REKLAMA

Prezydent Biden zamierza wycofać amerykańskich żołnierzy z Afganistanu do 11 września

2021-04-13 19:12
publikacja
2021-04-13 19:12
fot. Brian Harris / ZUMA Wire

Prezydent Joe Biden podjął decyzję o wycofaniu wojsk amerykańskich z Afganistanu do 11 września tego roku - podały we wtorek agencje Reuters i AFP, powołując się na anonimowe źródła, zaznajomione ze sprawą. W dniu tym przypada 20. rocznica ataków Al-Kaidy na Stany Zjednoczone.

Wycofanie żołnierzy - jak podkreślają źródła - będzie jednak oparte na pewnych zasadach, zgodnie z którymi zagwarantowane musi być bezpieczeństwo obywateli Afganistanu i ich prawa człowieka.

Według Reutersa sekretarz stanu USA Antony Blinken i minister obrony tego kraju Lloyd Austin przedstawią tę decyzję sojusznikom z NATO w środę w Brukseli. Niewykluczone, że Biden również publicznie ogłosi swoje postanowienie.

Decyzja amerykańskiego prezydenta oznaczałaby odejście od terminu 1 maja, który na wycofanie amerykańskich wojsk z Afganistanu wyznaczył jego poprzednik Donald Trump. W opinii Bidena, wyniki rozmów pokojowych między rządem afgańskim a talibami nie są zadowalające.

W oświadczeniu z zeszłego miesiąca talibowie zagrozili wznowieniem działań wojennych przeciwko obcym wojskom w Afganistanie, jeśli nie zostanie dotrzymany termin 1 maja. W odpowiedzi strona amerykańska zarzuciła talibom, że nie wywiązują się ze swoich zobowiązań, dotyczących ograniczenia przemocy, a niektórzy mają nadal trwałe powiązania z Al-Kaidą.

Interwencja wojskowa USA w Afganistanie rozpoczęła się po atakach 11 września 2001 roku. (PAP)

zm/ mal/

Źródło:PAP
Tematy
Pakiet medyczny dla Ciebie za 45 zł. Rodzina 2+2 za 39,75 zł/os. Porównaj ceny »

Pakiet medyczny dla Ciebie za 45 zł. Rodzina 2+2 za 39,75 zł/os. Porównaj ceny »

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane: Wojna w Afganistanie

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki