REKLAMA

Prezes UOKiK: ok.150 sygnałów od konsumentów ws. wakacji kredytowych

2022-07-29 21:19
publikacja
2022-07-29 21:19
Prezes UOKiK: ok.150 sygnałów od konsumentów ws. wakacji kredytowych
Prezes UOKiK: ok.150 sygnałów od konsumentów ws. wakacji kredytowych
fot. Mateusz Szymański / / Bankier.pl

UOKiK otrzymał w piątek od konsumentów ok.150 sygnałów w sprawie wakacji kredytowych - poinformował PAP prezes Urzędu Tomasz Chróstny. Sygnały dotyczą m.in. elektronicznego składania wniosków czy informowaniu przez banki o spadku przyszłej zdolności kredytowej.

Piątek jest pierwszym dniem, w którym można składać wnioski o wprowadzone ustawą wakacje kredytowe, czyli zawieszenie spłaty rat kredytu hipotecznego. "Sygnały dotyczą m.in. elektronicznego składania wniosku oraz informowania przez niektóre banki o negatywnym wpływie skorzystania z wakacji kredytowych na przyszłą ocenę zdolności kredytowej konsumentów. Pojawiły się też skargi konsumentów na krótkie godziny otwarcia oddziałów" - powiedział Chróstny.

Dodał, że wszystkie skargi w ramach prowadzonych postępowań wyjaśniających będą przez UOKiK wnikliwie analizowane. Zaznaczył też, że każdy sygnał jest cenny i zachęcił do dalszego przesyłania ich do urzędu. "Jeśli banki nie zmienią swoich zachowań i w dalszym ciągu będą wprowadzać konsumentów w błąd, to muszą się liczyć z zarzutami naruszenia zbiorowych interesów konsumentów, które możemy zacząć stawiać już w nadchodzącym tygodniu" - oświadczył.

We wtorek Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów zapowiedział, że zbada jak banki informują klientów o wakacjach kredytowych i w jaki sposób ich udzielają. W ocenie UOKiK zastrzeżenie budzi wymóg złożenia kilku wniosków, np. oddzielnie dla każdej raty lub każdego kwartału.

Pod lupą - jak podano - znalazło się 16 banków, które obsługują złotowe kredyty hipoteczne: Alior Bank, Bank Handlowy w Warszawie, Bank Millennium, Bank Ochrony Środowiska, Bank Pocztowy, Bank Polska Kasa Opieki, Bank Polskiej Spółdzielczości (Grupa BPS), BNP Paribas Bank Polska, Credit Agricole Bank Polska, ING Bank Śląski, mBank, Pekao Bank Hipoteczny, PKO Bank Hipoteczny, Powszechna Kasa Oszczędności Bank Polski, Santander Bank Polska, SG Bank.

Wakacje kredytowe - wszystko co trzeba wiedzieć

Wakacje kredytowe wprowadziła ustawa o finansowaniu społecznościowym dla przedsięwzięć gospodarczych i pomocy kredytobiorcom. Mogą z nich skorzystać osoby, które spłacają kredyt hipoteczny zaciągnięty w walucie polskiej na własne potrzeby mieszkaniowe. Przepisy weszły w życie 29 lipca. Pierwsza rata, którą można zawiesić przypadnie w sierpniu. Ustawa przewiduje możliwość skorzystania z wakacji od kredytu na maksymalnie 8 miesięcy. Są to sierpień i wrzesień 2022 r., dwa wybrane miesiące w IV kwartale 2022 r. oraz po jednym wybranym miesiącu w każdym kwartale 2023 r. Okres kredytowania wydłuży się o liczbę miesięcy, o które zawieszono spłatę rat.

Wakacje dotyczą kredytów zaciągniętych przed 1 lipca 2022 r., których termin zakończenia przypada co najmniej 6 miesięcy po tej dacie. Z wakacji można skorzystać tylko dla jednego kredytu. (PAP)

autor: Ewa Wesołowska

ewes/ wkr/

Źródło:PAP
Tematy
Otwórz konto, które samo oszczędza na 6,5% i zgarnij nawet 450 zł

Otwórz konto, które samo oszczędza na 6,5% i zgarnij nawet 450 zł

Komentarze (5)

dodaj komentarz
jan888
Polska to dzika, bananowa republika, gdzie rząd możne byle-ustawą dowolnie ingerować w legalnie zawarte umowy bankowe i zmieniać je sobie dowolnie (jednym dodawać, drugim odejmować), bez żadnych konsekwencji. A do tego gdzie jest równość obywateli wobec Konstytucji? Dlaczego złotówkowiczom dano wakacje kredytowe, a walutowcom nie?
daniel_1
Jeżeli skargi nazywa się sygnałami, to w jakiej rzeczywistości jesteśmy?
olmert
Jakim cudem niemal wszystkie ciepłe stołki w PRL-bis pozajmowali Żymianie?
olmert
Ten Chróstny grzeje ciepły stołek, a Polacy zbierają chrust na zimę - taki klimat :)

Powiązane: Pomoc dla kredytobiorców

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki