REKLAMA
ZAGŁOSUJ

Prezes PKO BP: Zysk razem z podatkiem bankowym sięgnąłby 4,5 mld zł w tym roku

2018-06-19 07:54
publikacja
2018-06-19 07:54

Gdyby do zysku netto PKO Banku Polskiego doliczyć kwotę zapłaconą w formie podatku bankowego, łączny wynik w tym roku sięgnąłby rekordowego poziomu 4,5 mld zł, poinformował prezes Zbigniew Jagiełło. Zapowiedział także, że jeśli nie będzie gwałtownych zmian na rynku, PKO BP będzie wypłacał dywidendę procentowo wyższą niż za 2017 r.

fot. Simona Supino / / FORUM

"W połowie ubiegłego roku mówiłem, że oczekuję wzrostu gospodarczego 'na piątkę' i kolejne kwartały potwierdziły, że gospodarka rozwija się w dużym tempie. W ślad za dobrą koniunkturą wyniki nasze i innych banków były i powinny być dobre. Oczekiwania analityków wobec PKO BP są takie, że zysk w tym roku wzrośnie minimum o 10%, co oznacza, że netto wyniesie około 3,5 mld zł. Jeśli dodamy do tego podatek bankowy, to zysk osiągnąłby rekordowy poziom 4,5 mld zł" - powiedział Jagiełło w wywiadzie dla "Pulsu Biznesu".

PKO BP odnotował 3 104 mln zł skonsolidowanego zysku netto przypisanego akcjonariuszom jednostki dominującej w 2017 r. wobec 2 874 mln zł zysku rok wcześniej.

"Stosując się do wskazań KNF, PKO BP nie wypłacał dywidendy w ostatnich trzech latach. Po 2017 r., analizując sytuację bieżącą banku, nadzór wyraził zgodę na wypłatę dywidendy wysokości 24,8 proc. zysku. Należy się spodziewać, że jeśli nie będzie gwałtownych zmian na rynku, PKO BP będzie wypłacał dywidendę procentowo wyższą niż za 2017 r." - powiedział także prezes.

Wczoraj akcjonariusze PKO BP zdecydowali o przeznaczeniu 678,5 mln zł z zysku za 2017 r., wynoszącego 2 774 mln zł (w ujęciu jednostkowym) na dywidendę, co oznacza wypłatę w wysokości 0,55 zł na akcję.

Jagiełło zwrócił uwagę, że PKO BP w ciągu ośmiu lat zrealizował dwie strategie.

"Pierwsza zakładała wzrost pozycji rynkowej — i to udało nam się osiągnąć. Druga i trzecia koncentrują się na relacji z klientem i cyfryzacji procesów i usług. Kolejna strategia, po 2020 r., powinna skupiać się na internacjonalizacji banku i śmielszym wychodzeniu za granicę. W ograniczonym zakresie już ją realizujemy, poprzez zagraniczne oddziały korporacyjne" - wskazał prezes.

Jagiełło zapowiedział również, że "dosłownie na dniach", wspólnie z kilkoma towarzystwami ubezpieczeniowymi, PKO BP uruchomi platformę sprzedażową ubezpieczeń komunikacyjnych.

PKO Bank Polski jest liderem polskiego sektora bankowego. Aktywa razem banku wyniosły 296,91 mld zł na koniec 2017 r. Akcje banku od listopada 2004 r. notowane są na GPW.

Źródło:
Tematy
Inspirujące pomysły na urządzenie pomieszczeń dla firm

Inspirujące pomysły na urządzenie pomieszczeń dla firm

Komentarze (1)

dodaj komentarz
trooper
Podatek bankowy to zwykła grabież klientów i akcjonariuszy banków, taki Janosik, tyle że Janosik zabierał bogatym, a akcjonariusze PKOBP to w dużej części akcjonariat obywatelski, czyli taki Kowalski i Nowak. A mieli zapłacić bankierzy, tymczasem zarobki bankierów od czasu wprowadzenia tego podatku wzrosły - szczególnie Podatek bankowy to zwykła grabież klientów i akcjonariuszy banków, taki Janosik, tyle że Janosik zabierał bogatym, a akcjonariusze PKOBP to w dużej części akcjonariat obywatelski, czyli taki Kowalski i Nowak. A mieli zapłacić bankierzy, tymczasem zarobki bankierów od czasu wprowadzenia tego podatku wzrosły - szczególnie tych z rad nadzorczych i nowych pozycji stworzonych przez PIS dla swoich kolegów i koleżanek bez kwalifikacji.

Powiązane: Podatek bankowy

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki