REKLAMA

Prezes spółki Pałac Saski: W sierpniu rozpoczną się prace archeologiczne

2022-07-04 20:30
publikacja
2022-07-04 20:30
Prezes spółki Pałac Saski: W sierpniu rozpoczną się prace archeologiczne
Prezes spółki Pałac Saski: W sierpniu rozpoczną się prace archeologiczne
fot. Artur Gajdzinski / / FORUM

16 sierpnia, tuż po Święcie Wojska Polskiego, w okolicach Pałacu Saskiego rozpocznie się rozstawianie płotu, za którym rozpoczną się prace archeologiczne - zapowiedział w poniedziałek prezes zarządu spółki Pałac Saski Jan Edmund Kowalski. Dodał, że koniec odbudowy tego miejsca nastąpi w 2030 r.

W rozmowie na antenie TVP Info prezes Jan Edmund Kowalski przypomniał, że rozpoczynające się za kilka tygodni prace będą częściowo powtórzeniem tych z 2008 r., gdy podjęto pierwszą próbę odbudowy Pałacu Saskiego i pozostałych zabudowań. Zapowiedział, że odkryte wówczas piwnice zostaną zakonserwowane, jeśli okaże się, że są w złym stanie. „Jesienią rozpoczniemy prace archeologiczne pod Pałacem Brühla oraz pod kamienicami przy ul. Królewskiej, co będzie bardzo ciekawe, ponieważ nigdy nie realizowano tam prac archeologicznych. Po wojnie piwnice zostały zasypane gruzem. Warto przypomnieć, że swoją siedzibę przed wojną miało tam Ministerstwo Spraw Zagranicznych. Możemy więc znaleźć dokumenty i wyposażenie ministerstwa” – powiedział szef spółki Pałac Saski. Całość prac archeologicznych zakończy się w 2023 r. Prezes Kowalski zapowiedział, że w czasie wykopalisk będą organizowane wycieczki po terenie prac, a na ogrodzeniu będzie prezentowana dokumentująca je wystawa fotografii.

Prezes Kowalski wyjaśnił, że jedyna zachowana część przedwojennego Pałacu Saskiego zostanie specjalnie wyeksponowana. „Zachowany zostanie obecny stan Grobu Nieznanego Żołnierza. Odbudowana kolumnada będzie od niego oddzielona” – podkreślił. Pozostała część zabudowań placu Piłsudskiego będzie miała kształt z roku 1939. Przypomniał, że w Pałacu Brühla znajdzie się siedziba Senatu RP, a pozostałe części będą mieściły pięć instytucji kultury. „Będzie to miejsce poznawania historii Polski, ale również oglądania spektakli teatralnych. Przypomnimy ważnych Polaków i historię Biura Szyfrów” – dodał. Przypomniał, że polscy szyfranci Sztabu Generalnego pracowali w lewym skrzydle Pałacu Saskiego i tam doszło do złamania kodu niemieckiej Enigmy.

Zdaniem prezesa Kowalskiego całkowity koszt odbudowy, rozłożony do roku 2030, sięgnie 2,5 miliarda złotych. Zapowiedział, że wykonawca odbudowy zostanie wyłoniony w 2024 r., a rok później rozpocznie się właściwa część odbudowy. Podkreślił, że będzie to symboliczne zakończenie odbudowy Warszawy ze zniszczeń II wojny światowej.

Pałac Saski, który wzniesiono w wyniku rozbudowy XVII-wiecznego pałacu Jana Andrzeja Morsztyna, był wielokrotnie przebudowywany w kolejnych wiekach. W okresie II Rzeczypospolitej był siedzibą Sztabu Generalnego Wojska Polskiego, a sąsiedni Pałac Brühla był siedzibą MSZ. Po zniszczeniu Pałacu Saskiego przez Niemców pod koniec grudnia 1944 r. jedynym śladem po nim pozostał fragment trzech środkowych arkad, gdzie znajduje się Grób Nieznanego Żołnierza - mogiła upamiętniająca bezimiennych żołnierzy poległych w obronie Polski, miejsce obchodów najważniejszych świąt państwowych.

Pierwsza próba odbudowy nastąpiła z inicjatywy prezydenta Warszawy Lecha Kaczyńskiego. W 2008 r. prezydent miasta Hanna Gronkiewicz-Waltz, po zakończeniu prac archeologicznych w miejscu Pałacu Saskiego, zrezygnowała z kontynuowania tego przedsięwzięcia. Prezydent Andrzej Duda w setną rocznicę odzyskania niepodległości przez Polskę podpisał deklarację o restytucji Pałacu Saskiego w Warszawie. 15 sierpnia 2021 roku podczas dnia Święta Wojska Polskiego prezydent podpisał ustawę o odbudowie Pałacu Saskiego. Na jej podstawie 1 grudnia 2021 r. powołano spółkę celową Pałac Saski, której zadaniem jest odbudowa gmachów na placu Marszałka Józefa Piłsudskiego.

Autor: Michał Szukała

Źródło:PAP
Tematy
Zyskaj 360 zł i oszczędzaj na 6% w Banku Millennium

Zyskaj 360 zł i oszczędzaj na 6% w Banku Millennium

Komentarze (10)

dodaj komentarz
barysza51
Pałac Namiestnikowski przemianowany na Pałac Prezydencki
to i
Pałac Saski zostanie przemianowany na Pałac Kaczyńskich.
----------
Prawdziwy cel odbudowy.
m00zyk
Super... będę mieć Senat pod samym miejscem pracy. Jeszcze łatwiej będzie zaparkować...
siema123
Koniec budowy 2030 - 8 lat będą pałac budować. Widać technologia budowy pałaców nie za wiele poszła do przodu a przy tym budżecie założę się o milion że zajmie dłużej niż oryginał. Śmiech na sali.
"Pałac ten zakupił w 1713 roku król August II Mocny, który rozpoczął jego przebudowę ukończoną w 1724 roku." - 300 lat temu
Koniec budowy 2030 - 8 lat będą pałac budować. Widać technologia budowy pałaców nie za wiele poszła do przodu a przy tym budżecie założę się o milion że zajmie dłużej niż oryginał. Śmiech na sali.
"Pałac ten zakupił w 1713 roku król August II Mocny, który rozpoczął jego przebudowę ukończoną w 1724 roku." - 300 lat temu zajęło im to 11 lat.
siema123
I to pewnie jeszcze betonowy klasycystyczny kloc zamiast barokowe rokoko.
nostsherlock
Reżimy totalitarne zawsze nie oszczędzały na pomnikach. Korea północna, stalinowska ZSRR, PiSlandowe ronda imienia wiadomo kogo... najgorsze pasożyty partyjne od 1989 roku
polityka_to_nie_ekonomia
Stać nas. Muszę poszukać kim jest prezes tej spółki. Wcześniej podawali, że auta już mają - spółka od odbudowy pałacu - więc "dobry start" jest.
faramir_z_gondoru
Kolejne 4 pokolenia zadłużone, ludzie nie mają na opał ale co tam, na takie cele pieniądze muszą być. Polska gospodarka może leżeć bo kraj pomnikami stoi.
and00
Nie masz na opłaty?
dziwne, minimalna 2500, to powinno starczyć, a jak nie to "zmień pracę, weź kredyt"
faramir_z_gondoru odpowiada and00
Ty normalny jesteś? A może ktoś Ci płaci od posta?
antybolszewik odpowiada faramir_z_gondoru
and00 to znany na portalu klakier PiSowski taki co "ma na przedmieściu domek..."

Powiązane: Odbudowa Pałacu Saskiego

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki