REKLAMA

Prezydenci Polski i Łotwy: Nasze kraje łączą doskonałe relacje

2017-05-15 21:33
publikacja
2017-05-15 21:33
fot. Łukasz Gagulski / FORUM

Chcemy ręka w rękę zapewniać bezpieczeństwo i jak najwyższy poziom życia naszym obywatelom; nasze kraje łączą doskonałe i dynamiczne relacje, które mogą być jeszcze bliższe - mówili prezydent Andrzej Duda i prezydent Łotwy Raimonds Vejonis w poniedziałek w Pałacu Prezydenckim.

Prezydent Andrzej Duda z małżonką Agata Kornhauser-Dudą wydali w wieczorem obiad na cześć składającego w Polsce oficjalną wizytę prezydenta Łotwy Raimondsa Vejonisa, któremu towarzyszy małżonka Iveta Vejone.

"Polska i Łotwa to dwa zaprzyjaźnione ze sobą kraje splecione ze sobą więzami historii, serdeczności i przyjaźni" - mówił Duda. Jak dodał szczególne znaczenie ma tutaj historia, którą nasze kraje przeżyły wspólnie w XX wieku. "Zrzucaliśmy więzi komunistycznego, sowieckiego zniewolenia" - mówił Duda przypominając także wspólną historię dążenia do członkostwa w NATO i do członkostwa w Unii Europejskiej.

"Dziś żyjemy wolnych krajach, dzisiaj żyjemy w krajach członkowskich NATO i Unii Europejskiej, ale nadal panie prezydencie ramię w ramię dbamy o wspólne bezpieczeństwo" - podkreślił Duda.

Wskazał, że dowodem tego jest m.in. udział polskich żołnierzy w oddziałach NATO, które wkrótce będą stacjonowały na Łotwie. "Dowodem na to jest wsparcie pana prezydenta dla idei zwiększenia siły wschodniej flanki NATO, także w Polsce. Dowodem na to jest zapowiedziany udział pana prezydenta w szczycie państw Trójmorza" - powiedział prezydent.

Podkreślił też, że nasze kraje chcą "budować dobrobyt Unii Europejskiej oraz dobrobyt naszych państw". "Chcemy trwać w jedności, chcemy trwać we wzajemnym zrozumieniu. Chcemy ręka w rękę zapewnić bezpieczeństwo i jak najwyższy poziom życia naszym obywatelom" - mówił.

Duda zaznaczył jednocześnie, że "zwyciężać, obronić się i dążyć do doskonałości możemy tylko wtedy, kiedy będziemy działali wspólnie, solidarnie, ręka w rękę". "Kiedy będziemy nawzajem starali się zrozumieć potrzeby swoich państw i swoich narodów" - dodał.

Prezydent Vejonis wyraził zadowolenie, że Łotwę i Polskę łączą "doskonałe i dynamiczne relacje". "Łotwa wysoko ceni aktywny dialog polityczny z Polską, szczególnie, że w ostatnim czasie stał się on bardziej intensywny" - podkreślił.

"Nasze państwa ściśle współpracują w regionie Morza Bałtyckiego, jesteśmy wiarygodnymi partnerami w NATO i w Unii Europejskiej. Łotwa wysoko ceni udzielone przez Polskę wsparcie w zakresie wzmocnienia bezpieczeństwa, zapewnienia obecności NATO w krajach bałtyckich, szczególnie na Łotwie" - wskazał wyrażając przekonanie, że stosunki pomiędzy Łotwą a Polską będą jeszcze bliższe.

Prezydent Łotwy podkreślił, że jego kraj jest zainteresowany tym, by wspólnie z Polską pracować nad rozwojem projektów energetycznych i transportowych w naszym regionie. "Nie chodzi tylko o kwestie bezpieczeństwa. Widzimy znaczący wkład tych projektów w rozwoju konkurencyjności w regionie i wzmacniania bezpieczeństwa" - podkreślił Vejonis. (PAP)

rbk/ mok/

Źródło:PAP
Tematy
Otwórz iKonto Biznes w Alior Banku, spełnij warunki promocji i zgarnij 300 zł od Bankier.pl i do 1500 zł od Alior Banku.

Otwórz iKonto Biznes w Alior Banku, spełnij warunki promocji i zgarnij 300 zł od Bankier.pl i do 1500 zł od Alior Banku.

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane: Polityka

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki