REKLAMA

Prezes UOKiK o pomocy dla kredytobiorców: banki mają obowiązek odpowiedzialności społecznej

2022-05-14 06:45
publikacja
2022-05-14 06:45
Prezes UOKiK o pomocy dla kredytobiorców: banki mają obowiązek odpowiedzialności społecznej
Prezes UOKiK o pomocy dla kredytobiorców: banki mają obowiązek odpowiedzialności społecznej
fot. Grzegorz Kawecki / / Puls Biznesu

Widzę duży rozjazd między kosztami pozyskania przez banki kapitału, czyli depozytami, a zyskami pochodzącymi z kredytów. Ta różnica jest ogromna. Nie powinna więc dziwić krytyka, z którą dziś spotykają się banki - mówi w wywiadzie dla "Super Expressu" prezes UOKiK Tomasz Chróstny.

Prezes UOKiK w opublikowanym w sobotę wywiadzie podkreślił, że banki są instytucjami zaufania społecznego. "One żyją z tego, że od części konsumentów pozyskują kapitał w zamian za procent i lokują go w produktach, na których zarabiają, w kredytach i pożyczkach" - wskazał, cytowany przez "SE", Chróstny.

Dodał, że to branża, która odgrywa ogromną rolę w gospodarce, ale ma też duże obowiązki względem akcjonariuszy i obowiązek odpowiedzialności społecznej.

Prezes UOKiK zaznaczył, że widzi "duży rozjazd między kosztami pozyskania przez banki kapitału, czyli depozytami, a zyskami pochodzącymi z kredytów". "Ta różnica jest ogromna. Nie powinna więc dziwić krytyka, z którą dziś spotykają się banki" - ocenił w "Super Expressie" Chróstny.

10 sprawdzonych sposobów, jak polepszyć zdolność kredytową

Poradnik

10 sprawdzonych sposobów, jak polepszyć zdolność kredytową

Pobierz poradnik bezpłatnie lub kup za 10 zł.
Masz pytanie? Napisz na [email protected]

Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Jeśli chcesz fakturę, to wypełnij dalszą część formularza:
Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Podaj kod w formacie xx-xxx!
Pole wypełnione niepoprawnie!

Pytany, jak to zmienić, zwrócił uwagę, że dużą rolę w tej kwestii mają do odegrania: rząd, UOKiK i KNF, które mogą dyscyplinować banki.

"Zdajemy sobie sprawę, pod jaką presją finansową są gospodarstwa domowe. Widzimy, jak wielkim obciążeniem dla konsumentów są kredyty hipoteczne. Mnie mocno boli, że przez 30 lat wolnej Polski sektor bankowy nie wypracował rozwiązań, a nawet torpedował te, które miały zapewnić przejście na stabilne finansowanie polityki mieszkaniowej, na kredyty hipoteczne oparte na stałej stopie" - wskazał prezes UOKiK, dodając, że nie chodzi tu o stałą stopę w oparciu o obecne, bardzo wysokie oprocentowanie, ale o taki poziom, jaki jest w innych krajach UE.

Zaznaczył, że są kraje, gdzie wieloletni kredyt hipoteczny ze stałą stopą jest oprocentowany na poziomie 1,5-2 proc.

Zdaniem prezesa UOKiK banki powinny wykazywać się refleksją i wypracować właściwe rozwiązanie. "Są kraje, gdzie 98 proc. kredytów hipotecznych jest udzielanych na atrakcyjnych warunkach w oparciu o stałą stopę" - dodał w "SE".(PAP)

kkr/ amac/

Źródło:PAP
Tematy
Kredyt gotówkowy bez porównania opłacalny.

Kredyt gotówkowy bez porównania opłacalny.

Teraz z kodem PROSTY masz 0% prowizji za udzielenie kredytu gotówkowego (RRSO 12,68%).

Komentarze (18)

dodaj komentarz
mknowak
Politycy też obowiązek odpowiedzialności społecznej.... więc może Prezes z UOKiK się za nich weźmie.... a nie bo on taki sam uczciwy jak klasa rządząca. Przestań Prezesie bzdury pisać i idź rowy kopać bo tylko do tego się nadajesz a może nawet do tego się nie nadajesz....
katarzyna1111
W umowie mam marże plus WIBOR. Rozumiem więc, że to jest marża czyli zarobek banku plus koszt pozyskania pieniędzy przez bank. Czyli WIBOR powinien być na poziomie oprocentowania lokat. I to nie lokat w jakiś bankach, które dzisiaj są a jutro znikną z kasą z lokat. Nie oprocentowanie lokat do 20 czy 200 tysięcy. Nie oprocentowanie W umowie mam marże plus WIBOR. Rozumiem więc, że to jest marża czyli zarobek banku plus koszt pozyskania pieniędzy przez bank. Czyli WIBOR powinien być na poziomie oprocentowania lokat. I to nie lokat w jakiś bankach, które dzisiaj są a jutro znikną z kasą z lokat. Nie oprocentowanie lokat do 20 czy 200 tysięcy. Nie oprocentowanie promocyjne, gdzie promocja dziś jest a jutro jej nie będzie. WIBOR powinien wynosić tyle co faktyczny koszt pozyskiwania pieniędzy przez bank. Bo od zarobku mają marżę. W tej chwili zarabiają dwa razy: na marzy i na wskaźniku od czapy, nie powiązanym ze stanem kosztów ponoszonych przez banki.
Ja tam o ratę się nie martwię. Bank mi podwyższa ratę to ja podwyższamy lokatorom kwotę za wynajem. Oni nie kupią mieszkania, bo nie mają w obecnych czasach zdolności kredytowej. Muszą wynajmować. Więc jak zwykle to ten biedny jest pokrzywdzony.
prawnuk
to może niech ten miły pan poinformuje GLAPĘ o celach NBP. Będzie inflacja 1% - to ludzie bedą płacić 4% za kredyt
anty12
Opowiedzialnosc spoleczna HAHAHHAHAHA, juz dawno tego nie bylo. O procz tych kocopolow i gadki macie razmiar, nieudacznicy, ucywilizowac przemysl bankowy ?
tak_sobie_pisze
w pewnym sensie tak, ale chodzi o lichwę, nie ma rozwiniętego kraju świata gdzie "kredyty gotówkowe" stanowiłyby 1/3 portfela kredytów dla osób fizycznych.
Tymczasem Premier i UOKiK walczy z hipotekami z marża 2% nie zauważając lichwy z RRSO na poziomie 100% i więcej.
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)
ddaamm
Co za wodolejstwo.
Bank ma zarabiać.
Klient ma kupować.
Uczciwa relacja, wiesz, ze bank chce na Tobie zarobić to i wiesz, ze trzeba się targować i dawać mu jak najmniej, albo coś za coś (kredyt-lokata).

Teraz bank niby jest odpowiedzialny społecznie i dzięki temu ludziom nie zapala się czerwona lampka, bo myślą, ze
Co za wodolejstwo.
Bank ma zarabiać.
Klient ma kupować.
Uczciwa relacja, wiesz, ze bank chce na Tobie zarobić to i wiesz, ze trzeba się targować i dawać mu jak najmniej, albo coś za coś (kredyt-lokata).

Teraz bank niby jest odpowiedzialny społecznie i dzięki temu ludziom nie zapala się czerwona lampka, bo myślą, ze bank np jest od tego, żeby mieli gdzie mieszkać.
ozz198
Bank ma zarabiać uczciwie. Mam w umowie wpisaną marżę 2%. Tyle powinien zarabiać bank na kredycie. Nie 5 czy 10%.
men24a odpowiada ozz198
W umowie którą podpisałeś jest jeszcze + WIBOR. Musisz doczytać to co podpisywałeś do końca. Ale ja już cię rozumiem, rozumiem już nawet tych 770 k co podpisywało we frankach i ponoć nie wiedzieli że to franki, takie jaja.
zoomek odpowiada men24a
Tam nie było żadnych franków tylko zaklad na cenę franka. Zapewniam Cię że banki nie kupowały żadnych franków na wolnym rynku!

Powiązane: Pomoc dla kredytobiorców

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki