Prezydent Brazylii zaraził się koronawirusem

2020-07-07 19:23
publikacja
2020-07-07 19:23
fot. ADRIANO MACHADO / Reuters

Prezydent Brazylii Jair Bolsonaro ogłosił we wtorek, że test na koronawirusa wypadł u niego pozytywnie. 65-letni Bolsonaro wielokrotnie wyrażał sceptycyzm co do zagrożenia, jakie niesie Covid-19, i często je pomniejszał.

Prezydent, należący do najbardziej "koronasceptycznych" przywódców państwowych, poddał się w poniedziałek testowi i badaniu rentgenowskiemu płuc, gdy wystąpiły u niego symptomy charakterystyczne dla koronawirusa. Atakuje on głównie płuca.

Po badaniu prezydent powiedział, że lekarze stwierdzili, iż jego płuca "są czyste" i że czuje się dobrze.

We wtorek Bolsonaro, nosząc maseczkę, potwierdził w obecności dziennikarzy w Brasilii pozytywny wynik testu. "Miałem 38 stopni gorączki, lecz moje płuca są w porządku. Lekarze dali mi hydroksychlorochinę i azytromycynę (antybiotyk), po których poczułem się lepiej. Teraz czuję się dobrze, normalnie. Chciałbym nawet się tu przespacerować, lecz nie mogę z uwagi na zalecenia medyczne" - powiedział. Dodał, że będzie pracował w formie wideokonferencji.

Prezydent często pojawiał się publicznie bez maseczki, mieszając się z tłumem swoich zwolenników. Wielokrotnie starał się pomniejszyć zagrożenie Covid-19 i krytykował władze stanowe za zbyt daleko - jego zdaniem - posunięte restrykcje przynoszące straty gospodarcze.

Bolsonaro trzykrotnie był badany w marcu na koronawirusa po spotkaniu na Florydzie z prezydentem USA Donaldem Trumpem. Wielu członków jego delegacji do USA zostało zakażonych koronawirusem.

Do tej pory na Covid-19 zmarło ponad 65 tys. Brazylijczyków, a ponad 1,5 mln zostało zakażonych. Statystyki te stawiają Brazylię na drugim miejscu na świecie. (PAP)

jo/ kar/

Źródło:PAP
Tematy
Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Komentarze (5)

dodaj komentarz
marxs
mam szczerą nadzieję że ten wypalacz puszczy amazońskiej nie przeżyje
marxs
jeszcze tylko Szumowina,Kartofel i Pinokio i "bendem" w siódmym niebie (hehe)
plutarch
Już nie twierdzi, że jest to taka "grypka"?
cocos2000
Twierdzi, po prostu ma wirusa, jak zapewne miliony innych osób, które nawet o tym nie wiedzą.
marxs odpowiada cocos2000
co niektórzy już nigdy się nie dowiedzą że mieli wirusa bo 2 metry pod ziemią raczej chyba juz się nie myśli

Powiązane: Epidemia koronawirusa z Chin

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki