Prezes ZUS: Środki w PPK są prywatne - także bez dodatkowej ochrony konstytucyjnej

Środki gromadzone w ramach Pracowniczych Planów Kapitałowych są środkami prywatnymi, zaś pieniądze w Funduszu Ubezpieczeń Społecznych i systemie emerytur publicznych mają charakter publiczny – tłumaczyła w czwartek w Katowicach prezes ZUS prof. Gertruda Uścińska.

(fot. Adam Chełstowski / FORUM)

Jej zdaniem złożona we wtorkowym expose propozycja premiera Mateusza Morawieckiego, aby w Konstytucji zagwarantować środki obywateli zgromadzone w PPK i IKE (indywidualne konta emerytalne), wymaga rozważenia i dyskusji.

„Nad każdą z takich propozycji trzeba rozmawiać, dyskutować, ustalać, czy te zapisy, które w tej chwili są w Konstytucji, są wystarczające” – powiedziała dziennikarzom prezes w kuluarach katowickiej konferencji naukowej poświęconej m.in. prewencji dotyczącej wypadków przy pracy i chorób zawodowych.

Prof. Uścińska przypomniała, że obecnie prawo jasno określa charakter środków gromadzonych w PPK – jako środków prywatnych, także bez dodatkowej ochrony konstytucyjnej.

„Na pewno one są środkami prywatnymi, ponieważ mają inny (wobec środków w publicznym systemie emerytalnym – PAP) charakter jeżeli chodzi o tworzenie funduszu zasilania. Natomiast zawsze trzeba się zastanowić, czy to wymaga również dekretacji konstytucyjnej. To wymaga przeanalizowania w różnych aspektach, też gwarancji prawa do prywatności tych środków finansowych. To ciekawe wyzwanie” – skomentowała prezes ZUS.

„Natomiast generalnie, jeżeli mówimy o Funduszu Ubezpieczeń Społecznych i systemie emerytur publicznych, za który odpowiada m.in. ZUS, to jest przesądzone w trakcie różnych debat nad przekształceniami składki w OFE, że to są środki publiczne. Tak zostały zakwalifikowane również przez Trybunał Konstytucyjny” – przypomniała prof. Uścińska.

Pracownicze Plany Kapitałowe to dobrowolny i powszechny system długoterminowego oszczędzania. Do programu może przystąpić każdy zatrudniony, który podlega obowiązkowo ubezpieczeniom emerytalnym i rentowym. Oszczędności tworzone będą wspólnie przez pracowników, pracodawców oraz państwo.

Zgodnie z ustawą o PPK, która weszła w życie w styczniu br., od 1 lipca tego roku jako pierwsze do systemu weszły największe przedsiębiorstwa zatrudniające co najmniej 250 osób. Potem, co pół roku - do stycznia 2021 r. - system będzie wprowadzany w coraz mniejszych firmach. Polski Fundusz Rozwoju zakłada, że docelowo obejmie on 7-8 mln osób.

Podczas wtorkowego expose w Sejmie premier Mateusz Morawiecki zaproponował taką zmianę Konstytucji RP, by zagwarantować środki obywateli zgromadzone w PPK i IKE (indywidualne konta emerytalne).

"Dziś dajemy Polakom wybór. W naszym projekcie każdy może otrzymać pieniądze z OFE, które staną się prywatnymi środkami gromadzonymi na emeryturach, ale można też swoją składkę przepisać do konta w ZUS. Zrobiliśmy to, bo wierzymy, że partnerstwo i wolność decydowania rodzi zaufanie, a nie ma systemu emerytalnego bez zaufania, ale zrobiliśmy coś znacznie więcej - wprowadziliśmy pierwszy, przełomowy program prywatnego oszczędzania. Prywatnego oszczędzania, które jest podstawą zdrowego liberalizmu i kapitalizmu, podstawą zdrowej gospodarki" – mówił w Sejmie szef rządu o programie PPK, zapewniając, że gromadzone w nim środki są pieniędzmi w pełni prywatnymi i dziedziczonymi.

"Ale jednocześnie rozumiemy nieufność Polaków do systemu. Nie wzięła się ona znikąd. Dlatego mam propozycję do wszystkich siedzących tutaj na sali: naprawmy to wspólnie. Zmieńmy Konstytucję RP tak, aby zagwarantować środki PPK i Indywidualnych Kont Emerytalnych, zagwarantować ich prywatność i ochronę - tak możemy odzyskać zaufanie obywateli, przywrócić im wiarę w godną egzystencję" - przekonywał we wtorek szef rządu.(PAP)

autor: Marek Błoński

mab/ mhr/

Źródło: PAP
Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 3 sawkaa

są prywatne, ale takie dodatkowe zabezpieczenie jest zawsze mile widziane, nie da się ukryć

! Odpowiedz
1 7 mkx

Środki w PPK może i są prywatne, można to nawet wpisać do Konstytucji - tylko po co? Wprowadzi się opłatę za przelew odpowiednio dużą lub całą masę innych opłat za "te środki prywatne" i Konstytucja nic nie pomoże ;(

! Odpowiedz
0 8 zenonn

Mafia rządaca obiecała już wiele i wystarczy.
"Dziś uważam". Już pokazali wielokrotnie jak zmienic po latach interpretacje
Gdzie są winni ? Nie ma?

! Odpowiedz
0 13 manniek

Tak jasne... prywatne... Jak przyjdzie lewica to od razu wszystkie pieniądze stają się państwowe, do podziału dla tych co nic nie odłożyli, bo przecież trzeba być solidarnym całe życie leżał za czyjąś kasę to i na emeryturze też mu się nalezy. Im mniej pieniędzy ma państwo tym lepiej.

! Odpowiedz
0 22 zamknackw

Przypominam jak było z OFE - też niby miały być to środki prywatne, ale SN, który orzekł że są to środki publiczne, co umożliwiło Państwu utylizację środków, wziął temat pod uwagę w ten sposób, że w pierwszej kolejności ustalił iż, środki z OFE mają charakter prywatny i publiczny, i zbadał, które z elementów (czy te opdopwiadające publicznemu charakterowi środków OFE czy prywatnemu) przeważają nad którymi. Wyszło że OFE są bardziej publiczne niż prywatne co otworzyło drogę do utylizacji szmalu.
To jak pokręconą instytucją jest ZUS można wywnioskować z publikacji tego podmiotu. Często ZUS używa, pojęcia "Klienci ZUS" - JACY KLIENCI? Klientem jest się wtedy gdy dobrowolnie korzysta się z usługi a nie przymusowo. Dla ZUS jesteśmy zwykłymi petentami, nic więcej.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 9 zamknackw

Tak, a Pani Prezes ZUS jest przedstawicielem władzy sądowniczej. O tym czy PPK jest objęte ochroną konstytucyjną / czy są to środki prywatne powinien orzec Sąd.

! Odpowiedz
1 23 -_balu_-

U mnie w firmie -prawie 2000 osob- prawie wszyscy się wypisali. Gwarantem jest ustawa. Ustawa jak Rudy i spółka pokazali może zawsze może być zmieniona. Zero gwarancji,politycy sami je zniszczyli z historią OFE na dodatek teraz jeszcze kasując 15 procent wkładu za transfer. Kradzież zwykła.

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Partnerem sekcji o PPK jest:

Kalendarium przedsiębiorcy

 • Termin przekazania sprawozdania do systemu INTRASTAT, za poprzedni miesiąc kalendarzowy, gdy realizowano transakcje wewnątrzwspólnotowe podlegające obciążeniu podatkiem od towarów i usług (VAT).

  Termin płatności składek oraz złożenia deklaracji przez pracodawców zatrudniających pracowników.

 • Termin płatności składek oraz złożenia deklaracji przez pracodawców zatrudniających pracowników.

  Termin zapłaty raty podatku leśnego przez osoby prawne oraz jednostki organizacyjne nie posiadające osobowości prawnej.

  Termin zapłaty miesięcznej kwoty podatku od nieruchomości przez osoby prawne i jednostki organizacyjne nie posiadające osobowości prawnej.

 • Termin zapłaty zaliczki na podatek dochodowy przez osoby prawne.

  Zapłata zryczałtowanego podatku dochodowego od przychodów ewidencjonowanych.

Kalkulator odsetek

Aby obliczyć wartość odsetek, podaj kwotę zaległości oraz zakres dat.

? Odsetki ustawowe nalicza się od dnia, gdy zobowiązanie staje się wymagalne. Jeżeli spłata miała nastąpić 10-tego, to odsetki naliczane są od 11-tego.
? Data kiedy zobowiązanie będzie regulowane. Jeżeli przypada na dzień ustawowo wolny od pracy, to należy wpisać datę pierwszego kolejnego dnia roboczego.
? Stawkę obniżoną do wysokości 75% stawki podstawowej stosuje się tylko do zaległości powstałych po 1 stycznia 2009 roku. Odsetki w obniżonej stawce pobiera się, gdy podatnik złoży korektę zeznania i w ciągu 7 dni od niej wpłaci zaległość.