REKLAMA

SONDAŻPrezesi wielkich amerykańskich firm przewidują recesję

2022-10-04 16:59
publikacja
2022-10-04 16:59

91 proc. szefów 400 największych amerykańskich firm uważa, że w ciągu 12 miesięcy gospodarka USA wejdzie w recesję - wynika z sondażu przeprowadzonego przez firmę konsultingową KPMG, który przedstawia we wtorek CNN.

Prezesi wielkich amerykańskich firm przewidują recesję
Prezesi wielkich amerykańskich firm przewidują recesję
fot. MJgraphics / / Shutterstock

Szefowie największych przedsiębiorstw oceniają, że seria podwyżek stóp procentowych, na jaką zdecydował się Fed, by opanować inflację, nie skończy się tzw. miękkim lądowaniem, lecz recesją.

We wrześniu taką samą opinię przedstawiło 90 proc. ankietowanych prezesów średnich firm - podaje CNN.

Dyrektor wykonawczy KPMG w USA Paul Knopp podkreśla w rozmowie z CNN, że na rynku panuje bardzo duża niepewność, a recesja wydaje się nieunikniona. Firmy przygotowują się zatem do cięcia kosztów, głownie poprzez redukcję zatrudnienia. KPMG podaje, że ponad połowa ankietowanych prezesów rozważa zwolnienia personelu.

Z wrześniowego sondażu przeprowadzonego wśród prezesów średnich firm wynika, że jedna czwarta z nich już zaczęła zwalniać pracowników, lub ma zamiar zrobić to w ciągu 12 nadchodzących miesięcy.

Knopp zwraca jednak uwagę, że zbyt daleko idące cięcia kosztów i redukcje zatrudnienia mogą mieć groźniejsze konsekwencje niż sama recesja.

Fed poinformował w maju w specjalnym raporcie na temat trendów ekonomicznych, że inwazja Rosji na Ukrainę i inflacja stanowią teraz największe zagrożenia dla globalnego systemu finansowego. Konflikt na Ukrainie odpowiada za znaczny wzrost niepokoju na rynkach - ocenił bank centralny USA.

W kwietniu szefowa amerykańskiego resortu finansów Janet Yellen ostrzegła, że agresja Rosji będzie miała kolosalne gospodarcze reperkusje dla całego świata. (PAP)

fit/ mal/

arch.

Tematy
BLACK WEEK na Pracuj.pl! - 40% na wszystko. Dodaj ogłoszenie, znajdź pracownika!

BLACK WEEK na Pracuj.pl! - 40% na wszystko. Dodaj ogłoszenie, znajdź pracownika!

Advertisement

Komentarze (10)

dodaj komentarz
mirek6504
USA już są zadłużone na 31 biliona !!
tb2
Ale mają też 11 atomowych lotniskowców.
po_co
Światowy biznes daje nam sygnał tego co nas czeka za kilka miesięcy - możliwe, bo prognoza nie jest równoważna z przepowiednią - a przyjrzyjmy się lokalnemu podwórku co robi w tej sprawie Polska władza, czy władze Europejskie.
Dla Parlamentu Europejskiego kluczową kwestią dziś nie jest zbliżająca się recesja, czy problemy energetyczne
Światowy biznes daje nam sygnał tego co nas czeka za kilka miesięcy - możliwe, bo prognoza nie jest równoważna z przepowiednią - a przyjrzyjmy się lokalnemu podwórku co robi w tej sprawie Polska władza, czy władze Europejskie.
Dla Parlamentu Europejskiego kluczową kwestią dziś nie jest zbliżająca się recesja, czy problemy energetyczne ale w środę będą dyskutować o "Sytuacja w zakresie praw człowieka na Haiti, w szczególności w związku z przemocą gangów".

Oczywiście w między czasie zarówno nasz rząd jaki nasz rząd przymuszony przez konieczną harmonizacje z prawem europejskim, wprowadzi kilka nowych podatków.

Reasumując, wiemy że bezrobocie może wzrosnąć - przy wysokich i prawdopodobnie rosnących stopach, oraz przy spowolnieniu gospodarczym, można oczekiwać bezrobocia na poziomie 10-15% w Polsce.
W takiej sytuacji powinno ciąć się opodatkowanie aby ludzie mogli gromadzić oszczędności ale to zabrałoby rządowi możliwość rozdawania pieniędzy, a tym samym kupowania sobie głosów.

Efekt będzie taki, że rząd rozda resztki rezerw, ludzie wylecą z pracy, nie będą mieć oszczędności, a po wyborach ten sam lub nowy rząd zacznie konieczne cięcie kosztów i Ci którzy dzisiaj dostają pomoc socjalną stracą ją przez dziurę w budżecie powiększając tym skalę problemów.

To jest oczywiście bardzo mroczna i niestety nie najmroczniejsza wizja przyszłości, natomiast coraz bardziej realna.

Rządy w Europie już dzisiaj są tak słabe, że nie są w stanie zabezpieczyć nawet dostępu do podstawowych surowców ale nikt nie chce odpuścić polityki socjalnej na rzecz tych którzy wciąż jeszcze mają szansę zgromadzić jakiekolwiek środki po to aby przeciwstawić się problemom.
Faktycznie, lepiej aby w Europie zamarzło 440 mln osób ale za to solidarnie i w ramach wyższych idei - idei utrzymania polityków którzy okazują się darmozjadami puszczając kolejny z rzędu kryzys i pokazując, że covid niczego ich nie nauczył i nie wyciągnęli ze swoich błędów żadnych wniosków.
5th_element
Prądu Europa ma aż nadmiar, gaz się stabilizuje, węgiel z lekkim niedoborem ale to dotyczy tylko tych krajów które miały przez lata w doooopie transformacje i inwestycje w nowe czyste źródła energii jak Polska. Europa nie będzie miała problemów z surowcami bo z roku na rok potrzebujemy ich mniej.
od_redakcji
Polacy: możecie już się ustawiać przed punktami rekrutacji z biletem UKRAINA
Prezydent USA Joe Biden ogłosił we wtorek przyjęcie kolejnego pakietu pomocy wojskowej dla Ukrainy o wartości 625 mln dol. W skład nowej transzy wejdą m.in. cztery kolejne wyrzutnie HIMARS. Powtórzył też w rozmowie z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim,
Polacy: możecie już się ustawiać przed punktami rekrutacji z biletem UKRAINA
Prezydent USA Joe Biden ogłosił we wtorek przyjęcie kolejnego pakietu pomocy wojskowej dla Ukrainy o wartości 625 mln dol. W skład nowej transzy wejdą m.in. cztery kolejne wyrzutnie HIMARS. Powtórzył też w rozmowie z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim, że USA będą wspierać Ukrainę "tak długo, jak trzeba".
encjusz
Jak ty się bidoku od poboru w rosji uchowałeś? Jesteś upośledzony?
bha
Cóż.... Fakt recesja lepiej brzmi niż tragiczniej brzmiący dla wielu kryzys szczególnie na krajowych rynkach wewnętrznych. Bo to tylko przecież taka rynkowa Niby recesja???.
zosia3005
Też mi nowina - każdy o tym wie , tyle że niektórzy zaczęli o tym mówić , a inni idą w zaparte i strugają jarząbka bo nie zdążyli się jeszcze pozbyć gorących kartofli ...
peluquero
recesja na życzenie xD bo za dobrze szło
kimdzongtusk
Najpierw pod pretekstem ratowania banksterów a potem covidu "nadrukowano" biliony wszelakiej waluty, a teraz zdziwko, że inflacja. Najbogatszemu 1% podwoily się majątki a na resztę 99% leszczy został nałożony "podatek inflacyjny".

Powiązane: USA: giełdy i gospodarka

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki