REKLAMA

Prezydent Andrzej Duda: Jestem. Nie zniknąłem

2020-10-22 19:14
publikacja
2020-10-22 19:14
fot. Filip Radwański / FORUM

Sytuacja związana z koronawirusem w Polsce i całej Europie jest dzisiaj poważna, ale nie możemy wpadać w panikę; trzeba zachować spokój i działać adekwatnie do sytuacji, to jest czas, w którym musimy się zjednoczyć i działać razem - mówi w wywiadzie dla "DGP" prezydent Andrzej Duda.

W wywiadzie dla "Dziennika Gazety Prawnej", którego fragment opublikowano w czwartek na stronie internetowej, prezydent konfrontuje się z zarzutem, że "zniknął" w ostatnim czasie. "Jestem. Nie zniknąłem. To normalne, że w kampanii polityk jest dużo częściej eksponowany w mediach. Teraz ta uwaga jest przesunięta gdzie indziej. Ja jednak każdego dnia intensywnie pracuję na rzecz najważniejszych polskich spraw" - mówi Andrzej Duda.

Na uwagę, że pisał na Twitterze o powstaniu Polsko-Estońskiej Izby Gospodarczej, gdy padł kolejny rekord zachorowań, a ludzie pytali, gdzie jest prezydent, Duda odpowiada, że cały czas jest w stałym i regularnym kontakcie z premierem, ministrem zdrowia, głównym inspektorem sanitarnym oraz wszystkimi ekspertami, którzy uczestniczą w walce z pandemią. "Jednak we wtorek byłem akurat w Estonii. Uczestniczyłem w ważnym z punktu widzenia Polski szczycie 12 państw Trójmorza" - zaznaczył.

Podkreślił przy tym, że obowiązkiem prezydenta jest dbanie o relacje międzynarodowe. "Współpraca gospodarcza z innymi krajami jest jeszcze istotniejsza właśnie w czasach pandemii. Mam wrażenie, że część ludzi zapomniała o tym bardzo ważnym aspekcie" - dodał prezydent.

"Jeżeli zaczniemy zapominać o innych działaniach niż walka z pandemią, to za chwilę będziemy mieli problem z polską gospodarką. Sytuacja związana z koronawirusem w Polsce i całej Europie jest dzisiaj poważna, ale nie możemy wpadać w panikę. Trzeba zachować spokój i działać adekwatnie do sytuacji. To jest czas, w którym musimy się zjednoczyć i działać razem. Wszyscy. Bez wyjątku" - ocenił Andrzej Duda.

Podkreślił, że w celu ratowania życia i zdrowia Polaków podejmowane są zdecydowane działania. "Dlatego mamy w Polsce czerwoną strefę, wprowadzane są kolejne ograniczenia i będą wprowadzane następne, jeśli zajdzie taka potrzeba. Najbardziej zagrożeni są ludzie w podeszłym wieku i to ich musimy otoczyć szczególną opieką. Kluczową rolę odgrywają tutaj rząd i Ministerstwo Zdrowia. To oni posiadają najważniejsze instrumenty do działania, ale w każdej sprawie mogą liczyć na moje wsparcie" - zadeklarował.

Przypominał, że zaraz po wakacjach ? 4 września ? zwołał Radę Gabinetową, poświęconą przygotowaniom do drugiej fali pandemii. "Był to jasny sygnał, że to jest najważniejszy temat. To najsilniejszy z możliwych instrumentów, jakimi dysponuje prezydent. Na Radzie Gabinetowej wspólnie z całym rządem omawialiśmy działania, które teraz są realizowane. Tylko w tym czasie media zajmowały się tematami, które były dla nich o wiele bardzie interesujące. Ale to wcale nie znaczy, że takich działań nie było" - podkreślił prezydent.

Na uwagę, że późną wiosną i częściowo latem zachowywał się tak, jakby żadnej pandemii nie było, prezydent zwraca uwagę, że w okresie kampanii wyborczej liczba zachorowań była stosunkowo niska. "Mieliśmy znaczne osłabienie pandemii w Polsce i całej Europie. To był najlepszy czas do przeprowadzenia wyborów. Czy wyobraża sobie pani teraz scenariusz, że wybory odbywają się jesienią? A przecież do takiego rozwiązania nawoływało wielu polityków. Przeprowadzenie wyborów prezydenckich i kampania wyborcza nie doprowadziły do wzrostu zachorowań. To jest fakt" - mówi Andrzej Duda.

Prezydent odniósł się także do słów premiera Mateusza Morawieckiego o tym, że pokonaliśmy wirusa. "Było osłabienie pandemii, co dało ludziom możliwość odetchnięcia i odpoczynku. Przecież po tych miesiącach, które spędzili w zamknięciu, często w niewielkich mieszkaniach, wszyscy mieli po prostu dość. Chcieli wyjść na świeże powietrze, pojechać na jakieś wakacje. Proszę też jednak pamiętać, że wszyscy mówili, iż jesienią będzie druga fala pandemii" - zaznaczył prezydent.(PAP)

reb/ mrr/

Źródło:PAP
Tematy
Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Komentarze (29)

dodaj komentarz
demeryt_69
Utrzymanie Pałacu kosztuje corocznie podatników ponad 200 mln zł ale ile dostają w zamian, hoho :)
itso_cyca_cytater
kurde ostatnio to go widziałem na Ukrainie widać trzeba było odpocząć
itso_cyca_cytater
widzisz i nie grzmisz ?
carlito1
Fajnie się tam bawicie w kuluarach? śmiechy hihy wódeczka i lanie po gaciach z narodu :(
incitatus
Bogu niech będą dzięki! 3 listopada zgłoś się na recepcję - JK przyniesie segregator papierów do podpisania z kwarantanny.
pazdzioch_indastries
O cześć Adrian, nie zauważyłem cię.
czerwony_wiewior
Prezydent Andrzej Duda: Jestem, ale jak by mnie nie było, to nikt by nie zauważył różnicy
karbinadel
"Andrzej Duda: Jestem. Nie zniknąłem" - a szkoda

Powiązane: Koronawirus w Polsce

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki