkowaną politykę wewnętrzną i zagraniczną.

Z kolei Putin wezwał władze USA do odmrożenia aktywów afgańskiego banku centralnego, które zostały zablokowane od czasu przejęcia władzy przez talibów. Podkreślił, że bez dostępu do funduszy nowi przywódcy Afganistanu będą ulegać pokusom handlu narkotykami i bronią w celu zdobycia pieniędzy.

Agencja Reuters przypomina, że Chiny już wcześniej obiecały Afganistanowi pomoc, głównie w walce z pandemią Covid-19. Pekin stoi jednak na stanowisku, że Waszyngton i jego sojusznicy mają obowiązek dostarczania temu krajowi pomocy gospodarczej i humanitarnej.

Xi mówił także, iż siły zewnętrzne nie powinny ingerować w wewnętrzne sprawy krajów pod jakimkolwiek pretekstem. "Przyszłość rozwoju i postępu każdego kraju powinna leżeć w jego rękach" – powiedział chiński prezydent podkreślając, że każdy kraj powinien być zdecydowanie wspierany w odkrywaniu własnych dróg rozwoju i modeli rządzenia, dostosowanych do jego wewnętrznych warunków.

Chiński przywódca poinformował także o zatwierdzeniu przyszłego członkostwa Iranu w SzOW. "Dzisiaj uruchomimy procedury, mające na celu wprowadzenie Iranu do grona członków SzOW" - powiedział Xi, co natychmiast spotkało się z wyrazami wdzięczności ze strony irańskiego prezydenta Ebrahima Raisiego, który także brał udział w tym spotkaniu.

"Przyjmijcie moją wdzięczność. Niech pokój i błogosławieństwo Boże będą z wami" – powiedział Raisi.

"Cieszymy się, że dokument stałego członkostwa Islamskiej Republiki Iranu w Szanghajskiej Organizacji Współpracy został zaakceptowany w Duszanbe przez przywódców państw członkowskich" – napisał na Twitterze minister spraw zagranicznych Iranu Hosein Amir-Abdollahijan i dodał, że proces przyjmowania Iranu ma być sfinalizowany w ciągu roku do półtora.

Iran złożył wniosek o przystąpienie do SzOW w 2008 roku, mając przy tym silne poparcie Rosji. Jego kandydatura została jednak osłabiona przez sankcje nałożone na Teheran przez ONZ i USA w związku z jego programem nuklearnym.

Szanghajska Organizacja Współpracy to regionalny sojusz, powołany 15 czerwca 2001 roku przez Rosję, Chiny, Kazachstan, Kirgistan i Tadżykistan. Obecnie członkami SzOW są także Uzbekistan, Indie i Pakistan, a rolę obserwatora pełni Afganistan. Jej celem jest umacnianie bezpieczeństwa regionalnego w Azji, głównie poprzez współpracę Rosji i Chin. (PAP)

zm/ ap/

Źródło:PAP
Tematy
Otwórz Konto Mój Biznes i zyskaj nawet 1800 zł

Otwórz Konto Mój Biznes i zyskaj nawet 1800 zł

Komentarze (2)

dodaj komentarz
jas2
Chiny będą rządzić światem. To już pewne.
itso_cien_na_sciane
a co tu rozwijać jak dziewczynki nie moga sie uczyć kolejny oderwany od rzeczywistości

Powiązane: Wojna w Afganistanie

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki