REKLAMA

Prezes PiS: Polska musi się szybciej rozwijać i mieć więcej inwestycji

2015-09-26 15:56
publikacja
2015-09-26 15:56

Polska musi się szybciej rozwijać i mieć wyższy poziom inwestycji - mówił w sobotę w Poznaniu prezes PiS Jarosław Kaczyński. Ocenił, że prywatne firmy nie wykorzystują swojego kapitału, bo ryzyko inwestycyjne w naszym kraju jest wysokie.

/ fot. Witold Rozbicki/REPORTER / EastNews

Jak mówił, rządzenie krajem jest "procesem uwikłanym w różnego rodzaju sprzeczności". "To proces polityczny - i to zarówno w dyktaturach, jak i w demokracjach. Przy czym w demokracji znaczna część tego procesu, bo nie całość, jest możliwa do obserwowania, jest społecznie widoczna. W dyktaturze mamy do czynienia z inną sytuacją - wszystko jest w zasadzie ukryte" - zaznaczył na spotkaniu z Akademickim Klubem Obywatelskim im. L. Kaczyńskiego w Poznaniu.

"Chodzi o to, że w trakcie procesu rządzenia musi dochodzić do różnego rodzaju sporów i starć. One w demokracji są ujęte w pewien system, który - powtarzam - w zasadzie powinien działać jawnie, chociaż w Polsce z tą jawnością jest bardzo, bardzo dużo kłopotów" - ocenił.

Kaczyński odniósł się do kwestii obniżenia wieku emerytalnego, dodatków na dzieci i podwyższenia kwoty wolnej od podatku. "Te posunięcia mają swój walor sprawiedliwościowy, społeczny. I choćby z tego powodu są bardzo ważne" - zaznaczył.

Prezes PiS mówił również o przedsiębiorczości w naszym kraju. "Budowa polskiego systemu rynkowego, (...) polskiego kapitalizmu zaczęła się w latach 80. Później, po reformach Wilczka, nastąpił wybuch. To dało 6 mln nowych miejsc pracy w Polsce. (...) Chcielibyśmy, żeby w Polsce powstała druga taka wielka fala polskiego kapitalizmu" - zaznaczył.

Ocenił, że dużym zasobem są możliwości intelektualne Polaków. "To są możliwości środowiska naukowego. (...) W Polsce nie ma zorganizowanego systemu współpracy między nauką a gospodarką. Co więcej ciągle jeszcze pokutuje takie przeświadczenie, wprost głoszone na początku lat 90., że właściwie w Polsce, jeśli chodzi o innowacje, niczego nie warto robić, że wszystko można sprowadzić z zewnątrz. To musi być zdecydowanie odrzucone" - podkreślił.

Zauważył, że "ośrodkami, które mogą być nośnikiem innowacji (...) są w znacznej mierze średnie przedsiębiorstwa". "Żeby Polska mogła się szybciej rozwijać, musimy mieć wyższy poziom inwestycji. Dzisiaj udział inwestycji w polskim PKB jest 20 proc. (...) Ale to jest niewiele. Polska powinna mieć ten poziom znacznie podwyższony. Wobec tego jest pytanie o kapitał" - mówił.

Jego zdaniem "w Polsce mamy do czynienia z sytuacją, w której nie jest wykorzystany kapitał, który można określić jako +uśpiony+, a także (...) jako +półuśpiony+". W tym kontekście Kaczyński mówił o pieniądzach UE, które - jak ocenił - są "niegospodarnie wykorzystywane".

Prezes PiS zwrócił również uwagę na potrzebę obniżenia ryzyka inwestowania w Polsce, bo - jak mówił - ok. 200 mld zł znajduje się na koncie przedsiębiorstw prywatnych. "One nie są wykorzystywane, bo ryzyko inwestycji jest zbyt duże" - wyjaśnił.

Wskazywał też na bezpośrednią aktywność państwa w gospodarce. A to oznacza - jego zdaniem - właściwy nadzór nad przedsiębiorstwami strategicznymi. "Są takie inicjatywy jak odbudowa gospodarki morskiej, sprawa przemysłu obronnego, gdzie rola państwa jest bardzo duża" - ocenił.

Według Kaczyńskiego w Polsce potrzebne są podwyżki płac, które obecnie - jak mówił - są "zaniżone w stosunku do wysokości PKB". (PAP)

dol/ pil/ eaw/

Źródło:PAP
Tematy

Otwórz konto sobie i dziecku i zyskaj 200 zł w promocji na zakupy u naszych partnerów.

Komentarze (9)

dodaj komentarz
~maexx
Nikt tak pięknie nie niszczył polskich przedsiębiorców gdy PiS był u władzy. Szczyty hipokryzji.
~endi
Hamerykę łotkrył , jakby kto nie wiedzioł ...
~fakelaki
Bua ! Ha ! Ha ! Ha !
Kaczafi guru sekty PiC co zamiast konta mma koota, a jego jedyny zyciowy biznes to
SKOK na ksiezyc, czleczyna co nigdy nie prowazil firmy, nie potrafi zalozyc rodzny, nie ma syna , , nie ma prawka, nie zasadzil drzewka chce nam tu reformowac gospodarke ?
On jest po prostu CHORY !
~wieśniak
Najlepsza moja inwestycja to kupowanie ziemi rolnej przed wejsciem do UE.Dopłaty juz dawno spłaciły te zakupy. Osobiscie tepie PiSowców i Watykanczyków bo ich władanie to realna utrata wartosci mojego majatku. Juz PiSowski Prezydent Duda podpisał ustawe o ustroju rolnym. Od 1 stycznia posiadacze ziemi rolnej to prawie chłopy Najlepsza moja inwestycja to kupowanie ziemi rolnej przed wejsciem do UE.Dopłaty juz dawno spłaciły te zakupy. Osobiscie tepie PiSowców i Watykanczyków bo ich władanie to realna utrata wartosci mojego majatku. Juz PiSowski Prezydent Duda podpisał ustawe o ustroju rolnym. Od 1 stycznia posiadacze ziemi rolnej to prawie chłopy pańszczyzniane PiSowskich Panów.Czytać to i wyciagac wnioski : http://www.izbarolnicza.pl
A dodam jeszcze ,że ten wzrost poparcia dla PiSowców to pochodzi ze wsi- wylęgarni ciemniaków( i wiem co pisze bo tu żyję) Paradoksalnie to PiSowieśniaki najbardziej korzystaja z UE . Wystarczy wklepac kod pocztowy interesujacej Was miejscowości i zobaczycie kto spija śmietankę :http://beneficjenciwpr.minrol.gov.pl/search
~spostrzegawczy
Czy pan Kaczyński zamierza reaktywować FSO ? Zagraniczne koncerny , są dotowane z pieniędzy podatnika , ostatnio VW przez premiera Piechocinskiego.
~NigdwiecejIVRP
Tak będą inwestycje ale najpierw w Prokuraturę i C B A a potem armia do 3 % budżetu państwa ... no bo chcemy sami dać radę Rosji bo inne państwa mamy gdzieś .. o przepraszam jest sojusznik Orban no i Słowacja ! Ot potęgi międzynarodowe !
~Mnbv
Schizofrenia. Z jednej strony dobrze mówi ale jednocześnie planuje ograniczenia dla tych średnich przedsiębiorstw - płace ustalane odgórnie i wzrost podatków (banki, hiperki) i dużo rozdawnictwa. Dla polskiej gospodarki PiS to katastrofa.
~J-23
Boze bron polske przed Pis ,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,
~Wacek odpowiada ~J-23
I przed PO!

Powiązane: Polityka

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki