REKLAMA

Prezes: PGG ma zapewnioną płynność do końca 2021 roku

2021-09-22 12:10
publikacja
2021-09-22 12:10
Prezes: PGG ma zapewnioną płynność do końca 2021 roku
Prezes: PGG ma zapewnioną płynność do końca 2021 roku
fot. Arkadiusz Lawrywianiec / / FORUM

Polska Grupa Górnicza ma zapewnioną płynność do końca 2021 roku. Do realizacji planów w przyszłym roku potrzebować będzie subwencji - poinformował Tomasz Rogala, prezes PGG.

"Płynność spółki jest zapewniona na pewno do końca 2021 roku” - powiedział prezes Rogala dziennikarzom w kuluarach Europejskiego Kongresu Gospodarczego.

"Płynność jest poprawiona przez dwa aspekty: zmianę cen, bo to absorbujemy i widzimy głównie na rynkach eksportowych, również na rynku wewnętrznym oraz zapotrzebowanie na węgiel – na przestrzeni kilku-kilkunastu tygodni zostaną zlikwidowane zwały węgla, który wyjeżdża do klientów” - dodał.

Pytany, czy to oznacza, że od przyszłego roku spółka będzie potrzebować pomocy publicznej, odpowiedział: „Zakładaliśmy, że do zrealizowania umowy społecznej zawartej w maju tego roku, do realizacji planów produkcyjnych synchronizowanych z zapotrzebowaniem na węgiel jako paliwo energetyczne, potrzebna jest subwencja, czyli dopłata do redukcji mocy produkcyjnych”.

Odmówił komentarza co do wysokości oczekiwanej subwencji. „To pytanie do właściciela procesu. Kwoty są elementem negocjacji i rozmów z przedstawicielami Komisji Europejskiej” - powiedział Rogala.

Pytany, co będzie, jeśli nie będzie zgody Komisji Europejskiej i zapisy umowy społecznej nie wejdą w życie w przyszłym roku, odpowiedział: „Na chwilę obecną koncentrujemy się nad argumentacją, liczbami, modelami, by potem Komisję Europejską do projektu przekonać. Scenariuszy alternatywnych nie pokazujemy na rynek, bo nic nie dadzą poza emocjami”.

Prezes PGG pytany jak wygląda kontraktacja węgla na przyszły rok, odpowiedział: „Węgiel w większości jest objęty kontraktacją, w zdecydowanej większości jest sprzedany”.

„Układ kontraktowania średnio- i długoterminowego się sprawdził. Ochronił nas, gdy ceny były niskie, ok. 42-44 USD/t, wtedy utrzymywaliśmy marże i wyższą cenę, ale teraz pracujemy na średniej cenie, nie dokonując ogromnych zmian w cenie paliwa do produkcji energii i ciepła” - dodał.

Rogala poinformował, że w tym roku produkcja węgla w grupie może wynieść ponad 23 mln ton. (PAP Biznes)

pel/ osz/

Źródło:PAP Biznes
Tematy
Ubezpieczenie NNW Studenta dedykowane dla studentów i uczniów wyższych uczelni z 10% rabatem

Ubezpieczenie NNW Studenta dedykowane dla studentów i uczniów wyższych uczelni z 10% rabatem

Komentarze (5)

dodaj komentarz
mikh
Przepowiednia na 2022 rok:
PGG zostanie przejęty przez Pocztę Polską.
Na jesieni Poczta Polska z Orlenem rozpoczną budowę elektrowni atomowej.
langdon25
Zamknąć to górnicze dziadostwo 1 stycznia 22 i zrównać z ziemią by się nigdy nie odrodziło .

Wszystkich górniczych nierobów wysłać do uczciwej pracy.
lukaszslask
Z calym szacunkiem,wezcie sie za poprawianie wydajnosci pracy,a nie strajkowanie,Ilu ma pisane doly,a siedzi u gory?
sprawa najwazniejsza skoro dojazd na sciane zabiera 4 godziny i zostaja tylko 4 godziny na prace,to zmiencie tydzien pracy na 4 dniowy po 10 godzin i wtedy przy scianie bedzie 6 godzin,w tygodniu da to 24 godziny
Z calym szacunkiem,wezcie sie za poprawianie wydajnosci pracy,a nie strajkowanie,Ilu ma pisane doly,a siedzi u gory?
sprawa najwazniejsza skoro dojazd na sciane zabiera 4 godziny i zostaja tylko 4 godziny na prace,to zmiencie tydzien pracy na 4 dniowy po 10 godzin i wtedy przy scianie bedzie 6 godzin,w tygodniu da to 24 godziny zamiast 20,a praca ta sama,o szczednosciach z przejazdami zuzycie wagonikow itp nie mowiac....
Pelno tego,ale to chyba Wy wiecie najlepiej co mozna pozmieniac po tylu latach pracy....
Bo ja tylko z opowiadan Znajomych Gornikow.....
300_pala
4 bandu Bienkowskuej nie dadzą upaść PGG
300_pala
Wartość akcji PGG określono na 1 zł

Powiązane: Górnictwo

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki