REKLAMA

Prezydent Azerbejdżanu: Ormianie mogą mieć "autonomię kulturową" w Górskim Karabachu

2020-10-22 15:44
publikacja
2020-10-22 15:44
fot. Mateusz Włodarczyk / FORUM

Prezydent Azerbejdżanu Ilham Alijew oświadczył w czwartek, że nie wyklucza - jak to ujął - "autonomii kulturowej" dla Ormian w Górskim Karabachu, ormiańskiej enklawie na terytorium Azerbejdżanu - podała agencja RIA-Nowosti.

Alijew powiedział, że nie jest przeciwny wprowadzeniu obserwatorów i sił pokojowych do regionu, ale że Baku przedstawi własne warunki.

Nadzieje na zakończenie wznowionych 27 września walk między wojskami azerbejdżańskimi i ormiańskimi o Górski Karabach maleją, gdy starcia utrzymują się w przeddzień rozmów w Waszyngtonie - zwraca uwagę Reuters.

W piątek w stolicy USA szef amerykańskiej dyplomacji Mike Pompeo spotka się z ministrami spraw zagranicznych Armenii i Azerbejdżanu, Zohrabem Mnacakanianem i Dżejhunem Bajramowem, by podjąć próbę rozwiązania zbrojnego konfliktu o Górski Karabach.

W czwartek trwały ostre walki. Kolejny dzień z rzędu i Azerbejdżan, i Armenia oskarżały się wzajemnie o nowe ataki, zwiększając zagrożenie wciągnięcia w konflikt Turcji - sojuszniczki Baku, i Rosji - sojuszniczki Erywania - pisze AP.

Ministerstwo obrony Azerbejdżanu oskarżyło Armenię o wystrzelenie kilku pocisków balistycznych z jej terytorium na położone daleko od obszaru walk w Górskim Karabachu azerbejdżańskie miasta Gabala, Sijazan i Kurdamir. Najpewniej nie było ofiar w ludziach. Armeńska armia odrzuciła te twierdzenia, nazywając je "cynicznym kłamstwem".

Dwa wypracowane pod auspicjami Rosji zawieszenia broni załamały się natychmiast po wejściu w życie, a walczące strony nadal atakują się przy użyciu ciężkiej artylerii, rakiet i dronów.

Prezydent Alijew powiedział, że aby zakończyć działania wojenne, armeńskie siły muszą wycofać się z Górskiego Karabachu. Podkreślił, że Azerbejdżan ma prawo do odzyskania swojego terytorium siłą, ponieważ prawie trzy dekady międzynarodowej mediacji w ramach Grupy Mińskiej OBWE nie przyniosły postępu. Rosja, USA i Francja współprzewodniczą temu gremium, ale ich próby wynegocjowania porozumienia politycznego utknęły w martwym punkcie. (PAP)

cyk/ mal/

Źródło:PAP
Tematy
Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane: Konflikt Armenia-Azerbejdżan

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki