REKLAMA

Prezes ZUS: Wpływy ze składek są nieco niższe

2020-05-04 07:33
publikacja
2020-05-04 07:33

Wpływy ze składek są nieco niższe, choć wciąż na dobrym poziomie. Płatników nie ubyło, ale część zawiesiła działalność. W perspektywie miesięcy liczba płatników będzie się zmniejszać – powiedziała poniedziałkowej "Rz" Gertruda Uścińska, prezes ZUS.

fot. Marek Wiśniewski / / Puls Biznesu

Uścińska była pytana przez "Rz", jak wygląda obecna sytuacja Zakładu w czasie kryzysu. "Tęsknię już za czasami, gdy po uporządkowaniu e-składki rosły pobory ZUS i wystarczało pieniędzy na wszystkie wydatki do tego stopnia, że mogliśmy rezygnować z dotacji z budżetu państwa. Z drugiej strony, gdyby nie tamte reformy i zmiany w zasadach zarządzania i ewidencjonowania składek, m.in. w Funduszu Ubezpieczeń Społecznych, obecnie w czasie kryzysu byłoby nam znacznie trudniej zarządzać tymi pieniędzmi. Później niż obecnie docierałyby do nas informacje o wysokości składek płaconych przez przedsiębiorców i liczbie ubezpieczonych" - powiedziała gazecie prezes ZUS.

Jak dodała, "wtedy dzisiejsza ocena kondycji FUS i innych funduszy w czasie kryzysu wyglądałaby bardziej jak wróżenie z herbacianych fusów". "Pokazuje to, jak bardzo ważne jest to, by we właściwym czasie podejmować decyzje o reformach systemów publicznych. Bo teraz, dzięki tym zmianom, na bieżąco wiemy, ile składek wpłynęło, ilu jest ubezpieczonych, a ilu płatników składek. Jak na razie w kwietniu br. na wszystkie fundusze wpłynęło ok. 20 proc. mniej składek niż w kwietniu ubiegłego roku" - mówiła.

Dopytana, ile pieniędzy ubyło we wpływach do ZUS, "w kwietniu br. ZUS pobrał na wszystkie fundusze ok. 19,5 mld zł". "To jest o 4,6 mld zł mniej niż w kwietniu ubiegłego roku, gdy do ZUS wpłynęło 24,1 mld zł. To także mniej o 6,4 mld zł niż w marcu br., kiedy pobraliśmy 25,9 mld zł. Pomimo to ZUS jest nadal w relatywnie dobrej kondycji finansowej. Bo od początku roku pobraliśmy ponad 92 mld zł składek, co jest cały czas więcej niż w takim samym okresie zeszłego roku" - wskazała.

Pytana ile więcej, powiedziała, że "o ok. 35 mln zł". "W ostatnich miesiącach mamy mniej składek, ale porównując do rekordowych wpływów w poprzednich latach, mimo kryzysu, ciągle jesteśmy na minimalnym plusie, choć nie jest to już 8 czy 9 proc., jak do tej pory bywało" - zauważyła.

Prezes ZUS była też pytana, czy przy malejących wpływach w kolejnych miesiącach wystarczy pieniędzy na wypłaty dla emerytów i rencistów. "Oczywiście, ponieważ wypłacalność świadczeń z ubezpieczeń społecznych gwarantowana jest przez państwo" - powiedziała. 

nmk/ mok/

Źródło:PAP
Tematy

Otwórz Konto Firmowe Godne Polecenia i zyskaj nawet 1600 zł premii!

Komentarze (6)

dodaj komentarz
sammler
> Prezes ZUS była też pytana, czy przy malejących wpływach w kolejnych miesiącach wystarczy pieniędzy na wypłaty dla emerytów i rencistów. "Oczywiście, ponieważ wypłacalność świadczeń z ubezpieczeń społecznych gwarantowana jest przez państwo" - powiedziała.

Normalnie by skomentować podobne
> Prezes ZUS była też pytana, czy przy malejących wpływach w kolejnych miesiącach wystarczy pieniędzy na wypłaty dla emerytów i rencistów. "Oczywiście, ponieważ wypłacalność świadczeń z ubezpieczeń społecznych gwarantowana jest przez państwo" - powiedziała.

Normalnie by skomentować podobne wzniosłe myśli napisałbym: "No tak, bo państwo sobie te pieniądze wydrukuje", ale taki komentarz byłby teraz cokolwiek nieaktualny, więc nic nie napiszę.
trooper
NIe schizować! Jak zabraknie to NBP dodrukuje !
marxs
mam pomysła po co drukować od razu wypłacać renty i emerytury w PISlandeszu w bolivarach
marxs
"Wpływy ze składek są nieco niższe, choć wciąż na dobrym poziomie"-a ten "dobry poziom" to tylko za pierwsze 20 dni kwietnia mniej o 5 mld zł niż w zeszłym roku czyli można założyć że w tym roku mniej około 100 mld zł + dotacja 50 mld zł razem 150 mld zł braknie w tym roku do wypłat rent i "Wpływy ze składek są nieco niższe, choć wciąż na dobrym poziomie"-a ten "dobry poziom" to tylko za pierwsze 20 dni kwietnia mniej o 5 mld zł niż w zeszłym roku czyli można założyć że w tym roku mniej około 100 mld zł + dotacja 50 mld zł razem 150 mld zł braknie w tym roku do wypłat rent i emerytur do tego mundurówka ponad 20 mld zł i KRUS okolo 30 mld zł czyli braknie na emerytury i renty łącznie około 200 mld zł a to jest po prostu zapaść i totalne bankructwo tzw."ubezpieczeń społecznych " w PISiej Republice Rad
sammler
Ona robi dobrą minę do bardzo złej sytuacji ZUS-u. Komentuje składki za marzec, kiedy w sumie mocne obostrzenia trwały tylko niecałe 2 tygodnie, a bardzo mocne tydzień (i ona doskonale to wie), a mimo to spadek dochodów o 20% to dla niej nie problem.
ameba1
A wnioski o zwolnienie to ZUS w końcu rozpatrzy, czy nie? Kasa nadal jest, więc w czym problem?

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki