REKLAMA
KONFLIKT ROSJA-UKRAINA

Prezes Związku Banków Polskich: nie ma obaw o kondycję banków

2020-03-19 07:02
publikacja
2020-03-19 07:02

Gwarantujemy, że depozyty są bezpieczne – zapewnia cytowany w wywiadzie dla czwartkowej "Rzeczpospolitej" prezes Związku Banków Polskich Krzysztof Pietraszkiewicz.

fot. Marek Wiśniewski / / FORUM

Pietraszkiewicz pytany w wywiadzie dla "Rzeczpospolitej" o to, czy obniżenie przez Radę Polityki Pieniężnej stopy lombardowej, dzięki której zarabiają banki nie uderzy w ich kondycję zaznaczył, że najistotniejszym "jest, by gospodarka przeszła przez trudny okres w najlepszym stylu, a zadłużenie było jak najmniejsze".

"Działania banków, a także NBP, rządu i przedsiębiorców, powinny zmierzać do tego, by w jak najmniejszym stopniu utracić potencjał intelektualny i materialny. Liczymy się z trudniejszymi warunkami działania banków. Niestety, będzie to rzutować na ofertę banków skierowaną do klientów, szczególnie deponentów" - zaznaczył.

Dodał, że w programie stabilizowania i ochrony polskich firm "konieczne są takie działania, które zapewnią dostęp do finansowania w niezbędnej skali i w różnych segmentach, umożliwią podejmowanie zadań przebudowujących programy działania niektórych firm lub nawet ich restrukturyzację". W jego ocenie, w kilkumiesięcznej perspektywie nie należy tego wykluczać.

"Przede wszystkim chodzi o to, żeby w tych niepewnych okolicznościach przedsiębiorcy mogli liczyć na wsparcie finansowe ze strony banków. To jest możliwe w oparciu o działania wspierające – ze strony rządu i banku centralnego. Wspierające przedsiębiorców, ale także działania osłonowe dla polskiego sektora bankowego. Dajemy gwarancję naszym deponentom, że ich depozyty są bezpieczne" - zapewnił.

Prezes Związku Banków Polskich podkreślił, że nie mam obaw o kondycję sektora. Dodał jednocześnie, że przyjmuje, "że zostaną wdrożone działania – zapowiedziane przez prezesa NBP i rozważane przez KNF – w obliczu nowego podejścia Europejskiego Banku Centralnego i regulacyjnych władz europejskich". Zaznaczył, że chodzi o dodatkowe bufory systemowe, regulacje dotyczące wag ryzyka i specyficzne rozwiązania zasad nadzorczych. Dodał, że część z tych regulacji na mocy rekomendacji Komitetu Stabilności Finansowej i KNF "zostanie nieco złagodzona i dostosowana do realiów gospodarczych".(PAP)

mchom/ mark/

Źródło:PAP
Tematy
Inspirujące pomysły na urządzenie pomieszczeń dla firm

Inspirujące pomysły na urządzenie pomieszczeń dla firm

Komentarze (2)

dodaj komentarz
oksymetolon
nie wierze w ani jedno słowo bankstera, bank w takich czasach to niebezpieczna piramida finansowa. Jedni nie wpłacają rat, inni wybierają gotówkę z kont, ostatni powinni rozwiązywać i tak nędznie oprocentowane lokaty. Ostatni gasi światło.
grzechu_comeback
śmiem wątpić, że wie co mówi.... nie mam nawet przychodu a koszty są pewniejsze niż cokolwiek... w tym RATA w banku. Jakim sposobem może się to nie odbić? Panie prezesie ŻADEN ze stress testów nie przewidywał do tej pory zatrzymania się CAŁEJ gospodarki. jeżeli już to pojedyncze sektory i takie tam. Tutaj stoją śmiem wątpić, że wie co mówi.... nie mam nawet przychodu a koszty są pewniejsze niż cokolwiek... w tym RATA w banku. Jakim sposobem może się to nie odbić? Panie prezesie ŻADEN ze stress testów nie przewidywał do tej pory zatrzymania się CAŁEJ gospodarki. jeżeli już to pojedyncze sektory i takie tam. Tutaj stoją nie tylko sektory, ale również OSOBY FIZYCZNE! I co? Banki to biorą na klatę? OK, popatrzmy na kierunek, gdzie były i są poważne nierozwiązane kłopoty w bankowości-WŁOCHY. Tym razem wszystko też się rozejdzie po kościach? Dojcze Bank-też będzie się miał lepiej? Tak działa neokomuna, że nawet maseczki TRZEBA ściągać z Chin i podobnie jest z bankami to jest jeszcze ściślej połączony system naczyń. Taki jeden z polskich profesorów daaaawno daaawno temu przewidywał mega krach, zupełnie wyjątkowy i najprawdopodobniej spowodowany upadkiem systemu ekonomicznego jakiego praktykujemy.
Przewidywany rok jest bliski..... a system ekonomiczny sam w sobie kulawy, bo jak można opierać się i liczyć wyłącznie na nieprzerwanym WZROŚCIE.... ileż można żreć?!
POdsumowując, jakieś banki przetrwają, ale czy banczki również? Nie tak dawno "coś" padło i ot nie z powodu wirusa, tylko w momencie, gdy Polska PRZODUJE! Dopiero jak zacznie się sypać, to "analitycy" bankiera będą ubierać wszystko w mondre słowa....polski grajdołek finansowy.....

Powiązane: Koronawirus w Polsce

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki