Prezes PKO BP Zbigniew Jagiełło przewodniczącym Solidarności Walczącej

Nadzwyczajne Walne Zebranie członków stowarzyszenia Solidarności Walczącej wybrało w sobotę Zbigniewa Jagiełłę na przewodniczącego SW – poinformował portal "Niezależna.pl". Wyboru nowego przewodniczącego dokonano w minioną sobotę.

(fot. Simona Supino / FORUM)

Portal przypomniał, że Zbigniew Jagiełło jest prezesem PKO Banku Polskiego. W czasach PRL był działaczem Solidarności Walczącej.

"Niezależna.pl" opisał w skrócie działalność opozycyjną obecnego prezes PKO Banku Polskiego. "Wiosną 1982 wraz z Dariuszem Kędrą był współinicjatorem powołania Młodzieżowego Ruchu Oporu +Solidarności+ (MROS); uczestnik demonstracji i starć z ZOMO na ulicach Wrocławia, m.in. 31 sierpnia 1982, kiedy wraz z innymi członkami MROS stawiał zorganizowany, czynny opór atakującym manifestantów siłom milicyjnym. Od grudnia 1982 redaktor, drukarz i współorganizator kolportażu niezależnego pisma MROS +Wolna Polska+" - czytamy.

Portal napisał, że Jagiełło w marcu 1983 r. współorganizował, popartą przez SW, opozycyjną demonstrację we Wrocławiu. W 1984 r. współtworzył podziemną strukturę, która wydawała niezależne pismo "Solidarność Młodzieży". Był jego redaktorem, drukarzem i kolporterem. W 1985 r. zainicjował przystąpienie MROS do SW i przekształcenie organizacji w Młodzieżowy Ruch Oporu Solidarności Walczącej.

Jagiełło od 1985 r. działał w podziemnych strukturach SW. Od 1988 r. był członkiem Komitetu Wykonawczego SW i współredaktorem głównego wydania niezależnego dwutygodnika "Solidarność Walcząca". (PAP)

wnk/ pat/

Źródło: PAP
Tematy:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
6 37 karbinadel

A z kim dzisiaj walczy ta Solidarność Walcząca?

! Odpowiedz
2 10 karbinadel

PS. Przepraszam, ja doczytałem, czego nie zrobił autor artykułu. Dawna Solidarność Walcząca została oficjalnie rozwiązana w 1992, obecnie istnieje tylko kombatanckie Stowarzyszenie Solidarność Walcząca

! Odpowiedz
12 43 oorim

W związku z tym czy nie może pełnić roli prezesa banku bowiem jest politycznie zaangażowaną osobą? Jak to jest w przepisach i dobrych praktykach czy konflikcie interesów? ktoś wie?

! Odpowiedz
15 33 wektorwg

Wysoką składkę będzie wynosił?

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 2,6% XI 2019
PKB rdr 3,9% III kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,0% X 2019
Przeciętne wynagrodzenie 5 213,27 zł X 2019
Produkcja przemysłowa rdr 3,5% X 2019

Znajdź profil