Prezes UOKiK: Będziemy stanowczo reagowali na opóźnienia w płatnościach firm

2019-07-18 12:42
publikacja
2019-07-18 12:42
fot. Michał Dyjuk / FORUM

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów będzie stanowczo reagował w przypadku opóźnień w płatnościach firm wobec kontrahentów, ale będą okoliczności łagodzące - mówił w czwartek szef UOKiK Marek Niechciał. Sankcje będą mogły być zmniejszone, gdy dłużnik ureguluje zaległości - dodał.

Zgodnie z ustawą, która ma ograniczyć zatory płatnicze, od 2020 roku UOKiK będzie mógł nakładać kary na firmy, które nie płacą w terminie swoim kontrahentom. "Chodzi o to, by nie opłacało się finansować rozwoju firm kosztem niepłacenia kontrahentom, dostawcom" - powiedział na konferencji prasowej prezes UOKiK.

Wyjaśnił, że urząd będzie mógł reagować w przypadku, gdy suma zaległych świadczeń pieniężnych przedsiębiorcy w ciągu trzech kolejnych miesięcy wyniesie co najmniej 5 mln zł do 2021 r. i 2 mln w późniejszych latach. "Będziemy mieczem wymierzającym sprawiedliwość na podstawie zapisów tej ustawy" - podkreślił Niechciał.

Według niego z problemem zatorów płatniczych boryka się nawet 80 proc. firm w Polsce.

Nad senackimi poprawkami do ustawy ograniczającej zatory płatnicze Sejm ma głosować w piątek. Następnie trafi ona do podpisu prezydenta.

autorzy: Magdalena Jarco, Wojciech Krzyczkowski

Źródło:PAP
Tematy
Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane: UOKiK karze nieuczciwe firmy

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki