REKLAMA

Prezes PGG: My, górnicy, nie zamierzamy zaprzeczać nowoczesności

2021-12-03 11:28
publikacja
2021-12-03 11:28
Prezes PGG: My, górnicy, nie zamierzamy zaprzeczać nowoczesności
Prezes PGG: My, górnicy, nie zamierzamy zaprzeczać nowoczesności
fot. Maciej Jarzębiński / / FORUM

My, górnicy, nie zamierzamy zaprzeczać nowoczesności - świadomie zgodziliśmy się na udział w wyzwaniach transformacji energetycznej i potwierdzamy ten wybór - napisał w barbórkowym liście do blisko 39-tysięcznej załogi Polskiej Grupy Górniczej jej prezes Tomasz Rogala.

Szef największej w Unii Europejskiej węglowej spółki zauważył przy tym, iż górnicy lepiej niż ktokolwiek inny wiedzą, że prawa natury wymagają ogromnej pokory, a "do sztywnych założeń trzeba podchodzić z najwyższą uwagą i ostrożnością".

"Pandemia, dekarbonizacja, kryzys energetyczny i trudny program transformacji górnictwa to wielkie wyzwania. Ale walka z przeciwnościami jest istotą sztuki górniczej, stanowi sedno górniczego etosu" - ocenił Tomasz Rogala w liście, opublikowanym w przededniu obchodzonej 4 grudnia Barbórki - tradycyjnego święta górników.

Jak ocenił, po bezprecedensowym pandemicznym kryzysie, który przytłoczył górniczą firmę w zeszłym roku, przedsiębiorstwo wróciło do równowagi m.in. dzięki instrumentom wsparcia publicznego ze strony państwa. "Ale także dzięki waszej odpowiedzialnej postawie, kiedy nie szczędząc sił i poświęceń ocaliliście swoje miejsca pracy, podtrzymując funkcjonowanie zakładów górniczych i odbudowując produkcję" - napisał do górników prezes, dziękując całej załodze "za poniesiony trud i pracę".

Rogala przypomniał, że w maju tego roku polska "branża górnicza ustaliła kluczowe porozumienie, akceptujące rozsądny plan wygaszania produkcji węgla kamiennego".

"Ten racjonalny plan przewiduje ochronę miejsc pracy, zapewnienie dostaw niezależnego paliwa dla polskiego sektora energetycznego i ciepłowniczego" - ocenił prezes, zaznaczając, iż presja polityki klimatycznej i związane z tym wymogi wywołały konieczność zakończenia produkcji węgla energetycznego do 2049 roku.

"Górnictwo mocno wpisuje się w proces transformacji energetycznej kraju. I tym samym pokazuje, że potrafi odważnie podejmować trudne decyzje. To wyraz odpowiedzialności i zrozumienia dla sytuacji prawno-politycznej, w której jest nasz kraj jako członek wspólnoty europejskiej" - czytamy w liście.

Zdaniem prezesa PGG obserwowany w ostatnim czasie wzrost cen energii i gazu, powoduje, iż węglowa spółka może dziś zaopatrywać rynek w źródła energii tańsze niż gaz. "Dziś paradoks polega na tym, że Polska, z największym proporcjonalnie udziałem węgla w energetyce, eksportuje do zielonej Europy zdecydowanie najtańszą energię w Unii Europejskiej" - napisał Rogala.

Podkreślił, iż "trudny proces transformacji mamy obowiązek przeprowadzić w sposób jak najbardziej racjonalny, najniższym możliwym kosztem, nie szkodząc gospodarce i ludziom".

W swoim barbórkowym liście do załogi prezes PGG przypomniał, że w grudniu mija 40. rocznica tragicznej pacyfikacji kopalni Wujek, a także 40. rocznica trwającego dwa tygodnie podziemnego strajku w kopalni Piast, rozpoczętego po ogłoszeniu stanu wojennego.

"Wiemy odtąd, że żadna przemoc ani podstępna presja nie potrafią złamać górniczej i ludzkiej solidarności, walczącej po stronie dobra, wolności i sprawiedliwych pragnień społeczeństwa" - napisał szef największej górniczej spółki, która aktywnie włączyła się w obchody obu rocznic.

Ze względu na sytuację epidemiczną, PGG odwołała tegoroczne obchody barbórkowe w postaci akademii, uroczystości wręczenia odznaczeń i awansów na wyższe stopnie górnicze czy spotkań jubileuszowych w większym gronie. W niedzielę w katowickiej Archikatedrze Chrystusa Króla odprawiona będzie uroczysta msza św. w intencji górników, pod przewodnictwem metropolity katowickiego abp. Wiktora Skworca.(PAP)

autor: Marek Błoński

mab/ amac/

Źródło:PAP
Tematy
Tanie konta z przelewami ekspresowymi – styczeń 2022 r.

Tanie konta z przelewami ekspresowymi – styczeń 2022 r.

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane: Górnictwo

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki