REKLAMA

Prezydent Biden podpisał ustawę o podwyższeniu limitu zadłużenia państwa

2021-10-15 04:34
publikacja
2021-10-15 04:34
Prezydent Biden podpisał ustawę o podwyższeniu limitu zadłużenia państwa
Prezydent Biden podpisał ustawę o podwyższeniu limitu zadłużenia państwa
fot. MediaPunch / / BACKGRID USA

Prezydent Joe Biden podpisał w czwartek ustawę, która zezwala na tymczasowe podniesienie limitu zadłużenia państwa o 480 mld dolarów USA do wysokości 28,5 bln, co oddala perspektywę technicznej niewypłacalności Stanów Zjednoczonych.

We wtorek zdominowana przez Demokratów Izba Reprezentantów, a wcześniej Senat USA opowiedziały się za takim właśnie rozwiązaniem.

Czasowe odejście od ustalonego w 2019 r. limitu zadłużenia w wysokości 22 bilionów pozwoli na jego dalsze obsługiwanie do 3 grudnia br. Gdyby nie udało się przeprowadzić całej procedury, 18 października Stany Zjednoczone stanęłyby w obliczu niewypłacalności - ostrzegał Departament Skarbu.

Ażeby uniknąć problemu ze spłatą publicznego zadłużenia, podjęto działania krótkoterminowe, zgodne z preferencjami partyjnymi - zauważa Reuters. Republikanie nie chcieli się zgodzić na długotrwałe podniesienie pułapu długu, ponieważ obawiali się, że dałoby to administracji Bidena wolną rękę w finansowaniu wielkich projektów inwestycyjnych w sferze społecznej i w sferze polityki klimatycznej. Demokraci powinni wziąć na swe barki zadanie podwyższenia pułapu długu, "ponieważ to ich polityka wymagać będzie wielkich środków budżetowych" - podkreślali.

Na początku sierpnia zakończył się dwuletni okres zawieszenia pułapu zadłużenia USA, a resort finansów podjął tzw. środki nadzwyczajne, aby uniknąć technicznej niewypłacalności państwa, która miałaby bardzo groźne konsekwencje dla globalnych rynków finansowych.

USA finansują swe wydatki, pożyczając pieniądze - sprzedają na aukcjach regularnie emitowane papiery dłużne o różnej zapadalności. USA nigdy jeszcze nie okazały się niewypłacalne, a ich obligacje skarbowe uznawane są za najbezpieczniejszą inwestycję świata. Są one denominowane w dolarach - głównej walucie, którą posługują się banki centralne i instytucje finansowe na świecie. Papiery dłużne USA uznawane są za filar globalnego systemu finansowego. (PAP)

mars/

arch.

Źródło:PAP
Tematy
Szukasz kierowcy? Opublikuj ogłoszenie za 89,28 zł

Szukasz kierowcy? Opublikuj ogłoszenie za 89,28 zł

Advertisement

Komentarze (4)

dodaj komentarz
pyton112
Przecież ten dług to fikcja i nikt nigdy nie ma zamiaru go spłacić
czarny_bambo
USA pograza sie w dlugu. Tak wyglada radosna tworczosc polityczna rozdajaca socjale i nagradzajaca spoleczenstwo za nierobstwo.
lorelie
kompromitacja... najpierw przewracał się na schodach do samolotu, potem usnął podczas rozmowy z żydem... ale " wolne media" uważają że jest cool. Całe USA wstydzi się za niego.
ajwaj_
Mozye Zyd nieciekawie sciemnial ?
To se Joe Bidet niby katolik pospal, ale jednak sukces potem sie obudzil

Powiązane: USA: giełdy i gospodarka

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki