Prezes uratował pracowników przed Pekinem. Wyleciał

Prezes linii lotniczych Cathay Pacific nie ugiął się pod żądaniami Pekinu i nie przekazał komunistycznym władzom nazwisk pracowników biorących udział w masowych protestach w Hongkongu - donosi Taiwan News. Dlatego sam musiał pożegnać się ze stanowiskiem.

(fot. Bobby Yip / Forum)

Od trzech miesięcy w Hongkongu odbywają się regularne, ogromne demonstracje. Początkowo protestujący sprzeciwiali się projektowi nowelizacji prawa ekstradycyjnego, która umożliwiłaby m.in. transfer podejrzanych do Chin kontynentalnych (więcej o specyficznym statusie Hongkongu jako specjalnego regionu administracyjnego ChRL mogą państwo przeczytać w analizie dra Marcina Przychodniaka z PISM). Od tamtej pory demonstracje zdążyły się przerodzić w masowy sprzeciw wobec postępującej zależności politycznej Hongkongu od Pekinu.

W protestach brało również udział wielu pracowników hongkońskich linii lotniczych Cathay Pacific. Ponad tydzień temu władze w Pekinie poinformowały, że ci pracownicy nie mają prawa uczestniczyć w lotach do Chin kontynentalnych ani korzystać z chińskiej przestrzeni powietrznej. Jak donosi Taiwan News, powołując się na lokalne hongkońskie media, Chińczycy zażądali, by prezes linii Rupert Hogg przekazał im listę nazwisk pracowników, którzy uczestniczyli w protestach. Brytyjczyk wykazał się niespotykaną przyzwoitością i na przekazanej liście umieścił wyłącznie jedno nazwisko - własne. W efekcie sam musiał pożegnać się ze stanowiskiem.

Komunistyczne władze w Pekinie regularnie stanowczo ingerują w działalność tych przedsiębiorstw funkcjonujących na rynku za Murem, które (choćby przypadkowo) naruszą jeden z fundamentów Chińskiej Republiki Ludowej. Sprawy najczęściej dotyczą Tajwanu przedstawianego przez linie lotnicze, sieci hotelowe czy marki odzieżowe jako odrębne państwo. Zagraniczny biznes zazwyczaj ugina się pod żądaniami Pekinu, nie chcąc stracić dostępu do gigantycznego rynku.

MKa

Źródło:
Tematy:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
21 6 sel

To w Polsce partia wywala nawet Sędziów na bruk za nie wykonywanie poleceń partii. a w Chinach prezes państwowej spółki robi co chce?

! Odpowiedz
29 16 talmud

czas zeby "polska dyplomacja" pokazala "pazur"......& naciskala na chiny.....
czaputowic powinien poleciec.....moze lepiej pojechac do honk kongu
zeby zachowac sie jak "prawdziwy sojusznik"......

! Odpowiedz
56 20 wjagus

W nagłówku piszecie, że stracił pracę dlatego, że nie podał nazwisk, po czym w drugim akapicie znajduję, że wpisał tylko siebie. Wyleciał, bo znalazł się na liście, a nie dlatego, że nie wskazał innych.

! Odpowiedz
3 21 zenonn

Interpretator czy prowokator?

! Odpowiedz
0 0 (usunięty) odpowiada zenonn

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
1 7 greatmongo

gosciu on jeden byl na tej liscie. Wiec wylecial bo nie podal nazwisk

! Odpowiedz
3 2 meryt

wjagus "W nagłówku piszecie, że stracił pracę dlatego, że nie podał nazwisk"
Liczba mnoga, a liczba pojedyncza to różnica.

! Odpowiedz
24 56 glos_rozsadku

bohater. Ale i tak pewnie Chinole wjadą tam czołgami.

! Odpowiedz
17 22 wjagus

a dzień później USA w ramach obrony demokracji
Brakuje tma jeszcze Izraela i naszych

! Odpowiedz
22 17 glos_rozsadku odpowiada wjagus

hehe, USA to sra w gacie na myśl o wojnie z Chinami.

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 2,8% VIII 2019
PKB rdr 4,4% II kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,2% VII 2019
Przeciętne wynagrodzenie 5 125,26 zł VIII 2019
Produkcja przemysłowa rdr -1,3% VIII 2019

Znajdź profil