Prezes UOKiK: Będziemy stanowczo reagowali na opóźnienia w płatnościach firm

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów będzie stanowczo reagował w przypadku opóźnień w płatnościach firm wobec kontrahentów, ale będą okoliczności łagodzące - mówił w czwartek szef UOKiK Marek Niechciał. Sankcje będą mogły być zmniejszone, gdy dłużnik ureguluje zaległości - dodał.

Zgodnie z ustawą, która ma ograniczyć zatory płatnicze, od 2020 roku UOKiK będzie mógł nakładać kary na firmy, które nie płacą w terminie swoim kontrahentom. "Chodzi o to, by nie opłacało się finansować rozwoju firm kosztem niepłacenia kontrahentom, dostawcom" - powiedział na konferencji prasowej prezes UOKiK.

Wyjaśnił, że urząd będzie mógł reagować w przypadku, gdy suma zaległych świadczeń pieniężnych przedsiębiorcy w ciągu trzech kolejnych miesięcy wyniesie co najmniej 5 mln zł do 2021 r. i 2 mln w późniejszych latach. "Będziemy mieczem wymierzającym sprawiedliwość na podstawie zapisów tej ustawy" - podkreślił Niechciał.

Według niego z problemem zatorów płatniczych boryka się nawet 80 proc. firm w Polsce.

Nad senackimi poprawkami do ustawy ograniczającej zatory płatnicze Sejm ma głosować w piątek. Następnie trafi ona do podpisu prezydenta.

autorzy: Magdalena Jarco, Wojciech Krzyczkowski

Źródło: PAP
Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.

Nowy komentarz

Anuluj
Polecane
Najnowsze
Popularne