Prezes ZPP: Mamy już rynek pracownika

Rynek pracownika będzie się umacniał i wzrost płac będzie wyższy - powiedział PAP - prezes Związku Przedsiębiorców i Pracodawców Cezary Kaźmierczak, komentując ostatnie dane GUS.

(YAY Foto)

Jak podał w czwartek Główny Urząd Statystyczny przeciętne wynagrodzenie brutto w kwietniu wyniosło 4.489,1 zł, co oznacza, że rok do roku wzrosło o 4,1 proc. Zatrudnienie wzrosło zaś o 4,6 proc. rok do roku.

"To są bardzo dobre wyniki. Rynek pracownika już jest. To dotyczy ok. 80 proc. powiatów w kraju. Może jeszcze w 20 proc. rządzą pracodawcy. Teraz ten trend będzie się umacniał i jeszcze przyspieszy, wzrost płac będzie wyższy" - ocenił Kaźmierczak.

Jego zdaniem pracodawcy będą "ze strachu profilaktycznie podwyższać zarobki dobrych pracowników", z obawy, by od nich nie odeszli. Będą premiować takich, na których im zależy, rywalizować o najlepszych - podkreślił.

Według prezesa ZPP pracodawcy w warunkach konkurencyjnych będą starali się szukać najlepszych rozwiązań, by zatrzymać pracowników. "Na przykład specjalistów w wąskich specjalizacjach będą wysyłać na szkolenia. W warunkach konkurencyjnych pracodawcy tak samo jak walczą o klientów, będą walczyć o pracowników. Przedsiębiorcy to takie +zwierzęta+, które się dostosowują do rynku" - powiedział PAP.

Jak podkreślił Kaźmierczak obecnie sytuacja pracodawców jest trudna w regionach takich, jak Wielkopolska, Śląsk, Warszawa, gdzie bezrobocie jest na poziomie 2-proc. "Rąk do pracy brakuje przede wszystkim w średnich zawodach technicznych. Zarobki tych specjalistów są zatem dobre" - ocenił.

Jego zdaniem presja na pracę będzie rosła. "Nie widać żadnych oznak, by dochodziło do nasycenia. Koniunktura gospodarcza jest dobra. Moim zdaniem kolejny rok to będzie umacnianie tych trendów" - wskazał. (PAP)

maja/ dym/

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 0 ~robert

No to perspektywa jest świetlana. Oby to się przełozyło na rzeczywistośc. W mojej robocie w Impelu juz drgneło na plus.

! Odpowiedz
0 1 ~budowlaniec

Mam duże doświadczenie pracuję na dużej budowie w dużym mieście gdzie robotę wykonuje kila firm i jakoś szefowie tych firm wcale nie chodzą do nas aby nas podkupić chociaż ciągle narzekają, że brakuje im ludzi do roboty. I to jest rynek pracownika?

! Odpowiedz
0 2 ~protagonistworkers

Oj tam oj tam. Ważne jest by hacjendę kolejną wybudować nowszą furę kupić i reprezentacyjną przyjaciółkę domu mieć. Inwestycje w pracownika to tak gdzieś na 8 miejscu w hierarchii. Ale można potem ponarzekać na tych co to są nielojalni i znikają jak potrzebni by nimi robić:-)

! Odpowiedz
0 8 ~niepelnosprawny_org

na jakiej podstawie pan sadzi, ze jest rynek pracownika? symbolicny wzrost płacy mam rozumieć jest wskaznikiem rynku pracownika?...

! Odpowiedz
0 3 (usunięty)

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
0 10 ~Paulo

..."Przedsiębiorcy to takie +zwierzęta+, które się dostosowują do rynku"...
Chodzi tu o hieny czy lisy? ;-)

! Odpowiedz
0 6 ~zez

...może chodzi o osły? :)

! Odpowiedz
0 1 ~zamknacKW odpowiada ~zez

Raczej sępy :D

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Kalkulator płacowy

Oblicz wysokość pensji netto, należne składki oraz podatek.