Prezydent: Byłoby dobrze, gdyby finansowanie mediów publicznych miało charakter publiczny

Byłoby dobrze, gdyby finansowanie mediów publicznych miało charakter publiczny - powiedział w środę prezydent Andrzej Duda. Jego zdaniem pozyskiwane na publiczne media środki powinny być wykorzystywane na upowszechnianie dorobku wybitnych polskich twórców.

W wywiadzie dla regionalnej rozgłośni Polskiego Radia w Poznaniu, Radia Merkury i dla poznańskiego ośrodka TVP prezydent zaznaczył, że media publiczne powinny być tymi mediami, w których istotnym elementem będzie upowszechnianie kultury. I to niekoniecznie tej kultury masowej - dodał.

Oczywiście ja nie mam nic przeciwko tej masowej, ale (ma to być) ta kultura bardziej wysmakowana. Ktoś powie: to dla węższego grona odbiorców, ale ona jest także ważna jako element kulturotwórczy, narodotwórczy - powiedział Andrzej Duda.

Prezydent podkreślił, że media publiczne powinny upowszechniać twórczość naszych wielkich kompozytorów, wielkich twórców polskiego kina czy polskiego teatru. Zauważył przy tym, że wiąże się to z utrzymaniem archiwów i z cyfryzacją zbiorów.

Zauważył, że finansowanie takich zadań wymaga olbrzymich nakładów. Byłoby najlepiej gdyby to było właśnie takie finansowanie, które miałoby charakter publiczny. Teraz jest pytanie: jakie przyjąć rozwiązanie, żeby ono było najmniej uciążliwe dla obywateli. Najbardziej dogodne, a najmniej uciążliwe zarówno jeżeli chodzi o wysokość opłaty, jak i jej pobieranie - powiedział Andrzej Duda.

Pytany, czy należy rozliczać obywateli z posiadanych radioodbiorników i telewizorów zauważył, że w tej kwestii należy mieć świadomość rozwoju technologicznego. Dzisiaj jest tak, że za chwilę któryś z nas wyciągnie swojego smartfona i pokaże: ja mam telewizję w smartfonie - powiedział prezydent. Jak dodał, sam często ogląda telewizję na iPadzie.

Prezydent Andrzej Duda udzielił wywiadu lokalnym mediom przy okazji wizyty w Obornikach. (PAP)

rpo/ ajw/ par/

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 0 ~beczkazdlugopisa

A ja głosowałem na tego pajaca. Wybitnych twórców? Czy on na łeb upadł? Publiczna nie promuje nikogo poza PiSowcami w programach informacyjnych. Bo te marne seriale i programiki rozrywkowe to na pewno nie twórczość i jeśli bez abonamentu miałyby zniknąć to jeszcze lepiej. Duda ćwoku zapomnij o moim głosie.

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 2,2% IV 2019
PKB rdr 4,7% I kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,9% III 2019
Przeciętne wynagrodzenie 5 057,82 zł V 2019
Produkcja przemysłowa rdr 7,7% V 2019

Znajdź profil