REKLAMA

Prezydent Biden podpisał nowy pakiet pomocy dla Ukrainy

2022-05-21 13:25
publikacja
2022-05-21 13:25
Prezydent Biden podpisał nowy pakiet pomocy dla Ukrainy
Prezydent Biden podpisał nowy pakiet pomocy dla Ukrainy
fot. Haditha26 / / Shutterstock

Prezydent USA Joe Biden podpisał w sobotę ustawę o nowym pakiecie pomocy dla Ukrainy o wartości 39,8 mld dolarów. Środki zostaną przeznaczone m.in. na uzbrojenie, pomoc dla uchodźców i pomoc gospodarczą - poinformował Biały Dom.

Ustawa przy zdecydowanym poparciu kongresmenów obu partii została przegłosowana w Izbie Reprezentantów 10 maja, a w Senacie 19 maja. Jak pisze AP, została podpisana przez prezydenta w nietypowych okolicznościach, bowiem Biden przebywa z oficjalną wizytą w Korei Południowej, a dokument został mu dostarczony w trybie ekspresowym specjalnym samolotem.

Nowe przepisy zapewnią Ukrainie pomoc wojskową w wysokości 20 miliardów dolarów, zapewniając stały dopływ zaawansowanej broni, która ma zostać wykorzystana do osłabienia postępów militarnych Rosji. Jest też 8,7 mld dolarów na ogólne wsparcie gospodarcze, 4,35 mld na rozwiązanie globalnych niedoborów żywności, które mogą wynikać z upadku ukraińskiego rolnictwa oraz 1,35 mld na pomoc uchodźcom.

3,9 mld ma być przeznaczone na działania wojsk USA w Europie i pomoc sojusznikom ze wschodniej flanki NATO. Kolejne 4 mld zostaną przeznaczone na "dodatkowe wsparcie wojskowe dla Ukrainy i krajów dotkniętych sytuacją na Ukrainie" oraz modernizację ich wojsk. Dodatkowe 600 mln ma zostać użyte do zwiększenia produkcji uzbrojenia.

Tuż po skierowaniu ustawy do Kongresu rząd USA apelował do parlamentarzystów o szybkie jej procedowanie, przypominając, że 19 maja skończą się fundusze, które administracja prezydenta Bidena może wydać na pomoc wojskową dla Ukrainy w ramach wcześniejszych upoważnień.

Amerykański Kongres przegłosował w marcu przeznaczenie na wydatki związane z wojną na Ukrainie, w tym pomoc zbrojeniową i dla uchodźców, 13,6 mld dolarów. Wraz z nowym pakietem amerykańska pomoc będzie opiewała na blisko 54 mld dolarów. (PAP)

zm/

Źródło:PAP
Tematy

Najlepsze konta dla zwolenników nowoczesnych rozwiązań

Komentarze (22)

dodaj komentarz
pyton112
Biden to ma już chyba zaawansowanego Alzheimera bo raz w tygodniu podpisuje jakiś pakiet pomocowy który i tak nie zmieni finału tej wojny czyli ługańsk, Donieck i Krym nigdy nie będzie już należały do Ukrainy, nigdy nie wstąpią do NATO i prawdopodobnie stracą dostęp do morza czarnego i tak długo będzie trawla ta wojna dopóki nie Biden to ma już chyba zaawansowanego Alzheimera bo raz w tygodniu podpisuje jakiś pakiet pomocowy który i tak nie zmieni finału tej wojny czyli ługańsk, Donieck i Krym nigdy nie będzie już należały do Ukrainy, nigdy nie wstąpią do NATO i prawdopodobnie stracą dostęp do morza czarnego i tak długo będzie trawla ta wojna dopóki nie zostanie to osiagniete
darius19
trolle w amoku. Dolaczyl "zoomek" i "polonu". To Putin wam/nam to szambo zgotowal. Rosja to kraj bandycki.
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)
polonu
oni nic nie pomagają drukują makulaturę i zadłużają inne państwa między innymi Polskę .
jaszczura
Petersburg, jaka pogoda?
darius19
"ptobentoniczny" "od_redakcji" propagandzisci Putlera - mocno aktywnie od wybuchu wojny. Od kilku tygodni - zmiana narracji. Od prostackiego naszczowania i oplowanie, budowanie wiarygoodnosci. Takie hojne wspieranie Ukrainy, to niezly kop w cara i jego bandycki kraj. Rosje.
ptokbentoniczny2
Pomocy? Wolne żarty. Pomagać to można tylko bezinteresownie. To co robią Stany to zwykły biznes. Przecież za darmo im nic nie dadzą. Po co więc ten cyrk?
jaszczura
Dobrze, że wy interesownie najechaliście Ukrainę.
pyton112
To tak jak pomagali w Iraku Afganistanie i Syrii
jaszczura
Dlaczego moderacja nie reaguje, jak wielokrotnie ruski troll od_redakcji używa określenia, że zagranica "od lat wali Polaków w jelito grube"?? Co, ma się nam kojarzyć, że to redakcja tak uważa?? Usuńcie trwale tego prowokatora!!

Powiązane: USA: giełdy i gospodarka

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki