Prezydenci Polski i Litwy za rozwojem infrastruktury na wschodniej flance NATO

Prezydenci Polski i Litwy opowiadają się za rozwojem infrastruktury transportowej na wschodniej flance NATO. Ma ona ułatwić przerzut sojuszniczych wojsk do krajów Europy Środkowo-Wschodniej.

(fot. Ints Kalnins / Reuters)

Na początku roku media informowały, że wzmocnienie obecności NATO na wschodniej flance Sojuszu napotyka na problemy. Przepisy i stan dróg lub mostów nieprzystosowanych do przejazdu czołgów mogą blokować postępy wojsk lub transport sprzętu - pisał w styczniu "Financial Times".

Prezydent Andrzej Duda przyznał, że dopiero od niedawna czynione są wysiłki, by wzmocnić mobilność wojsk we wschodnich krajach NATO. "Te wszystkie problemy w tej chwili pokonujemy, także problemy biurokratyczne. To tylko pokazuje jak bardzo potrzebne nam było to, żeby NATO było wreszcie, rzeczywiście obecne w Polsce i w krajach bałtyckich. (...) To nie tylko jest to, że my jesteśmy w NATO, ale chcielibyśmy, by NATO było w nas i u nas" - powiedział Andrzej Duda.

Prezydent dodał, że Sojusz nie zbadał dróg pod kątem tego, ile wiaduktów będą mogły pokonać samochody transportujące czołgi i pojazdy opancerzone.

Prezydent Litwy Dalia Grybauskaite mówiła, że poprawa infrastruktury to konieczność dla wszystkich sojuszników. "Kwestia wojskowego Schengen czeka już na rozstrzygnięcie zarówno na szczeblu NATO, jak i Unii Europejskiej" - oświadczyła litewska prezydent.

Decyzją warszawskiego szczytu NATO z 2016 roku w Polsce i krajach bałtyckich zostały rozmieszczone cztery bataliony wojsk sojuszniczych.

Informacyjna Agencja Radiowa/IAR/Karol Darmoros & Kamil Zalewski, Wilno/dw

Źródło: IAR
Ludzie:
Tematy:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.

Nowy komentarz

Anuluj
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 3,4% XII 2019
PKB rdr 3,9% III kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,2% XII 2019
Przeciętne wynagrodzenie 5 213,27 zł X 2019
Produkcja przemysłowa rdr 3,8% XII 2019

Znajdź profil