Prezes ZUS: Będziemy potrzebowali mniej pieniędzy z budżetu na emerytury

Dzięki wzrostowi wpływów do Funduszu Ubezpieczeń Społecznych będziemy potrzebowali mniejszej dotacji z budżetu państwa na pokrycie wydatków na emerytury - powiedziała PAP prezes ZUS prof. Gertruda Uścińska.

(fot. Andrzej Bogacz / FORUM)

"Sytuacja finansowa FUS w tym roku wygląda lepiej niż w ubiegłym. Mamy już pewne dane za pierwsze półrocze. One są wyższe za pierwsze półrocze o 7,8 proc. To się przekłada na określone miliardy. Wpływy ze składek na koniec czerwca pozwalają nam na pokrycie wydatków na świadczenia emerytalne w 80 proc. To oznacza, że będziemy potrzebowali mniejszej dotacji z budżetu państwa" - powiedziała PAP prof. Uścińska.

Zwróciła uwagę, że nigdzie w Europie nie ma takiej sytuacji, że system emerytalny finansuje się samodzielnie i nie potrzebuje dotacji z budżetu. "Kwestia jest tylko w jakim stopniu jest dotowany" podkreśliła prezes.

Prof. Uścińska zaznaczyła, że wzrost wpływów do funduszu spowodowany jest m.in. zwiększeniem liczby ubezpieczonych. "To nie tylko chodzi o umowy cywilno-prawne, chodzi też o osoby prowadzące działalność gospodarczą, a także o innych pracowników, którzy pracują na umowy na czas określony i nieokreślony" mówiła. "Obserwujemy już od ubiegłego roku, a także w pierwszym półroczu tego roku wzrost liczby osób zgłoszonych do ubezpieczenia, za które opłacane są składki" dodała.

Zwróciła uwagę, że również coraz więcej cudzoziemców widnieje w systemie ubezpieczeń społecznych. "Jeszcze niedawno to było kilka, kilkanaście tysięcy, a więc zatrudnienie związane z obowiązkiem składkowym cudzoziemców także przekłada się na to (na lepszą syt. FUS - PAP)" powiedziała. Dodała, że na wzrost liczby płaconych składek mają także wpływ działania ZUS np. uproszczania procedur rozliczania.

1 października w życie wejdą przepisy, które przywracają wiek emerytalny: 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn. Jest to powrót do stanu sprzed reformy z 2012 r., która wprowadziła stopniowe podwyższanie wieku emerytalnego do 67 lat bez względu na płeć. Wnioski emerytalne o przejście na emeryturę według nowych zasad można składać od 1 września.

Paweł Żebrowski (PAP)

pż/ js/

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
2 14 rttyuiop

gdyby nie wszelakiego rodzaju przywileje emerytalne (policja, wojsko, sądy itp) to zus miałby nadwyżkę. Wszelkie przywileje emerytalne (jeżeli już mają być) powinny być opłacane z budżetu państwa a dokłądniej z pieniedzy przeznaczonych na daną organizację/służbę, wtedy wiedzieli byśmy ile tak naprawdę idzie pieniędzy np na policję czy sądy (teraz jest to ukrywane w zusie, przez co zus jest niewypłacalny)

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
4 6 rttyuiop

i jeszcze są węglokopy i inne ciężkie zawody, dla ich przywilejów powinno się stworzyć osobną pozycję w burzecie i z tąd wypłącać przywileje emerytalne, a z zusu tylką tą część którą wypracowali składkami, wiadomo było by na co ile kasy idzie.

! Odpowiedz
1 3 kurzepietiewicz

Poczytaj a potem a potem wypuszczaj z siebie,jeśli musisz.Wojsko i policja nie biorą emerytur z ZUS.

! Odpowiedz
0 2 zbyszeknor

@tomitomi Twoj komentarz jest przykładem zdrowego podejścia ekonomicznego poszerzony o nieracjonalne wypaczenie. Oczywiście że ZUS powiem sam finansować się przez inwestowanie jak w Kanadzie czy Nowej Zelandii ale Chiny ? Oszczędności życia pakować w komunistyczną partię?

! Odpowiedz
0 2 tomitomi

.... wybacz ,ale nie pojąłeś aluzji !!
prawda jest taka ,że zus nigdy nie inwestował i nie inwestuje ,
zus TYLKO ''zbiera'' należne IM składki ( haracz) i wydaje - minus koszty własne oczywiście ,,,

pomyśl tylko , ile tam (Chiny ) byłoby składek do zagospodarowania !!!!!!
jakie zusopałace można by wybudować albo kupić !
jakich ''specjalistów'' z nadania politycznego można by zatrudnić !
ile dobra można by uczynić dla tak ''biednego'' społeczeństwa -za ich pieniądze ,
pomyśl nad tym ....:-))))

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
3 14 niepelnosprawny_org

super, jak zwykle powyzej oczekiwań, dziura budzetowa mniejsza, zlotówka jeszcze mocniejsza...

! Odpowiedz
16 18 tomitomi

....kiedy ,zus rozpocznie działalność niesponsorowaną (!!!) i rozpocznie zarabianie pieniędzy np. w Chinach ???
....tam dopiero , jest pole do rozwinięcia skrzydeł !
....tam dopiero jest pole do uszczęśliwiania ludzi !

===========

zus do likwidacji ! natychmiast i nieodwołalnie !! dla dobra Polski i Polaków !!!

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
Zapisz się na bezpłatny newsletter Bankier.pl